Vraždy, útoky i věznění. V roce 2018 zemřelo dvakrát víc novinářů než loni

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 12. 2018 17:06
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou novináři "nepřátelé lidu". Český prezident zase v květnu při návštěvě Moskvy se svým protějškem Vladimirem Putinem vtipkoval o tom, že novináři by se měli likvidovat. Ze zprávy newyorského Výboru na ochranu novinářů vyplývají varovná čísla - násilnou smrtí jich letos ve světě zemřelo celkem 53, což je téměř dvakrát více než loni. Zavraždění, uvěznění nebo jinak perzekvovaní novináři se letos stali osobností časopisu Time, který je označil za "strážce".
Zadržený barmský novinář Reuters Ťjo Sou U
Zadržený barmský novinář Reuters Ťjo Sou U | Foto: Reuters

Reportéři Reuters ve vězení

Novináři po celém světě ale čelí i jiným nebezpečím. V řadě zemí je jim znemožňována práce, jsou perzekvováni, nebo dokonce vězněni. Už rok sedí v barmském vězení dva reportéři agentury Reuters, kteří psali o pronásledování muslimského menšinového etnika Rohingů v zemi.

Osmadvacetiletý Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone přinesli první výpovědi vesničanů v Arakanském státě v Barmě, kteří se podíleli na vypalování rohingských vesnic, kopání hrobů a vraždění jejich obyvatel.

Díky jejich práci došlo k vůbec prvním obviněním barmských vojáků na základě osobního svědectví člena bezpečnostních složek. 

Podle prokuratury muži nelegálně získali od policistů "významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii". Jsou obžalovaní z porušení státního tajemství. V září je soud po několika měsících ve vazbě poslal na sedm let do vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy