Rio de Janeiro - Guvernér světové metropole samby a karnevalu Sergio Cabral hodlá zabránit tragédii. Kvůli rostoucí kriminalitě v Riu žádá armádu o nasazení speciálních jednotek.
"Je zde šest tisíc příslušníků námořní pěchoty připravených pomoci. Nechci strávit čtyři roky v úřadě na pohřbech policistů či civilistů," prohlásil Cabral během návštěvy brazilského prezidenta Luly da Silvy v Riu. "Panika zachvátila město. Je na čase přistoupit k nasazení sil," dodal.
Nejde o první žádost o pomoc ze strany Ria de Janeiro. O vyslání vojenských jednotek požádalo město již v prosinci minulého roku poté, co pouliční gangy napadly policejní stanice. Během několika dnů nepokojů tehdy v ulicích Ria zemřelo 19 osob.
Překvapivě se tentokrát nepokoje nevyhnuly ani přímořským oblastem s luxusními hotely a turisty, i když tradičně je situace nejhorší v chudinských čtvrtích milionového města.
Panamerické hry - velký závazek
K masivnějšímu nasazení federálních jednotek v minulosti nedošlo hlavně kvůli nesouhlasu tehdejší guvernérky Rosiny Matheusové. Té se nelíbilo, že by vojenské jednotky nepodléhaly jejímu velení.
Po žádosti současného guvernéra však prezident přislíbil, že bude v nadcházejících dnech o nasazení jednotek jednat s ministry spravedlnosti a obrany a dalšími osobami zodpovědnými za veřejný pořádek.
"Je to nutné, aby se zamezilo střetům policie a armády," prohlásil da Silva před novináři.
Dále se nechal slyšet, že kvůli nadcházejícím Panamerickým hrám, které se na světoznámém stadionu Maracaná mají konat od 13. do 29. července, posílí bezpečnost ve městě také finačně. Rio se tak může těšit na 183 milionů dolarů.
Chronický problém
Násilí v brazilských městech je pověstné. V Sao Paulu, největším jihoamerickém městě, se na každých 100 000 obyvatel spáchá ročně 48 vražd.
V Riu je to sice o osm méně, tamní případy ale toto "manko" dohánějí v brutalitě.
Loni v prosinci například tamní gang drogových překupníků zapálil autobus plný cestujících. Sedm z nich zaživa uhořelo, dva svým zraněním podlehli později.
Začátkem tohoto roku zase skupina profesionálních zlodějů aut táhla pod ukradeným vozem šestiletého chlapce, který zběsilou jízdu pochopitelně nepřežil.
Mezi nejnásilnějšími zeměmi světa
Ke zjištěním patří mimo jiné, že hlavními oběťmi vražd v Brazílii se stávají mladí lidé ve věku od 15 do 24 let - většinou jde o jedince mužského pohlaví a černochy.
Mezi nejnásilnějšími zeměmi na světě zaujímá Brazílie čtvrté místo s 27 vraždami na 100 tisíc obyvatel. Před ní jsou Kolumbie, Rusko a Venezuela.