Počet novinářů zavražděných v odplatě se od loňska zdvojnásobil, zemřelo jich 34

ČTK ČTK
19. 12. 2018 18:30
Počet novinářů zabitých po celém světě v odplatě za jejich práci se letos oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil. Uvádí se to podle agentury AP ve výroční zprávě newyorského Výboru na ochranu novinářů (CPJ). Tato nevládní organizace zjistila, že z celkem 53 zabitých novinářů až 34 přišlo o život v odplatě. Loni výbor zaznamenal zabití 47 novinářů, z nichž 18 bylo zavražděno v odplatě.
Fotografie zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího - Istanbul, Turecko
Fotografie zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího - Istanbul, Turecko | Foto: Reuters

Jiná nevládní organizace, Reportéři bez hranic (RSF), v úterý upozornila, že letos ve světě při výkonu své práce násilně zemřelo 81 novinářů. I RSF shledala, že jde o prudký nárůst oproti loňsku, kdy zahynulo 65 žurnalistů.

Ve středu zveřejněná výroční zpráva CPJ zahrnuje vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který kritizoval vládnoucí režim. Jeho vražda, spáchaná 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, vyvolala otřesy na světové politické scéně kvůli obviňování korunního prince Muhammada bin Salmána z odpovědnosti za tento zločin.

Chášukdží žil v americkém exilu. Na konzulát zašel kvůli dokončení rozvodu, ale místo toho byl uškrcen a rozčtvrcen, údajně saúdskoarabskými agenty.

Na otázku, zda věří, že korunní princ nařídil novinářovu vraždu, prezident Donald Trump minulý měsíc odvětil, že "možná ano, možná ne". Zatímco prezident odsoudil násilí proti novinářům, výbor připomněl, že je nazýval "nepřáteli lidu".

Novináři kromě vražd umírali i v boji či v přestřelkách, anebo v jiných nebezpečných situacích. Nejnebezpečnější zemí pro novináře je letos Afghánistán, kde o život přišlo 13 žurnalistů, někteří při opakovaných útocích sebevražedných atentátníků, k nimž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

RSF v úterý uvedla, že Spojené státy se letos poprvé dostaly mezi pětici nejnebezpečnějších zemí pro novináře. Stalo se tak poté, co střelec v redakci Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland zastřelil pět lidí - včetně čtyř novinářů - a dva další lehce zranil; muže, který s deníkem vedl spor, po činu zadržela policie.

Šlo o nejnebezpečnějším jednorázový útok na média v nedávné historii USA. Další dva američtí žurnalisté přišli o život při krytí extrémního počasí.

Výbor poukázal rovněž na rostoucí počet uvězněných novinářů.

Časopis Time minulý týden vyhlásil za osobnost roku novináře, kteří se postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O titul se dělí zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters nebo novináři z Capital Gazette. Magazín mimo jiné ocenil filipínskou reportérku Mariu Ressaovou, která zdokumentovala protidrogové tažení prezidenta Rodriga Duterteho. Podle ochránců lidských práv bylo během policejních zásahu na Filipínách zabito na 12 000 lidí.

Výbor zaznamenal, že na Slovensku byl letos zastřelen 27letý slovenský reportér Jan Kuciak, když se pokoušel odhalit údajnou korupci. Loni na Maltě bomba zabila novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou, která plnila podobnou misi. Nejméně čtyři novináři byli zavražděni v Mexiku, dva v Brazílii a dva palestinské novináře zabili izraelští vojáci během protestů v Pásmu Gazy.

V Sýrii a Jemenu, ničených občanskou válkou, bylo letos zabito nejméně novinářů od roku 2011: v Jemenu tři a v Sýrii výbor zaznamenal devět mrtvých novinářů, zatímco v roce 2012 jich bylo dokonce 31. Avšak pokles může souviset s omezeným přístupem, anebo extrémním rizikem, které odrazuje od návštěvy reportérů, uvedl CPJ.

RSF ve svém materiálu také konstatoval, že 335 novinářů je kvůli své profesi vězněno. Nejvíce novinářů vězní Čína, a to 60, dále Turecko (33), Írán (29), Saúdská Arábie (28) či Sýrie (24).

VIDEO: Džamál Chášukdží na posledních záběrech. Novinář vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde

Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 56 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy