Násilí v Brazílii: Malá města vedou

ČTK
28. 2. 2007 11:20
Brasília - Malá města ve vnitrozemí Brazílie mají vyšší ukazatel kriminality než velké městské aglomerace jako Rio de Janeiro nebo Sao Paulo.
Mezi nejnásilnějšími zeměmi na světě zaujímá Brazílie čtvrté místo s 27 vraždami na 100 tisíc obyvatel.
Mezi nejnásilnějšími zeměmi na světě zaujímá Brazílie čtvrté místo s 27 vraždami na 100 tisíc obyvatel. | Foto: Reuters

Vyplývá to ze studie brazilské vlády, na níž se podílela také Organizace amerických států a o níž informují agentury.

V malých městech násilí vzrůstá

Podle dokumentu, v němž jsou analyzovány počty vražd z let 1994 až 2004, velká města dokázala od roku 1999 stabilizovat nebo i snížit jejich množství. V malých městech však naopak násilí vzrůstá.

Kromě toho výzkumníci zjistili, že na pouhých 556 brazilských měst, tedy asi deset procent městských sídlišť, připadlo téměř 72 procent ze 48.345 vražd, které byly v zemi spáchány v roce 2004.

Lula znovu vyhrál volby. Nejlidnatější zemi Jižní Ameriky povede příští čtyři roky. Čeká ho také boj s pouličními gangy a vysokou kriminalitou.
Lula znovu vyhrál volby. Nejlidnatější zemi Jižní Ameriky povede příští čtyři roky. Čeká ho také boj s pouličními gangy a vysokou kriminalitou. | Foto: Reuters

Nejnásilnějším městem co do počtu vražd na počet obyvatel bylo vyhlášeno městečko Colniza ve vnitrozemí zemědělského státu Mato Grasso. Colniza má zhruba 12.400 obyvatel.

Vnitrozemí vévodí žebříčku

V roce 2004 na každých sto tisíc obyvatel v celé Brazílii připadlo 27 vražd. V Colnize to bylo 163 vražd.

"Pro mě je vůbec překvapení, že hodně obcí, které ani nejsou na mapě, se vyznačují takovým násilím. Jsou to malé obce, v nichž vládne beztrestnost," řekl ministr zdravotnictví Agenor Álvares, jehož úřad se do výzkumu také zapojil.

I na dalších vysokých místech žebříčku jsou malá vnitrozemská města. A teprve na 13. místě je první z velkých brazilských měst, tedy Recife, hlavní město severovýchodního státu Pernambuco. 

Loňské nepokoje v Săo Paulu. Ulice se zaplnily obyvatele města, doprava zkolabovala.
Loňské nepokoje v Săo Paulu. Ulice se zaplnily obyvatele města, doprava zkolabovala. | Foto: Reuters

Na 100 tisíc obyvatel v něm připadá 91 vražd. Druhá velká aglomerace je rovněž metropole, ovšem státu Espíritu Santo, Vitória, až na 22. místě.

V Sao Paolu není nejhůř

Paradoxně v Sao Paulu, největším jihoamerickém městě a podle předpokladu nejnásilnějším ve své zemi, se na každých 100 000 obyvatel spáchá jen 48 vražd. A v Riu je jich ještě o osm méně.

Cílem výzkumu bylo mimo jiné zjistit, proč se zločinnost přesunuje do menších lokalit. Na vině je pravděpodobně absence silné ruky státu. 

V Sao Paulu, největším jihoamerickém městě, se na každých 100.000 obyvatel spáchá 48 vražd.
V Sao Paulu, největším jihoamerickém městě, se na každých 100.000 obyvatel spáchá 48 vražd. | Foto: Reuters

"Tato města jsou územím nikoho a dochází v nich ke konfliktům kvůli pozemkům, indiánům i odlesňování," upozornil jeden z autorů studie Júlio Jacobo Waiselfisz.

"Jsou to odlehlé oblasti, těžko přístupné, s nedostatečnou veřejnou autoritou a policií," dodal.

Oběti: Mladí muži a černoši

Ke zjištěním patří mimo jiné, že hlavními oběťmi vražd v Brazílii se stávají mladí lidé ve věku od 15 do 24 let - většinou jde o jedince mužského pohlaví a černochy.

Mezi nejnásilnějšími zeměmi na světě zaujímá Brazílie čtvrté místo s 27 vraždami na 100 tisíc obyvatel. Před ní jsou Kolumbie, Rusko a Venezuela. Podle Waiselfisze však není vyloučeno, že 15 procent vražd v Brazílii není hlášeno. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy