Sao Paulo se bouří. A mrtvých přibývá

rst, ČTK, Reuters
14. 5. 2006 20:27
Sao Paolo - Více než 50 mrtvých si vyžádaly násilnosti v brazilském Sao Paulu. Po zuby ozbrojení gangsteři dál útočí na policejní objekty.
Příbuzní zvražděných policisty Orlanda Tamera Ramose v brazilském Sao Paulu.
Příbuzní zvražděných policisty Orlanda Tamera Ramose v brazilském Sao Paulu. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters jde o nejhorší násilnosti rozpoutané zločineckými živly, jaké toto město pamatuje.

Do dnešního rána si přestřelky a útoky vyžádaly životy 35 policistů, jednoho vězeňského dozorce, tří civilistů a 14 gangsterů. Dalších 53 osob bylo zraněno, upřesnila policie.

Krvavé střety rozpoutal mocný zločinecký gang První komando metropole (PCC) v odplatě za přemístění jeho 765 členů do vzdálenějšího a přísněji střeženého žaláře.

Úřady tak chtěly zhatit organizovanou vzpouru, která se na tento víkend údajně plánovala v káznicích státu Sao Paulo.

Stovky útoků

"Všichni jsme pobouřeni a zarmouceni," řekl starosta Sao Paula Gilberto Kassab. "Není to válka. Je to bitva, kterou vyhrajeme," ujistil.

Během uplynulých nocí byla zaznamenána stovka útoků na policejní a jiné objekty v bohatých i chudinských čtvrtích Sao Paula a v dalších městech stejnojmenného východobrazilského státu.

Dnes ozbrojené gangy zaútočily na policejní stanici ve městě Itapecerica da Serra a na dálnici západně od města. Policie dopadla a zabila tři útočníky, informoval mluvčí policie.

 

Právě se děje

před 45 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy