Atény - Řecký parlament dal zelenou vracení migrantů z Řecka do Turecka, když schválil ve zrychleném řízení příslušný zákon. Informovala o tom agentura DPA. Pro zákon hlasovalo 169 ze 300 poslanců, 107 jich bylo proti. S vracením migrantů do Turecka se má začít v pondělí. Německo dnes oznámilo, že v pondělí přijme první desítky Syřanů z Turecka.
Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.
Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti jejich vůli. Případ každého běžence ale musí být přezkoumáván individuálně. Text návrhu zákona vychází ze směrnice EU týkající se udělování azylu osobám prchajícím před násilím v zemích původu a seznamu takzvaných bezpečných třetích států, jejichž občanům už právo na azyl nemá být přiznáváno.
Vzpoura na ostrově Chios
V pátek několik stovek migrantů strhlo v uprchlickém zařízení na řeckém ostrově Chios plot kolem střediska a vydalo se k přístavu. Informovala o tom agentura Reuters. Běženci tak protestují proti dohodě EU s Tureckem, na jejímž základě mají být ti, kdož nedostanou azyl, deportováni zpět do Turecka.
Video na řeckých webových stránkách ukazuje desítky migrantů, včetně mnoha dětí a žen, jak se svými věcmi odcházejí po silnici k přístavu. Podle policejního mluvčí opustilo tábor asi 300 lidí. Policie nezasahuje, jen situaci monitoruje. Snaží se běžence přesvědčit, aby se vrátili.
Kolem vyhošťování, která mají začít v pondělí, stále panují nejasnosti. Nejistota způsobuje paniku v přeplněných uprchlických táborech, kde jsou běženci druhým týdnem drženi a nesmí opustit zařízení. Stanoví to dohoda mezi EU a Tureckem, která začala platit 20. března. Předtím mohli uprchlíci volně z táborů odcházet, takže odplouvali do řeckého vnitrozemí a pak dále do západní Evropy.
Na ostrově Chios v pátek v noci podle agentury DPA došlo ke rvačkám mezi Syřany a Afghánci a dva muži museli být převezeni se zraněními do nemocnice.
"Říkají, že nechtějí do Turecka a bojí se o svou bezpečnost po včerejších potyčkách," řekl policejní mluvčí na ostrově Chios.
Ke střetům mezi Afghánci a Syřany došlo v pátek také v přeplněném uprchlickém táboře v Pireu, zraněno bylo nejméně osm lidí.
Běženci měli být vráceni zpět do Turecka
Z Řecka do Turecka by měla být v pondělí vrácena první skupina běženců, čímž se začne uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Evropské komise. V první skupině vrácených migrantů bude prý 500 lidí. Turecký premiér Ahmet Davutoglu bez bližšího upřesnění dnes potvrdil, že v pondělí začne platit dohoda s EU o tom, že Ankara začne zpětně přijímat uprchlíky z Řecka, kam se dostali z Turecka.
Navrácenými osobami budou "Syřané, kteří nepožádali o azyl, Afghánci a Pákistánci", uvedl zdroj z Bruselu. Neupřesnil nicméně, z jaké oblasti by migranti měli putovat, zda půjde o vnitrozemí či některý z ostrovů. Neřekl ani, zda budou do Turecka dopraveni letecky či po moři.
Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová potvrdila, že pondělí je "dnem D", pokud jde o novou dohodu mezi EU a Tureckem. Podle Bertaudové "budou vráceni ti, jejichž žádosti o azyl byly označeny za nepřípustné, protože mohou získat ochranu i v Turecku".
Nejmenovaný zdroj z řecké vlády uvedl, že migranti "s vysokou pravděpodobností" pocestují z ostrovů Chios či Lesbos, kde jsou v přeplněných registračních centrech tisíce uprchlíků. "Nevylučujeme, že bude v pondělí vrácen určitý počet lidí, nemůžeme ale potvrdit, kolik jich bude," uvedl nejmenovaný řecký představitel.
Turecký premiér Davutoglu v televizi uvedl, že proces vracení běženců z Řecka do Turecka nepovede ke zvýšení počtu uprchlíků, kteří již nyní v Turecku jsou, protože jiní budou posílání do EU. Zároveň řekl, že "už nebude důvod pro ztráty na životech lidí, kteří doufají, že při cestě do Evropy překonají Egejské moře".