Papež ocenil Merkelovou, věnoval jí medaili za boj pro mír. Pokračujte dál, prohlásil

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu získala ve Vatikánu vzácnou trofej - medaili od papeže Františka. Vysloužila si ji za svůj boj proti chudobě, ochraně planety a dalších mezinárodních hodnot. Ocenění je mimořádné i kvůli svému načasování. Papež ho Merkelové udělil před německými volbami, což Vatikán obvykle nedělá.
Německá kancléřka Angela Merkelová a papež František.
Německá kancléřka Angela Merkelová a papež František. | Foto: ČTK

Vatikán - Nasazení německé kancléřky Angely Merkelové za mír ocenil v sobotu papež František. "Za práci, kterou děláte pro mír," řekl po zhruba čtyřicetiminutové soukromé audienci ve Vatikánu a předal kancléřce medaili s olivovou ratolestí. Merkelová po svém už čtvrtém přijetí u hlavy katolické církve řekla, že se cítí být posílena pro boj proti chudobě v Africe a za ochranu klimatu.

"Povzbudil mne, abych dál šla touto cestou. Stejně tak, jako bojovala za mezinárodní dohody," řekla šéfka německých křesťanských demokratů. Protestantka Merkelová podle DPA očekávala posilu od papeže, s nímž jsou si v mnoha tématech obsahově velmi blízcí.

Rozhovor papeže s Merkelovou se měl soustředit na hlavní body nadcházejícího summitu hlav států a šéfů vlád zemí G20, který se bude konat počátkem července v Hamburku za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Papež František přijetím kancléřky Merkelové porušil nepsaný zákon Vatikánu neposkytovat audience špičkovým politikům v době předvolebního boje v jejich zemi. V těchto případech se Vatikán snaží zachovat neutralitu, poznamenala agentura DPA.

Americký prezident Donald Trump se tak vřelého přijetí u papeže na konci května nedočkal. Při soukromé audienci mnoho úsměvů ze strany hlavy katolické církve nepadalo. Papež totiž dříve kritizoval Trumpa za jeho postoj  ke klimatu i k migrantům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy