Washington - Volební kampaň zahájil loni v září jako poslední, končí s ní jako jeden z prvních.
Bývalý herec a senátor za stát Tennessee Fred Thompson v úterý dobrovolně opustil řady republikánů ucházejících se o post amerického prezidenta v listopadových volbách.
Učinil tak poté, co se mu v dosavadních republikánských primárkách vůbec nedařilo. V Iowě, New Hampshire a naposledy v sobotu v Jižní Karolíně skončil s velkým odstupem za vítěznými kandidáty.
- Blog Pavla Tomáška: Thompson jako nový Reagan. Ale deja vu se nekoná
"Dnes stahuji svoji kandidaturu na prezidenta Spojených států. Doufám, že úsilí, které jsme vyvinuli, bude ku prospěchu mojí země a mojí strany," uvedl pětašedesátiletý politik ve svém prohlášení.
Konzervativní program
Thompson se snažil oslovit voliče velmi konzervativními názory. Jeho progam byl blízký bývalému guvernérovi Arkansasu a evangelickému duchovnímu Mikeovi Huckabeemu.
Ten Thompsonovi vyčetl, že jeho pokračující kandidatura jej v sobotu připravila o vítězství v Jižní Karolíně. Huckabeeho tam těsně porazil arizonský senátor John McCain.
Američtí komentátoři se od počátku shodovali v názoru, že Thompsonova kampaň postrádá dynamiku a že v debatách se svými konkurenty je bývalý senátor nejistý a nevýrazný.
Thompson nesdělil, jakého republikána hodlá dále podporovat. Z jeho štábu pronikly informace, že svým voličům možná volbu žádného kandidáta nedoporučí.
Blíží se "superúterý"
O tom, která dvojice se utká v rozhodujícím listopadovém střetnutí o Bílý dům, může být jasněji po 5.únoru. Primárky se ten den uskuteční ve dvaadvaceti státech v rámci takzvaného "volebního superúterý".
Demokraté mají nejbližší primárky na programu v sobotu v Jižní Karolíně. Podle průzkumů má Barack Obama jasný náskok osmnácti procent před Hillary Clintonovou.
Průzkumy jej však favorizovaly už v New Hampshire, přesto tam nakonec uspěla právě Clintonová, nad kterou už přitom spousta pozorovatelů začala po úvodním propadáku v Iowě dělat křížek.