Potvrzeno: z útoků jsou podezřelí lékaři z ciziny

Lenka Málková
3. 7. 2007 15:11
Útočníky hledá britská policie i za hranicemi
Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci
Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci | Foto: Reuters

Londýn - Ani pět dní po nálezu prvních bomb není v Británii klid. Stále častěji se diskutuje o tom, jakou úlohu sehráli v celém případu zahraniční lékaři.

Britská policie doposud zadržela osm podezřelých, tiskové agentury hovoří až o deseti s tím, že u dvou není zatím doloženo spojení s chystanými útoky. Po několika dalších se nadále pátrá. Sedm z nich jsou lékaři, jediná zadržená žena pracovala jako laborantka.

Všichni získali práci legálně poté, co je prověřily přijímací komise.

Počet zadržených by se údajně mohl ještě zdvojnásobit. A vyloučeno není ani to, že lékařský diplom vlastní i další z hledaných.

Zatýká se i za hranicemi

Dnes ráno se zatýkání přeneslo také za hranice Británie.

Zatím poslední zadrženou osobou je Muhammad Haníf, lékař původem z Indie. Policisté ho dostihli na letišti v australském Brisbane, když se snažil odletět ze země. Vyšetřován je údajně ještě jeden z cizinců pracující v Brisbane jako lékař.

Zatýkání strůjců atentátů pokračuje. V Austrálii - ČTĚTE ZDE 

Queenslandský premiér Peter Beattie na dnešní tiskové konferenci potvrdil, že oběma lékařům bylo loni uděleno pracovní vízum poté, co doložili požadovanou kvalifikaci z nemocnice v anglickém Liverpoolu.

Doktoři s praxí v Británii

Britským úřadům se mezitím podařilo identifikovat jednoho z dvojice mužů, kteří v sobotu najeli automobilem naloženým výbušninami do teminálu na letišti ve skotském Glasgowě.

Jde o iráckého lékaře Bilála Abdulla, který pracoval v nemocnici ve Skotsku. Abdulla dokončil studium medicíny v roce 2004 v Bagdádu a v Británii měl registrovanou zdravotní praxi.

Druhý z "glasgowských" mužů, jehož jméno zatím nebylo zveřejněno, získal lékařské vzdělání v Íránu.

Další z osmičky zadržených, muž jménem Muhammed Aša, pochází z Jordánska.

V Anglii pracoval jako začínající lékař a za mřížemi skončil i se manželkou poté, co ho na dálnici nedaleko Chestershiru zadržela policejní hlídka.

Je na vině systém?

Počet vzdělaných mužů s lékařským vzděláním, kteří jsou do případu zapleteni, tak neustále roste.

V Británii se proto začalo mluvit o tom, zda je současný systém rekrutování lékařů, kteří mají zaplnit uvolněná místa v britském zdravotnictví, ten nejvhodnější a zda nepotřebuje reformu.

Britská lékařská asociace se však brání. Výběr uchazečů ze zemí mimo Evropskou unii je podle ní dostatečně striktní a počty přijatých lékařů se rok od roku snižují.

Nejvyšší stupeň ohrožení trvá

Napětí v ulicích britských měst nadále trvá.

Nález podezřelého zavazadla si dnes odpoledne vynutil další evakuaci jednoho z terminálů největšího britského letiště Heathrow v Londýně. Provoz terminálu byl obnoven po páté odpolední místního času. Během vynucené přestávky musela jenom společnost British Airways (BA) zrušit 108 letů, informovala agentura Reuters.

Nová ministryně vnitra Jacqui Smithová pak potvrdila, že monitorováno je momentálně devatenáct míst, na kterých hrozí další útoky teroristů.

V zemi nadále platí nejvyšší stupeň ohrožení. Kontroly na letištích i silnicích pokračují, počty policistů v ulicích byly zvýšeny a celá Británie zůstává v pozoru.

V Londýně byly dnes dopoledně kvůli nálezu podezřelého balíčku uzavřeny dvě stanice metra a několik ulic - například Barons Court či Hammersmith. Policie balíček okamžitě řízeně zničila.

Přibližně ve stejné době policisté uzavřeli ulice u stanice metra Tower Hill, v jejíž blízkosti byl zaparkován podezřelý vůz.

 

Právě se děje

Další zprávy