Řím - Obyvatelům italské metropole hrozí, že místní vláda kvůli dlouhotrvajícímu suchu zastaví dodávky pitné vody až na osm hodin denně.
Odstávky by se týkaly až jednoho milionu Římanů.
"Je nepřijatelné, aby byla Římu odnímána voda. Vzniká tím obrovská újma občanům, podnikům i pověsti Itálie," řekla v pátek starostka Říma Virginia Raggiová. "Vláda by měla zasáhnout všemi prostředky, které jsou k dispozici," dodala.
Také vyzvala vládu premiéra Paola Gentiloniho, aby vyhlásila výjimečný stav.
…
Regionální úřady v pátek zakázaly vodárenské firmě ACEA, která zásobuje hlavní město, aby čerpala vodu z Braccianského jezera, ležícího asi 30 km od Říma.
ACEA ale pohrozila Římu přídělovým systémem vody, který bude v důsledku zákazu možná nutné od pondělí zavést.
"Je to tragédie. Pravdou je, že Braccianské jezero příliš výrazně kleslo a hrozí ekologická katastrofa," řekl minulý týden televizní stanici Tgcom24 Nicola Zingaretti, který stojí v čele italského kraje Lazio.
Vodní hladina v jezeře během posledních měsíců klesla o 1,5 metru. Město už bylo nuceno snížit tlak vody v celém Římě, aby napomohlo jejímu šetření.
Italská ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová ve středu řekla deníku The Local, že pokud regionální vláda v Římě zastaví dodávky vody, mohlo by to mít vážné důsledky na hygienické standardy v celém městě.
"Především by odstávka mohla vést k velkým problémům v poskytování základní zdravotnické péče," varovala.
Slavné fontány vyschly
Nedostatek vody v Římě vidí na první pohled i návštěvníci. Na začátku července musela společnost ACEA ve městě zastavit většinu fontán, kterými se Řím pyšní.
Papež František ve snaze ušetřit pitnou vodu v Římě v pondělí rozhodl o zastavení stovky slavných fontán i po celém Vatikánu.
"Není to tak, že by Vatikán umíral na nedostatek vody, ale bereme ji ze stejných míst jako Řím - z Braccianského jezera a akvaduktů," řekl deníku New York Times vatikánský tiskový mluvčí Greg Burke.
Dodal, že je to vůbec poprvé, co si duchovní autority pamatují, že by bylo nutné, aby se ve Vatikánu zastavily slavné fontány.
Podle Burkeho byla ale některá uzavření fontán pouze symbolická, protože užívají vodu, která není pitná.
Ztráta až 2 miliardy eur
Podle vodárenské firmy ACEA jsou již dva roky v Římě srážky nízko pod průměrem.
Nejen Řím trápí sucho a vysoké teploty. Polovina italských regionů již požádala o vyhlášení mimořádného stavu kvůli dlouhotrvajícím suchům.
Letošní jaro bylo navíc v italském hlavním městě druhé nejteplejší a zároveň nejsušší za posledních 60 let. Pršelo pouze 26 dní. To je třikrát méně než v loňském roce.
Asociace italských farmářů Coldiretti odhaduje škody v zemědělství až na 2 miliardy eur. Očekává se, že ceny oliv a hroznového vína kvůli suchům znatelně stoupnou.
Itálie není jedinou zemí, kterou trápí vysoké teploty a málo srážek. Kvůli velkému suchu už požáry zasáhly jihovýchod Francie, Portugalsko nebo Chorvatsko.
I Česká republika se potýká s nízkými hodnotami srážek a suchem. Problémy mají zemědělci na jižní Moravě nebo v Polabí.