Nebudu mlčet. Za vraždou je politika, tvrdí dcera Němcova

Andrea Votrubová
1. 6. 2015 13:10
Vladimir Putin chce být u moci do konce života, tvrdí Žanna Němcovová, dcera zavražděného opozičního politika. S Aktuálně.cz mluvila nejen o vyšetřování vraždy svého otce.
Žanna Němcovová, dcera zavražděného Borise Němcova.
Žanna Němcovová, dcera zavražděného Borise Němcova. | Foto: ČTK

Berlín (od naší spolupracovnice) - K umlčení vůdce ruské opozice Borise Němcova stačily v únoru čtyři výstřely do týla. V centru Moskvy, na dohled Kremlu.

Předtím pětapadesátiletý kritik prezidenta Vladimira Putina sbíral důkazy o ruské vojenské intervenci na Ukrajině a hlasitě odsuzoval Putinovu zahraniční politiku. Policie zadržela pět údajných vykonavatelů jeho vraždy, kteří pocházejí z Čečenska. Ten, kdo si ji objednal, ale stále uniká.

Němcovova dcera Žanna je přesvědčena, že sankce Západu, které na Rusko dopadly kvůli anexi Krymu i podílu na krizi v Donbasu, současného ruského prezidenta nezastaví. Kreml podle ní utahuje šrouby a pomocí propagandy vede válku se Západem, Ukrajinou i vlastními občany.

"Hlavním cílem Putina je zůstat u moci, a udělá pro to všechno," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz během návštěvy Berlína, kde na pozvání nadace Friedrich-Naumann-Stiftung přednesla řeč o svobodě.

Aktuálně.cz: Paní Němcovová, jak se vyvíjí vyšetřování vraždy vašeho otce?

Žanna Němcovová: Vyšetřování nabralo obrat s nedávnou výměnou šéfa vyšetřovací komise. Bohužel k horšímu.

Máme nyní jen omezený přístup ke spisům, k videomateriálům vůbec. Prostřednictvím svého právníka jsem požádala o předvolání více svědků, mezi nimi i čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova a jeho blízkého spolupracovníka a poslance ruské Státní dumy Adama Delimchanova.

Právě Delimchanov je údajně blízký příbuzný dalšího podezřelého z vraždy mého otce, Ruslana Geremejeva. Nový vyšetřovatel - na rozdíl od svého předchůdce - ale předvolání těchto mužů odmítl s tím, že na to je příliš brzy. A podezřelý Geremejev, který zmizel do Čečenska, prý není k nalezení.

Podle mě to spíš znamená, že má krytí z vyšších míst. Jsem přesvědčená o tom, že vražda mého otce byla politicky motivovaný čin a politickou odpovědnost za něj nese Vladimir Putin. Moje naděje, že lidé, kteří nařídili zorganizování tohoto zločinu, budou postaveni před soud, je teď minimální.

Boris Němcov byl zavražděn na dohled Kremlu.
Boris Němcov byl zavražděn na dohled Kremlu. | Foto: Reuters

A.cz: Jaké vysvětlení jste dostala ohledně změny šéfa vyšetřování?

(směje se) Původní vyšetřovatel, který s námi spolupracoval mnohem lépe, byl prý povýšen, a nemá tak čas se případem zabývat. To je oficiální vysvětlení. Podle mého názoru šlo o to, že si to nepřála vyšší místa, protože na rozdíl od svého následovníka měl sílu odolat korupci, kterou je celý systém prosáknutý.

A.cz: V Berlíně jste přednesla veřejný projev o svobodě a nijak přitom nešetřila Kreml. Nebojíte se důsledků kritiky režimu?

Pokud vím, v Rusku stále platí svoboda pohybu. Ačkoli omezeně. Zaměstnancům státní správy a lidem, kteří pracují pro vládu - odhadem jde o čtyři miliony -, bylo doporučeno neopouštět zem. Což není můj případ.

Co se stane po mém návratu, nevím. Současná situace v Rusku je nepředvídatelná. Zatím nejsem v hledáčku agresivní státní propagandy. Po vraždě mého otce by to ostatně bylo příliš zjevné. Jejím cílem je nyní opoziční politik a přítel mého otce Michail Kasjanov, který před měsícem vycestoval do USA.

Osobně můžu mít problém se svou prací. Pracuji jako novinářka ekonomicky zaměřené televizní stanice RBC.

Její vedení mě požádalo, abych během svých televizních výstupů nedělala žádná politická prohlášení. Což respektuji. Ale jako svobodná bytost budu kdekoli jinde připomínat památku svého otce. Nemám v povaze mlčet o tom, s čím nesouhlasím.

A.cz: Jaký vývoj podle vás čeká ruskou společnost?

Situace se stále zhoršuje a bude stále nebezpečnější vyjádřit svůj názor.

Před několika dny podepsal Putin zákon, který umožňuje kriminalizovat zahraniční nevládní organizace nepohodlné státu. A nejen je.

Lidé, kteří se s "nežádoucími" hnutími dostanou opakovaně do styku, mohou skončit ve vězení. Zákon přitom nepočítá s možností soudního odvolání proti rozhodnutí označujícímu organizaci za nežádoucí, což je protiústavní.

A.cz: Co to znamená pro opozici?

Opozice je marginalizována a její lídři jsou státem ovládanými médii prezentováni jako nelidské bytosti. To ve společnosti vyvolává nenávist.

Státní propaganda, jak zmínil jeden prominentní politik, je vyhlášením války vlastním občanům. I můj otec byl kvůli svým "extremistickým" aktivitám pod silným tlakem. Pokud totiž podporujete svobodu slova a politickou svobodu, jste proti korupci a pro svobodné volby, jste v Rusku za extremistu. Budoucnost své země vidím černě.

A.cz: Osmdesát procent Rusů přitom stojí za Putinem. Co je příčinou?

Dvě věci. Rusko žije z exportu ropy. Ceny ropy ale v současné době dramaticky poklesly a podle tržních analytiků není pravděpodobné, že se cena za barel v příštím desetiletí vyšplhá na sto dolarů. Což je ovšem předpokladem pro financování státního rozpočtu.

Další věcí je televize. To je Putinův hlavní nástroj. Rusko je televizní národ. Odtud přebírá naprostou většinu informací, kterým bezmezně věří.

Běžní Rusové nevědí o skutečných okolnostech anexe Krymu a války na Ukrajině. Propaganda sjednocuje lidi v přesvědčení, že agresorem je Západ, který na Rusko uvalil sankce. Putinova podpora je tak sice uměle vytvořená, ale zároveň je skutečná.

A.cz: Jaký vliv mají sankce v zemi?

Z politického hlediska žádný, chování Putina nijak nezměnily. Ekonomicky ale obrovský. Životní standard se rapidně snížil, lidé přicházejí o pracovní místa, hospodářství je v hrozném stavu a bude hůř.

Občané Ruska ale nejsou zodpovědní za Putinovy činy, proto jsem proti dalšímu zostřování sankcí. Na druhou stranu jsou schopni je dlouho snášet. Rusko je a bylo chudou zemí, lidé jsou zvyklí žít skromně. Proti propagandě je ale nutné něco udělat.

Rusové nechápou, že v západních společnostech se o jakémkoli rozhodnutí vede diskuse, kde je potřeba své stanovisko obhájit a respektovat odlišné názory. V Rusku platí to, co řekne Putin. Místo západních dodávek zbraní na Ukrajinu by tak bylo lepší sankcionovat ty, kteří stojí za propagandou a v okolí Putina.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

A.cz: Mohou sankce zastavit Putina v další agresi?

Nemyslím si, že nyní plánuje napadení jakéhokoli členského státu Evropské unie. V opačném případě by ho sankce stejně nezastavily.

A.cz: Jak dlouho se může za takových okolností udržet u moci?

Patřím k těm, kteří věří, že Putin tu bude ještě dlouho. Ostatně se už vyjádřil, že chce kandidovat v příštích prezidentských volbách v roce 2018. Pokud vyhraje, bude vládnout dalších šest let. Jeho hlavním cílem je zůstat u moci do konce života. A udělá pro to všechno.

Bude tak stále sílit tlak na opozici, novináře i aktivisty. Lidé, jako je Putin, vnímají jakýkoli nesouhlas jako ohrožení. Je přitom jedno, jestli máte mnoho příznivců, nebo jste zcela neznámý. Pro Putina to nehraje žádnou roli. Žije v úplně jiném paradigmatu.

A.cz: Sama přitom stále více jdete ve stopách svého otce. Stanete se političkou, nebo jí už jste?

Nejsem žádná politička. A politička v Rusku? (Směje se.)

Mám ráda svou práci a všechno, co se děje v Berlíně nebo kdekoli jinde, dělám na památku svého otce. Stojím za ním a byla bych ráda, kdyby se aspoň některé z jeho ideálů staly realitou i v Rusku. Proto nebudu mlčet.

 

Právě se děje

Další zprávy