Smrt Němcova je pro Kreml riziko. Větší, než byla jeho slova

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
3. 3. 2015 6:27
Na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy pohřbí zavražděného Borise Němcova. Otřesené Rusko zatím spřádá spiklenecké teorie.
Nejpravděpodobnější je, že vražda Borise Němcova souvisí s jeho politickou činností. Komentátoři se ale shodují na tom, že Kreml si jeho smrt neobjednal, říká rusista a překladatel Milan Dvořák. | Video: Daniela Drtinová

Moskva – Politická vražda, pomsta, vyřizování účtů, provokace nebo snad banální hádka? To jsou jen některé ze spikleneckých teorií, které ovládly šokované Rusko. A které mají vysvětlit, kdo stojí za vraždou opozičního politika Borise Němcova, který bude v úterý pohřben na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy.

Němcovova smrt vyvolala v Rusku explozi emocí, jaké Moskva už dlouho nezažila. Vysvětlení pro brutální čin hledají jak stoupenci, tak odpůrci jednoho z nejvýraznějších kritiků Kremlu. Tato vražda je totiž výjimečná - dokonce i na ruské poměry.

Lidé v Moskvě demonstrují poté, co v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova.
3:40
Lidé v Moskvě demonstrují poté, co v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Hon na vraha

"Pokud by si vraždu Němcova objednal Putin, bylo by to možná dokonce méně znepokojivé. Alespoň by to znamenalo, že existuje nějaký, sice děsivý, ale řád," napsala známá kritička režimu, novinářka Ksenija Sobčaková. "Zdá se mi však, že tomu tak není. Žádný Putin, který by nařizoval vraždy, není. Existuje však Putin, který vybudoval pekelného terminátora a který nad ním ztratil kontrolu," dodala.

"Kolektivním vrahem" je podle Ksenije Sobčakové vládnoucí propagandistická mašinérie, která dlouhodobě vede štvavou kampaň proti liberálům. K urychlenému vypátrání pachatele ale zdaleka nevyzývají jen oni.

Do honu na vraha se pustili i vládnoucí politici, komunisté nebo nacionalisté. Shodují se, že Němcovova smrt se vymyká všemu, co zatím znali.

Spekulace o tom, že se vedení země zbavilo svého politického soka, zpochybňují dokonce lidé spříznění s obětí. "Vražda v samém centru Moskvy, 200 metrů od Kremlu, je cynická a demonstrativní. Mocenské vedení z toho určitě nemá prospěch. Vůbec se mu to nehodí," míní bývalý Němcovův spolupracovník ze Svazu pravicových sil Nikita Bělych.

Ruský Doyle

Němcov byl pověstný nejen svým tvrdým opozičním postojem, ale také šarmem, vtipem a dobrodružnou povahou. Za doby sovětské přestavby se stal jedním z nejoblíbenějších politiků.

Původním povoláním fyzik byl zvolen do ruského parlamentu za město Nižnij Novgorod, ve kterém se později prosadil do funkce gubernátora. Svým kudrnatým zjevem připomínal agenta Doyla z britského televizního seriálu Profesionálové o zvláštním oddělení britské policie CI5.

Byl miláčkem médií i žen. Prezident Boris Jelcin ho dokonce označoval za svého nástupce.

Ve 32 letech jej jmenoval vicepremiérem. Těžká ekonomická krize však kariéru korunního prince zhatila. Koncem devadesátých let jej odsunul Vladimir Putin, kterému chřadnoucí Jelcin svěřil moc v zemi.

Němcov odsuzoval chování Kremlu vůči Kyjevu a chystal se údajně zveřejnit zprávu o účasti ruské armády ve válce na Ukrajině. Tvrdil také, že potíže ruské ekonomiky souvisí s Putinovým ukrajinským válečným tažením.

Komentátoři ale upozorňují: jakkoli tvrdá Němcovova slova byla, Kreml zásadně neohrožovala. Daleko větší hrozbou je teď jeho smrt.

"Islámská stopa"

Šéfredaktorka moskevského listu The New Times Jevgenija Albacová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy upozornila, že na rozdíl od Alexeje Navalného, Garriho Kasparova a dalších představitelů opozice nebyl Němcov nikdy zatčen nebo potrestán.

"Zeptala jsem se ho, jak to, že Navalného zatýkají a pronásledují, zatímco ty mluvíš daleko ostřeji a vůči tobě jsou trpěliví. Odpověděl: 'Nejspíš proto, že jsem byl vicepremiér.' Tak jim ta trpělivost asi došla," uvedla.

Vyšetřovací výbor (obdoba FBI) teď v souvislosti se zločinem mluví o "obětování" a "islámské stopě". Za informaci, která povede k objasnění vraždy, nabídl tři miliony rublů.

Jeho mluvčí Vladimir Markin uvedl, že "postava Němcova se mohla stát svéráznou 'sakrální obětí' pro ty, co nepohrdnou žádnými způsoby, aby dosáhli svých politických cílů". A že politik čelil hrozbám v souvislosti s teroristickým útokem v redakci časopisu Charlie Hebdo.

V hledáčku vyšetřovatelů je ale prý také takzvaná ukrajinská stopa.

Smrt "na bojišti"

Ruská bulvární média se naopak soustředí na osobní život Němcova. V době vraždy doprovázela 55letého politika jeho 23letá přítelkyně, která pochází z Ukrajiny.

Se studentkou z Kyjeva, která se v Moskvě věnovala modelingu, prý žil několik let. "Zůstala naživu. To je divné. Ten, kdo si vraždu objednal, ji zřejmě chránil. Proto nařídil, aby se jí neubližovalo," uvedl v televizi Rossija bývalý šéf ruské tajné služby FSB Nikolaj Kovaljov.

Němcov byl krátce před smrtí ve studiu rozhlasové stanice Echo Moskvy na Novém Arbatu. Pak se spolu s přítelkyní vydali na večeři do obchodního domu GUM na Rudém náměstí. Odtud šli pěšky směrem k jeho domu v centru Moskvy.

Němcovův spolupracovník a občanský aktivista Michail Kircer tvrdí, že Boris Němcov zahynul "na bojišti". "Bojoval za svou zemi. Vražda určitě souvisí s jeho politickou činností. Svolával ohromné opoziční akce a zrovna chystal pochod," řekl na mostě v době, kdy na asfaltu ještě leželo politikovo tělo.

"Zemřel jen pár metrů od Kremlu. Jeho nepřítel jej mohl sledovat," řekl. Upozornil, že vyšetřovatelé nechali novináře volně fotografovat a natáčet polonahé politikovo tělo ležící na chodníku s průstřely. "I po smrti se mu mstili," uvedl.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy