Razie v Riu skončila. Zbraně nalezeny.

David Koubek
15. 3. 2006 9:14
Rio de Janeiro - Brazilské armádě se nakonec podařilo nalézt zbraně ukradené z vojenského skladiště, kvůli kterým stovky vojáků po dvanáct dní prohledávaly chudinské čtvrti.
Operací nejvíce trpí obyčejní obyvatelé favel, kteří se bojí vycházet ven. Přesto do ulic musí vyrazit
Operací nejvíce trpí obyčejní obyvatelé favel, kteří se bojí vycházet ven. Přesto do ulic musí vyrazit | Foto: Reuters

Ačkoli se v neděli na patnáct set vojáků z chudinských čtvrtí - favel - stáhlo poté, co se jim ani po deseti dnech nepodařilo ukradené zbraně nalézt, akce dále pokračovala a včera již byly pušky pod kontrolou.

"Chceme informovat veřejnost, že všechny zbraně, které byly ukradeny (...), máme zpátky," potvrdil bez dalších podrobností velitel nejvyššího štábu parašutistické brigády, plukovník Carlos Barcellos.

Samotná včerejší operace ve slumu Vidigal byla provedena na základě anonymních oznámení. Nedošlo při ní k žádnému násilí a rovněž nebyl nikdo zadržen.

Celá dvanáctidenní akce, která vedla k potyčkám s obchodníky s drogami, byla nařízena kvůli deseti puškám a jedné pistoli, jež byly ukradeny neznámými ozbrojenci z armádního skladu v São Cristovão.

Mluvčí armády vyslovili podezření, že do loupeže byli zapojeni buď vojáci v aktivní službě, nebo bývalí příslušníci ozbrojených sil.

Obrněné vozy v ulicích favel, armádní kolony po celém městě, vrtulníky ve vzduchu. Takový byl obraz posledních deseti dnů v druhém největším brazilském městě.
Obrněné vozy v ulicích favel, armádní kolony po celém městě, vrtulníky ve vzduchu. Takový byl obraz posledních deseti dnů v druhém největším brazilském městě. | Foto: Reuters

Armáda: Všechno bylo v pořádku

Během razie se každý den z favel, které jsou v Riu roztroušeny i mezi bohatšími částmi města, ozývala střelba. Při potyčkách vojáků s ozbrojenými drogovými gangy byl podle dosavadních informací zabit jeden člověk, několik lidí včetně několika vojáků bylo postřeleno.

Nějvětší střety byly v minulém týdnu hlášeny z velké favely Providência, kde byly hlášeny excesy ze strany armády. Její představitelé ovšem obvinění odmítli.

"Nechybovali jsme, nepochybili jsme, nebyli jsme neúspěšní," komentoval v pondělí nedělní stažení vojsk z ulic vojenský šéf operace Hélio Macedo.

Na postup policie si ale stěžovali i obyvatelé jiných favel. Na druhou stranu někteří lidé zásah uvítali coby zlepšení boje proti násilné vládě gangů.

Trpí obyčejní obyvatelé favel

Mezi obyvateli favel je ovšem většina chudého obyvatelstva, která se zločinem nemá nic společného. Odhaduje se, že v oficiálně sedmimilionovém Riu žijí asi dva miliony lidí právě ve favelách.

Ochránci lidských práv se obávají, že uloupení několika zbraní z vojenského skladu se může stát záminkou pro další operace armády ve favelách v Riu i do budoucna.

Policejní i vojenské zátahy v nekontrolovaných částech brazilských favel jsou nechvalně proslulé, především z dob autoritativního polovojenského režimu, který skončil v polovině osmdesátých let. Obránci lidských práv tvrdí, že policejní praktiky od té doby zůstaly stejné.

V chudinských čtvrtích, kde je část lidí zapojena do nelegálních praktik - většinou do obchodu s drogami - porušují zákony jejich obyvatelé, ale také samotná policie. Vojenská policie zde často používala střelbu a mezi oběťmi byly také děti.

Amnesty International vydala čerstvě velmi kritickou zprávu o tom, že policie v Riu často užívá postupy, které se spíš hodí pro armádu a do války.

Používá například speciální ozbrojená vozidla, která jen v posledních pěti měsících podle zprávy policie zabila jedenáct lidí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy