Turecko v EU je diplomatická fikce, zní z Rakouska. Žádá konec přístupových jednání

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2016 12:20
Možnost, že by Turecko mohlo vstoupit do Evropské unie, je podle rakouského kancléře Christiana Kerna "už jen diplomatickou fikcí". Jako důvod označil turecké čistky v zemi, které nastaly po červencovém zmařeném pokusu o státní převrat.
Rakouský kancléř Christian Kern.
Rakouský kancléř Christian Kern. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouský kancléř Christian Kern vyzval Evropskou unii, aby ukončila přístupová jednání s Tureckem. Učinit by tak podle něj měla i kvůli rozsáhlým čistkám v armádě, státní správě, justici a školství.

"Víme, že demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují tomu, abychom mohli jeho vstup (do EU) ospravedlnit," uvedl Kern v rozhovoru poskytnutém stanici ORF.

Kromě politiky je podle Kerna překážkou také hospodářská situace země. "Považuji členství Turecka v horizontu let a možná i desetiletí za nemožné," dodal.

Kern by rád zařadil debatu o ukončení přístupových jednání s Tureckem na program zářijového unijního summitu v Bratislavě.

Spolupráce s Ankarou by měla pokračovat, ale jinak než formou členství v bloku. Z reakce Turecka by si Brusel neměl dělat těžkou hlavu, neboť EU hraje v hospodářské oblasti prim a Ankara je na spolupráci s ní závislá.

Podle tureckého ministra pro evropské záležitosti Ömera Çelika se Kern svým požadavkem přiblížil rétorice krajní pravice. "Kritika je jistě demokratickým právem, musí tu ale existovat rozdíl mezi kritikou Turecka a tím, když jste proti Turecku," dodal.

Kromě kancléře se pro ukončení jednání o členství Turecka v EU vyslovili také ministr zahraničí Sebastian Kurz a šéf resortu obrany Hans-Peter Doskozil. Členové rakouské vlády se tak připojili k řadě evropských politiků, kteří taktéž vyzvali ke konci přístupových jednání s Ankarou.

Podle kritiků nejsou čistky turecké vlády po zmařeném puči z noci z 15. na 16. července namířené jen proti strůjcům převratu, ale i proti odpůrcům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecko požádalo o členství v Unii již v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Vstupní rozhovory s Ankarou zahájila EU v roce 2005. Rozhovory byly dlouho zamrzlé mimo jiné kvůli nedodržování svobody projevu a porušování lidských práv v Turecku.

Jednání blokoval také Kypr, respektive jeho řecká část, která považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova.

Obnovení rozhovorů Brusel Ankaře před časem slíbil za pomoc při zvládání migrační krize.

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy