Putin se sešel s Castrem a zahájil cestu po Latinské Americe

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2014 0:47
Jsme vděční Jihoameričanům za podporu našich mezinárodních iniciativ, prohlásil ruský prezident.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho kubánský protějšek Raúl Castro.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho kubánský protějšek Raúl Castro. | Foto: Reuters

Havana - Ruský prezident Vladimir Putin v pátek zahájil šestidenní cestu po zemích Latinské Ameriky návštěvou Kuby, kde jednal s prezidentem Raúlem Castrem a setkal se i s bývalým kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

Podle agentury Reuters Putin vyjádřil naději, že ruská ropná společnost Rosněfť a kubánská společnost Cupet začnou "ve velmi blízké budoucnosti" se společným průzkumem možných ropných ložisek u pobřeží Kuby.

Krátce před Putinovou návštěvou Rosněfť a sesterská firma Zaruběžněfť souhlasily s tím, že Cupetu s průzkumem pomohou. V současnosti Kuba závisí na dovozu ropy z Venezuely.

Putin rovněž řekl, že řada dalších ruských společností má zájem na podnikání v nové kubánské zvláštní hospodářské zóně kolem přístavu Mariel nedaleko Havany.

Putin se také setkal s 87letým Fidelem Castrem. Poznamenal, že spolu měli "dlouhý a velmi zajímavý rozhovor". Hovořili prý o mezinárodních i dvoustranných otázkách, mimo jiné o "devizovém trhu a rozvoji zemědělství".

Oficiální kubánský server Cubasi potvrdil, že asi hodinový rozhovor se týkal "aktuálních mezinárodních témat, stavu světové ekonomiky a rozvoje vztahů mezi Kubou a Ruskem".

Rusko chce posílit vztahy a obchod s Kubou

Rusko-kubánská jednání se podle ruských zdrojů měla zaměřit na rozvoj obchodu, ekonomické a investiční spolupráce a na realizaci společných projektů v oblasti energetiky, dopravy, civilního letectví, mírového využívání kosmického prostoru a zdravotnictví.

Dolní komora ruského parlamentu před týdnem odepsala 90 procent z obřího dluhu, který má Kuba vůči bývalému Sovětskému svazu. Zbylá část má být investována do kubánské ekonomiky.

Putin: Jsme vděční Jihoameričanům za podporu

Putin v rozhovoru pro kubánskou tiskovou agenturu Prensa Latina prohlásil, že "spolupráce s latinskoamerickými zeměmi je v současnosti jednou z hlavních a perspektivních linií ruské zahraniční politiky". Agentura AP v této souvislosti připomíná, že v ukrajinské krizi latinsko-americké země spíše sympatizují s Ruskem. Západní sankce proti ruským činitelům kvůli ruské anexi Krymu odsoudila ostře jak Kuba, tak Argentina.

"Jsme vděční Jihoameričanům za podporu našich mezinárodních iniciativ, včetně boje za demilitarizaci vesmíru, posílení mezinárodní bezpečnosti v oblasti šíření informací a boje proti oslavování nacismu," řekl Putin agentuře Prensa Latina.

Rusko je nyní až devátým obchodním partnerem Kuby. Obchodní výměna v roce 2011 činila 224 milionů dolarů (asi 4,5 miliardy Kč), čímž výrazně zaostávala za obchodem tohoto středoamerického ostrovního státu s Venezuelou, Čínou a Španělskem, třemi hlavními ekonomickými partnery Kuby.

V sobotu zamíří Putin do Argentiny a následně v neděli do Brazílie, kde chce přihlížet finálovému zápasu světového fotbalového šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy