Londýn - V případu zmařených teroristických útoků v Británii padlo první obvinění. Prvním, kdo stane před soudem, bude podle policie irácký lékař Billal Abdulláh.
Ostatních sedm osob zůstává nadále ve vazbě, dokud prokuratura neučiní rozhodnutí, zda ze spiknutí s cílem způsobit výbuchy na veřejných místech v Londýně a Glasgow obžalovat i je.
Abdulláh byl zadržen na letišti v Glasgow poté, co se spolu s dalším útočníkem, Kafílem Ahmedem z Indie, pokusil s džípem naloženým plynovými bombami vyhodit do povětří tamní hlavní terminál. V sobotu má stanout před soudem v Londýně.
Jak uvádí agentura AP s odvoláním na britské bezpečnostní zdroje, podle dostupných informací to byl právě Abdulláh, kdo byl hlavní spojkou mezi osmičlennou skupinou atentátníků.
Čtěte více
Blogy
Měl údajně vazby na radikální islamistické skupiny, jejichž členové figurují v bezpečnostní databázi britské tajné služby.
Sebevražedný vzkaz
Podle předchozích informací televizní stanice CNN policie také našla sebevražedný vzkaz, který po sobě jeden z dvojice glasgowských atentáníků zanechal. Televize neoznámila, kde byl dopis nalezen ani kdo byl jeho autorem.
CNN se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, podle nichž chtěli muži odpálit výbušný systém v džípu v okamžiku, kdy se měli stále ještě uvnitř vozu nacházet.
Informaci CNN později potvrdila britská policie. Podle policistů, kteří zasahovali na místě, muži, kteří automobil řídili, chtěli při útoku zemřít a vůbec netušili, co si počnou po něm.
"Jejich plánem bylo vyhodit do povětří auto a zemřít v něm. To, že přežili, je šokovalo a nevěděli, co dál," řekl jeden z policistů televizi Sky News.
Britští muslimové: Násilí odmítáme
Muslimské komunity v Británii, včetně zdravotníků (všichni zadržení pracovali ve zdravotnictví), zmařené teroristické útoky odsoudily. Společné prohlášení uveřejnily ve formě inzerátů v dnešním vydání listů The Guardian a Metro.
Odmítají jakékoli snahy spojovat zločinecké útoky s učením islámu a vyzývají společnost, aby zůstala jednotná. Tvrdí, že toto prohlášení podporují všechny hlavní muslimské organizace i jednotlivci ze všech profesí, včetně lékařské.
Ihtisam Hibatulláh, mluvčí britské muslimské iniciativy, která pomáhá organizovat tuto kampaň, prohlásil, že většina lidí, kteří se připojili ke kampani, jsou lékaři. "Převážná část reakcí přišla z lékařského prostředí. Lidé v této profesi chtějí, aby bylo známo, že to nebylo spácháno jejich jménem," řekl.
"Žádný vzorec neplatí"
Nový premiér Británie Gordon Brown si mezitím odbyl další premiéru. Středeční poledne strávil - poprvé v roli předsedy vlády - odpovídáním na otázky britských poslanců.
Během této parlamentní tradice, která se týden co týden opakuje, naznačil, kam se hodlá ubírat jeho vláda. Mnohé z toho, co řekl, přímo souviselo s pokusy o teroristické útoky z minulého týdne. Obávat se jakýchkoliv populistických kroků je ale podle něj zbytečné.
"Ve spolupráci s ostatními zeměmi rozšíříme sledování potencionálních teroristů," řekl Brown poslancům s tím, že "kvalifikované imigranty čeká při vstupu do Británie kontrola jejich původu".
Jak ukazují poslední případy terorismu ve Spojeném království, hlavními podezřelými nemohou být výhradně chudí lidé bez vzdělání. "Platí vzorec, že žádný vzorec neplatí," řekl agentuře Reuters jeden z oficiálních činitelů britských bezpečnostních složek.
Pohraniční stráž? Nesmysl
Vůdce konzervativní opozice David Cameron premiéra požádal, aby kabinet urychleně podpořil využívání odposlechů telefonických rozhovorů při soudním řízení. Brown podle svých slov takový zákon zvažuje.
Další návrh konzervativců - zavedení pohraniční stráže - ale premiér označil za nesmysl. Zejména proto, že v Británii nejsou dosud zavedené osobní průkazy.
Ve sněmovně se mluvilo i o radikální islámské organizaci Hizb ut-Tahrír se sídlem v Londýně.
"Je těžké pochopit, proč organizace vyzývající k zabíjení židů nebyla ještě zakázaná," divil se Cameron.
"Myslím, že opoziční vůdce zapomíná, že jsem v úřadu teprve pět dní," odpověděl Brown, čímž vyvolal smích poslanců. Dodal, že vláda bude postupovat v "klidu" při sbírání důkazů. Bez nich odmítá organizaci obvinit.
Otevřená kapitola: stažení z Iráku
První odpovědi ministerského předsedy souvisely také s globálním bojem proti terorismu. Brown řekl, že bude pokračovat v dosavadní politice v Afghánistánu. Podle něj jde o frontu boje proti teroristům.
To otázka odchodu britských vojáků z Iráku zůstala otevřená. Žádné bližší časové údaje či harmonogram premiér Gordon Brown nezveřejnil.