Al-Káida udeřila v Jemenu: Sedm mrtvých Španělů

Reuters, man
2. 7. 2007 20:40
Útok u archeologických vykopávek mířil na turisty

Saná - Sedm španělských turistů zahynulo a šest dalších bylo zraněno při výbuchu bomby v Maríbu na severovýchodě Jemenu. Mezi obětmi jsou i dva Jemenci; celkem tedy teroristé popravili nejméně devět lidí.

Jeden ze svědků uvedl, že automobil vjel do areálu, kde se nacházejí archeologické vykopávky a explodoval. Všechno ukazuje na to, že se jednalo o sebevražedný atentát.

Ve výpravě cestovalo třináct španělských turistů. Údaje o mrtvých kromě jemenských úřadů už potvrdilo i španělské ministerstvo zahraničí.

Agentura Reuters citovala jemenské bezpečnostní zdroje, podle nichž zřejmě stojí za výbuchem místní teroristická skupina, napojená na Al-Káidu.

Archeologické naleziště v Maríbu ve východní části Jemenu patří mezi nejvýznamější památky Blízkého východu.
Archeologické naleziště v Maríbu ve východní části Jemenu patří mezi nejvýznamější památky Blízkého východu. | Foto: Aktuálně.cz

Nedávno prý pohrozila nespecifikovanou odvetnou akcí za to, že jemenská vláda zadržela a uvěznila několik jejích členů.

Maríb je místem vykopávek přehrady a soustavy kanálů starých zhruba tři tisíce let a městem, kde údajně sídlila legendární královna ze Sáby. V Jemenu patří mezi nejnavštěvovanější památky.

Zbytky takzvaného Chrámu slunce v Maríbu jsou podle archeologů staré možná přes tři tisíce let.

V Jemenu působí několik skupin, hlásících se k Al-Káidě. V minulosti zaútočili teroristé v Adenském zálivu na americkou loď USS Cole v roce 2000 a na francouzský tanker Limburg o dva roky později.

Turisté zde byli už několikrát terčem útoku.

Šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin pochází z Jemenu, narodil se tady jeho otec. Muslimští extremisté v minulosti opakovaně vyzývali jemenskou vládu, aby přehodnotila své vztahy s USA.

Jemen je americkým spojencem a povolil Američanům na svém území letecké bombardování členů Al-Káidy.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Před dohrávkou NBA zavřely svá centra i Milwaukee a Sacramento

Před cestou do Orlanda k dohrávce NBA zavřely kvůli obavám z koronaviru svá tréninková centra další dva kluby Milwaukee Bucks a Sacramento Kings. Doma už se připravovat nebudou, až v uzavřeném komplexu Disney Worldu, kam jeden z hlavních favoritů Milwaukee odletí ve čtvrtek a basketbalisté Sacramenta o den dříve.

V minulých týdnech uzavřely kvůli odhaleným případům nákazy covidem-19 tréninková centra také Miami, Denver, Los Angeles Clippers a Brooklyn. Zda pozitivní test odevzdal i někdo z hráčů Milwaukee, které bylo před březnovým přerušením sezony nejlepším týmem ligy, nebylo oficiálně zveřejněno.

Podle ESPN dostali Bucks výsledky v pátek. Sacramento podle serveru The Athletic má nakaženého jednoho z členů týmu, který odletí na Floridu dohrát sezonu. První zápasy jsou na programu 30. července.

Zdroj: ČTK
Další zprávy