Putin podepsal nový zákon. Do Ruska se vrátí zimní čas

ČTK ČTK
22. 7. 2014 22:44
Rusko si 26. října seřídí hodinové ručičky o hodinu zpět, a pak se už s časem hýbat nebude. Přinejmenším do další změny zákona.
Změna času. Ilustrační foto.
Změna času. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v balíku nových zákonů podepsal i právní normu, počítající po třech letech s návratem k zimnímu času, který má již zemi zůstat trvale.

Rusko si 26. října seřídí hodinové ručičky o hodinu zpět, a pak se už s časem hýbat nebude. Přinejmenším do další změny zákona.

"Věčný letní čas" v Rusku zavedl Putinův náhradník v čele státu, nynější premiér Dmitrij Medveděv. Seřizovat si hodinky kvůli změně zimního a letního času museli Rusové naposledy 27. března 2011. Ale od počátku se proti tomuto opatření ozývalo reptání.

Prezident Putin.
Prezident Putin. | Foto: Reuters

"Toto rozhodnutí sice ruské zimy nezkrátí, ale snad zmenší nářky na toto téma," odhadla agentura AP poté, co ruští poslanci odhlasovali přechod od letního k zimnímu času, prý už zase navždy. Pěti regionům, včetně Kamčatky a Čukotky, byla z "klimatických důvodů" udělena výjimka, a tak si letní čas smějí ponechat, podotkla ruská verze serveru BBC.

Stížnosti na letní čas

Vládní list Rossijskaja gazeta připomněl, že Medveděvovo rozhodnutí o setrvalém letním času si zpočátku pochvalovaly tři čtvrtiny Rusů, ale mezitím se tato podpora podle průzkumů ztenčila na pouhou třetinu dotázaných.

Na letní čas si ještě během předloňské volební kampaně stěžovali Putinovi fotbaloví fanoušci. Namítali, že kvůli časovému náskoku před Evropou nelze sledovat dění na cizích hřištích.

Moskva totiž měla v zimním období vůči středu Evropy tříhodinový posun a vůči Británii dokonce čtyři hodiny.

Sledování nočních přenosů fanoušky asi natolik zmáhalo, že jeden z nich během schůzky s Putinem dokonce usnul, asi i s přispěním podávaného piva.

Jak to bylo v minulosti

Ruský příběh s časem má dlouhou a proměnlivou historii. Letní čas v Rusku poprvé zavedla 1. července 1917 prozatímní vláda, která zemi vládla po svržení cara.

Po státním převratu o pár měsíců později bolševici zase vrátili hodinové ručičky na staré místo, aby si o pár desetiletí později vše rozmysleli.

Kupředu vůči zbytku planety se hodinky v tehdejším Sovětském svazu posunuly o šedesát minut 16. června 1930 a zpět se už nevracely.

"Nadekretovaný" čas platil až do dubna 1981, kdy sovětská vláda zavedla každoroční změny letního času na zimní či naopak. Podobně jako většina evropských zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy