Putin podepsal nový zákon. Do Ruska se vrátí zimní čas

ČTK ČTK
22. 7. 2014 22:44
Rusko si 26. října seřídí hodinové ručičky o hodinu zpět, a pak se už s časem hýbat nebude. Přinejmenším do další změny zákona.
Změna času. Ilustrační foto.
Změna času. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v balíku nových zákonů podepsal i právní normu, počítající po třech letech s návratem k zimnímu času, který má již zemi zůstat trvale.

Rusko si 26. října seřídí hodinové ručičky o hodinu zpět, a pak se už s časem hýbat nebude. Přinejmenším do další změny zákona.

"Věčný letní čas" v Rusku zavedl Putinův náhradník v čele státu, nynější premiér Dmitrij Medveděv. Seřizovat si hodinky kvůli změně zimního a letního času museli Rusové naposledy 27. března 2011. Ale od počátku se proti tomuto opatření ozývalo reptání.

Prezident Putin.
Prezident Putin. | Foto: Reuters

"Toto rozhodnutí sice ruské zimy nezkrátí, ale snad zmenší nářky na toto téma," odhadla agentura AP poté, co ruští poslanci odhlasovali přechod od letního k zimnímu času, prý už zase navždy. Pěti regionům, včetně Kamčatky a Čukotky, byla z "klimatických důvodů" udělena výjimka, a tak si letní čas smějí ponechat, podotkla ruská verze serveru BBC.

Stížnosti na letní čas

Vládní list Rossijskaja gazeta připomněl, že Medveděvovo rozhodnutí o setrvalém letním času si zpočátku pochvalovaly tři čtvrtiny Rusů, ale mezitím se tato podpora podle průzkumů ztenčila na pouhou třetinu dotázaných.

Na letní čas si ještě během předloňské volební kampaně stěžovali Putinovi fotbaloví fanoušci. Namítali, že kvůli časovému náskoku před Evropou nelze sledovat dění na cizích hřištích.

Moskva totiž měla v zimním období vůči středu Evropy tříhodinový posun a vůči Británii dokonce čtyři hodiny.

Sledování nočních přenosů fanoušky asi natolik zmáhalo, že jeden z nich během schůzky s Putinem dokonce usnul, asi i s přispěním podávaného piva.

Jak to bylo v minulosti

Ruský příběh s časem má dlouhou a proměnlivou historii. Letní čas v Rusku poprvé zavedla 1. července 1917 prozatímní vláda, která zemi vládla po svržení cara.

Po státním převratu o pár měsíců později bolševici zase vrátili hodinové ručičky na staré místo, aby si o pár desetiletí později vše rozmysleli.

Kupředu vůči zbytku planety se hodinky v tehdejším Sovětském svazu posunuly o šedesát minut 16. června 1930 a zpět se už nevracely.

"Nadekretovaný" čas platil až do dubna 1981, kdy sovětská vláda zavedla každoroční změny letního času na zimní či naopak. Podobně jako většina evropských zemí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy