Vedra zasáhla jih Evropy. Ve Španělsku padl rekord a vinaři si zoufají, Řecko zavírá památky

Simone Radačičová Simone Radačičová
15. 7. 2017 17:08
Vlna veder ve Španělsku je horší, než se čekalo. Zemi trápí sucho, tamní zemědělci sčítají škody. Teploty v posledních dnech v jihošpanělské Andalusii překračují 40 stupňů. Dokonce překonaly rekord z roku 1994. Řecké ministerstvo kultury zase kvůli vysokým teplotám na část dne uzavírá některé památky, které každoročně přilákají tisíce turistů. Třeba i slavnou aténskou Akropoli.
Během nejteplejších hodin je zavřená i slavná Akropolis v Aténách.
Během nejteplejších hodin je zavřená i slavná Akropolis v Aténách. | Foto: ČTK

Madrid / Atény - Jižní Evropu opět svírá vlna veder. Na jihu Španělska v uplynulých dnech naměřili vůbec nejvyšší teplotu v historii - 47,3 stupně.

V Řecku kvůli vysokým teplotám úřady na část dne uzavírají některé památky, jako třeba slavnou Akropoli v Aténách.

A na jihu Itálie několik dní zuřily požáry.

Meteorologové ale nedávají obyvatelům jižní Evropy o víkendu naději na zlepšení. Teploty by měly jen mírně klesnout, a navíc až v pondělí.

Španělsko čeká horší sklizeň

Španělští zemědělci mezitím sčítají škody. Nejprve je na jaře zasáhly mrazy, které zničily část úrody, a nyní se potýkají se suchem a vedry.

"Je to hrozný rok, nejhorší za poslední desetiletí. Je to typ roku, který vás stojí spoustu peněz. Vůbec nepršelo," uvedl pro britský list The Guardian pětašedesátiletý farmář Diego García de la Peňa, který pěstuje obilí a chová býky na koridu.

Na nedostatek srážek si stěžují taky španělští vinaři. Sucho zasáhlo například vinařskou oblast Rioja na severu země.

"Je to velmi složitý rok. Odhadujeme, že klesne produkce. Ale hodně ještě záleží na tom, jaké bude druhé pololetí," vysvětluje José Joaquín Vízcaíno, expert na vinařství ze španělského Sdružení chovatelů a pěstitelů.

Obává se, že pokud vysoké teploty přetrvají, hrozny nebudou mít dostatek vláhy a budou přezrálé.

"Očekáváme, že se situace na španělském území ještě s postupem léta zhorší," uvádí pak k suchu tamní ministryně zemědělství Isabel García Tejerinová.

Teploty v posledních dnech zejména v jihošpanělské Andalusii překročily 40 stupňů. Dokonce překonaly rekord z roku 1994. Tehdy na jihovýchodě země v Murcíi dosáhly na 47,2 stupně, zatímco tento čtvrtek v sousední Andalusii pokořily 47,3 stupně, informovala španělská média.

"Vlna veder je horší, než jsme čekali," dodává Delia Gutiérrezová ze španělského meteorologického úřadu AEMET.

Ani o víkendu si Španělé moc neoddychnou. Očekává se, že mírné ochlazení na jihu a ve středu Španělska přijde až nejdříve v pondělí. Jenže teplejší počasí se tentokrát posune na sever Španělska, kterému se extrémní vedra zatím spíše vyhýbala.

Památky zavřeme

Také Řekové se potýkají s neobvykle vysokými teplotami. Ty se třeba v zemi pohybují mezi 37 až 40 stupni.

Řecké ministerstvo kultury kvůli tomu dokonce uzavřelo několik památek, které každoročně přilákají tisíce turistů - například aténskou Akropoli.

Pokud budou hrozit příliš vysoké teploty, tak úřady památky uzavřou od jedné do pěti hodin odpoledne.

Řecko přitom vyhlíží rekordní turistickou sezonu. Očekává se, že počet turistů by letos mohl překročit hranici 28 milionů. Mnozí z nich proudí do země právě přes Atény, odkud pak často pokračují na ostrovy.

Úřady v metropoli nyní nabízí chudým a starým lidem možnost strávit den v klimatizovaných domech. "Přichází sem hodně starších lidí, co si nemohou dovolit platit klimatizaci," sdělila aténská úřednice Stamatia Leontopoulouvá.

Před požáry prchali i turisté

V jižní Itálii a na Sicílii teploty tento týden převyšovaly 40 stupňů.

Vedle veder Italy sužovaly taky velké požáry. Jeden z nich zuřil u Neapole, kde zasáhl lesy v národním parku Vesuv. K šíření ohně přispívají i silné větry a dlouhotrvající sucho, které v oblasti panují.

Policie se domnívá, že požár zřejmě způsobili žháři. "Pokud někdo opravdu zapálil Vesuv, tak chci, aby skončil ve vězení na 15 let,"  prohlásil italský ministr životního prostředí Gian Luca Galleti.  

Do oblasti kolem slavné sopky vláda povolala armádu. Ta bude národní park střežit.

"Zablokovali jsme všechny přístupové cesty do národního parku a hlídáme teritorium, abychom zabránili vzniku dalších ohňů a zastavili případné žháře," uvedl pro italskou agenturu ANSA major Carlo Bianchi, který se na hašení podílí.

Lesní požáry ohrožovaly také populární turistický resort Calampiso na západ od sicilského města Palermo. Italské úřady kvůli tomu na lodích evakuovaly přes 700 turistů.

Video: Queensland Police Service
 

Právě se děje

Další zprávy