Sběr podpisů na petici o střídání času začne příští rok

ČTK ČTK
16. 10. 2013 13:36
Petici proti změnám času musí podepsat aspoň milion lidí z různých zemí EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ingame.de

Praha - Začátkem příštího týdne by se měla rozjet kampaň na petici proti střídání zimního a letního času. Petice bude mít formu evropské občanské iniciativy a už nyní se k ní formou předběžné registrace připojilo v Česku a na Slovensku asi sedm tisíc lidí.

Na středeční tiskové konferenci v Senátu to řekl iniciátor petice senátor Petr Šilar. Aby se peticí zabývala Evropská komise, musí organizátoři sehnat aspoň milion podpisů. Proto chtějí podpisy sbírat pokud možno ve všech zemích EU.

Jak oba upozornili, cílem petice není zrušit letní čas, ale zastavit střídání času. Který čas by měl poté platit, je podle nich na rozhodnutí odborníků. Podle Šilara je střídání času naprosto zbytečné, protože nepřináší žádný ekonomický efekt a způsobuje lidem problémy.

Organizátoři spustili registraci sympatizantů na webových stránkách projektu. Mnoha lidem ale vadí, že musí kvůli pravidlům pro sběr elektronických podpisů vyplňovat zejména čísla svých identifikačních dokladů. Iniciátor uvedl, že to vyplývá z podmínek stanovených pro pravidla evropské občanské iniciativy.

Pro projednání návrhu v unijních orgánech bude třeba během následujících dvanácti měsíců shromáždit milion podpisů občanů zemí EU. Podpisy musí organizátoři získat alespoň v sedmi členských zemích a v každé z nich splnit minimální kvótu. Kampaň proto zamíří i do ostatních zemí unie.

Nejbližší střídání času nastane o poslední říjnové neděli 27. října, kdy se letní čas vrátí o hodinu zpět k zimnímu. Naopak při změně času na letní mají lidé noc o hodinu kratší.

V Česku byl letní čas zaveden poprvé za 1. světové války v letech 1915 a 1916, poté platil od roku 1940 do roku 1949. Potřetí byl zaveden v roce 1979 za ropné a energetické krize. Od roku 1996 se ČR připojila ke zvyklostem EU, které chce iniciativa nyní změnit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy