Přichází zimní čas, tělo si na změnu zvyká až šest dnů

Domácí Domácí
27. 10. 2013 0:27
Posouvání času přináší řadu zvýšených zdravotních rizik, jako jsou infarkty a nespavost
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - V sobotu v noci na neděli budeme po sedmi měsících opět posouvat hodinové ručičky. Přechod na zimní čas ale znamená nejen to, že se vrátíme o hodinu nazpět, ale také zásah do našich organismů. S tím je spojena řada zvýšených zdravotních rizik.

„Cirkadiánní rytmy jsou výsledkem složitého vzájemného působení tzv. vnitřních hodin našeho těla s vlivy vnějšího prostředí, ze kterých je nejdůležitější denní světlo. Posouvání hodin jakýmkoliv směrem mění náš základní časový impuls (čili světlo) pro nastavení našeho přirozeného 24hodinového cyklu," vysvětluje Peter Šóš z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).

Posun času tak znamená nejenom narušení spánku, ale může způsobit také nespavost, ztrátu pozornosti nebo bdělosti, ba dokonce depresivní a úzkostné stavy.

„Další studie prokázaly zvýšenou četnost srdečních příhod v období sezonního přizpůsobování času. S narušením spánkového rytmu dochází ke zvýšení aktivity nervového systému a zvýšení rychlosti srdečného rytmu. Kromě toho dochází k nabuzení imunitního systému v podobě vyplavování látek imunitní odpovědi, cytokinů, které prostřednictvím zánětlivé reakce poškozují cévy," přibližuje doktor Šóš.

Jiným jevem, který provází změny času, je i vyšší množství sebevražd, pracovních úrazů nebo dopravních nehod.

Podobně jako člověk vzbuzený uprostřed noci je totiž i naše tělo během tohoto období ve větším stresu. Většina orgánů v lidském těle má své buněčné hodiny, které jsou nastaveny provádět tělesné úkony v určitý čas.

Pokud dojde k narušení, organismus potřebuje určitý čas k adaptaci. U zimního času trvá podle nedávných studií tato adaptace zhruba pět nebo šest dní, ačkoliv i zde samozřejmě záleží na konkrétní osobě.

Navyknout hodině „navíc" na podzim je méně náročné než v případě ubírání hodiny na konci března. Ranní ptáčata mají větší potíže s podzimní změnou času než takzvané sovy a obráceně je tomu během jarního posunu času. Také lidé se spánkem kratším než sedm hodin se s posouváním času vyrovnávají o poznání hůře než ti, kteří spí déle.

Na změnu času se ale lze podle odborníků z NUDZ připravit. Podle nich je lepší ve čtvrtek a v pátek jít spát a vstávat o 15 minut později než obvykle a v sobotu a v neděli o 30 minut později.

Dalším doporučením je vystavit se hned po probuzení dennímu světlu nejlépe krátkou procházkou a dát si vyváženou snídani. Přidáním několika protahovacích cviků se sníží nadbytečný tělesný stres.

Psychiatrické centrum Národního ústavu duševního zdraví v Praze se zabývá komplexní léčbou a výzkumem primární insomnie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy