Erdoganovu "úklidu" po puči padají za oběť i média. Turecko jich přes 130 zavírá

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2016 11:13
Podle agentury Reuters končí na 131 médií. Mezi nimi mají být tři agentury, 16 televizních stanic, 45 novin či 15 časopisů. Úřady také vydaly desítky zatykačů na novináře. Ankara ve středu také nechala propustit dalších skoro 1700 vojáků, z toho 149 generálů a admirálů. Čistky zasáhly desítky tisíc lidí, kteří byli zbaveni funkce nebo přímo zatčeni. Lidskoprávní organizace Amnesty International tvrdí, že zadržené osoby jsou podrobovány surovému zacházení.
Noc po pokusu o puč, v Ankaře lidé demonstrují za solidaritu. Ilustrační foto.
Noc po pokusu o puč, v Ankaře lidé demonstrují za solidaritu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - Čistky, které po nepodařeném vojenském puči vyvolal prezident Recep Tayyip Erdogan, stále nejsou u konce. Úřady oznámily, že uzavírají na 131 médií, informovala agentura Reuters.

Mezi nimi mají být tři tiskové agentury, 16 televizních stanic, 23 rádií, 45 novin, 15 časopisů a 29 vydavatelství.

Uzavírání tureckých deníků se podle místních zpráv většinou dotýká relativně malých a lokálních médií, ale také několika deníků a agentur s celonárodním dosahem.

Konec potkal tiskové agentury Cihan News Agency, Muhabir News Agency a Sem News Agency, uvedl server Hurriyet Daily News.

Z deníků byl například uzavřen Zaman a jeho anglická verze Today’s Zaman. Úřady navíc ve středu vydaly zatykače na 47 jeho bývalých pracovníků. Několik dní předtím byly vydány zatykače na několik desítek jiných novinářů.

"Státní zástupce nezajímá to, co psali jednotliví sloupkaři," řekl pod záštitou anonymity turecký úředník agentuře Reuters. "V tuto chvíli je zdůvodnění takové, že významní pracovníci Zamanu jsou pravděpodobně důvěrně obeznámeni s Gülenovou sítí a mohli by tak přispět k vyšetřování,“ doplnil.

O funkci přišlo 40 procent generálů a admirálů

Ankara ve středu také nechala propustit dalších skoro 1700 vojáků, z toho 149 generálů a admirálů. O funkci tak dosud přišlo už okolo 40 procent nejvyšších armádních důstojníků.

Představitelé hlavních tureckých opozičních stran Erdogana varovali, že čistky by neměly zajít příliš daleko. Na setkání s ním ale nenaznačili, že už se to de facto stalo, uvedl zpravodaj BBC z místa.

Čistky zasáhly armádu, policii, rozvědku, učitele, zaměstnance justice i státní správy. Desítky tisíc lidí byly zatčeny nebo zbaveny funkce.

Lidskoprávní organizace Amnesty International tvrdí, že zadržené osoby jsou podrobovány surovému zacházení a mučení. Od minulého týdne v zemi platí tříměsíční výjimečný stav, který vládě uznává výjimečná práva.

Erdogan prohlásil, že cílem zásahů napříč strukturami země je "pročistit všechny státní instituce", v nichž podle něj vyrůstal "paralelní stát". Tak prezident označuje hnutí Hizmet a jeho vůdce - svého bývalého spojence a duchovního Fethullaha Gülena, který už 17 let žije v americké Pensylvánii. O puč se armáda pokusila 15. července.

 

Právě se děje

Další zprávy