Rozhodující bitva? Armáda vstoupila s tanky do Doněcka

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 21. 7. 2014 15:12
Po zřícení malajsijského letadla ukrajinské ozbrojené síly útočí na několika frontách.
Lidé prchající z Doněcka.
Lidé prchající z Doněcka. | Foto: Reuters

DoněckUkrajinské ozbrojené síly po čtvrtečním pádu malajsijského letadla útočí na největší města držená povstalci.

Po ofenzívě v půlmilionovém Luhansku dnes ráno vstoupily do Doněcka. Metropole Donbasu, která měla před válkou více než milion obyvatel, z nichž ale mnozí v uplynulých měsících a týdnech utekli.

Svědci hlásí střelbu u vlakového nádraží, ráno byly slyšet výbuchy i v centru města. Podle zpravodaje agentury Reuters jsou na okraji města čtyři armádní tanky a obrněná vozidla, k nádraží směřovaly i tanky separatistů.

Vicepremiér samozvané "Doněcké lidové republiky" Andrej Purgin oznámil, že si frontální útok armády na Doněck a Luhansk vyžádal smrt desítek lidí a velké materiální škody.

Banky nefungují

"Aktivní fáze protiteroristické operace pokračuje. Nebudeme informovat o pohybu našich vojsk," řekl mluvčí ukrajinské armády Vladyslav Selezňov.

"Banky nefungují, některé restaurace a obchody zůstávají otevřené. Ale třeba na hlavní třídě jsem viděl otevřenou jen jedinou kavárnu. Městská hromadná doprava zatím funguje, ale taxikáři se bojí jezdit v noci," řekl Aktuálně.cz zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Podle něj městu nyní vládnou ozbrojenci z takzvaného praporu Vostok, kteří chodí po ulicích se zbraněmi. Většinou jde o Rusy.

"Dělají si, co chtějí. Například zastavují auta, řidiče vyhodí a odjedou s vozem pryč," uvádí Dorazín.

Selezňov tvrdí, že armádě se podařilo vytlačit povstalce dále od doněckého letiště.

Začátek ofenzívy v Doněcku přichází po útoku na Luhansk. O víkendu se tam odehrávaly těžké boje.

Není jasné, kdo má co pod kontrolou. Letiště má ale v rukou armáda, přestože ho separatisté intenzivně ostřelovali.

Separatisté z praporu Vostok na tanku T-64 v Doněcku.
Separatisté z praporu Vostok na tanku T-64 v Doněcku. | Foto: Reuters

Jeden z místních novinářů informoval server Ukrajinska pravda o tom, že představitelé samozvané Luhanské lidové republiky město opustili a ozbrojence řídí velitelé zabarikádovaní v obsazené budově rozvědky SBU v centru města.

Prezident Petro Porošenko dnes v poledne nařídil zastavení palby v okruhu čtyřiceti kilometrů od místa dopadu trosek malajsijského boeingu. Do této zóny ale Doněck ani Luhansk nespadají.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Zorjan Širjak na základě odposlechů uvedl, že špičky Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky se snaží uprchnout do Ruska, ale Vladimir Putin jim to nechce umožnit.

Území, které mají separatisté pod kontrolou, se postupně zmenšuje. Bývalý ministr vnitra a nyní poradce prezidenta Petra Porošenka Jurij Lucenko varuje, že Putinovým plánem je regulérní válka mezi ruskou a ukrajinskou armádou.

Foto: Aktuálně.cz

"Nezapomeňme, že poměr sil mezi ukrajinskou a ruskou armádou je jedna ku deseti v mužích a co se týká bojové techniky, je ještě větší. Putin nás chce dostat do stadia totální konfrontace," řekl Lucenko v televizi 1 + 1.

Ukrajinský parlament má zítra projednávat návrh na částečnou mobilizaci kvůli posílení jednotek v Luhanské a Doněcké oblasti.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy