Mimořádná zpráva

Al-Káida udeřila v Jemenu: Sedm mrtvých Španělů

Reuters, man
2. 7. 2007 20:40
Útok u archeologických vykopávek mířil na turisty

Saná - Sedm španělských turistů zahynulo a šest dalších bylo zraněno při výbuchu bomby v Maríbu na severovýchodě Jemenu. Mezi obětmi jsou i dva Jemenci; celkem tedy teroristé popravili nejméně devět lidí.

Jeden ze svědků uvedl, že automobil vjel do areálu, kde se nacházejí archeologické vykopávky a explodoval. Všechno ukazuje na to, že se jednalo o sebevražedný atentát.

Ve výpravě cestovalo třináct španělských turistů. Údaje o mrtvých kromě jemenských úřadů už potvrdilo i španělské ministerstvo zahraničí.

Agentura Reuters citovala jemenské bezpečnostní zdroje, podle nichž zřejmě stojí za výbuchem místní teroristická skupina, napojená na Al-Káidu.

Archeologické naleziště v Maríbu ve východní části Jemenu patří mezi nejvýznamější památky Blízkého východu.
Archeologické naleziště v Maríbu ve východní části Jemenu patří mezi nejvýznamější památky Blízkého východu. | Foto: Aktuálně.cz

Nedávno prý pohrozila nespecifikovanou odvetnou akcí za to, že jemenská vláda zadržela a uvěznila několik jejích členů.

Maríb je místem vykopávek přehrady a soustavy kanálů starých zhruba tři tisíce let a městem, kde údajně sídlila legendární královna ze Sáby. V Jemenu patří mezi nejnavštěvovanější památky.

Zbytky takzvaného Chrámu slunce v Maríbu jsou podle archeologů staré možná přes tři tisíce let.

V Jemenu působí několik skupin, hlásících se k Al-Káidě. V minulosti zaútočili teroristé v Adenském zálivu na americkou loď USS Cole v roce 2000 a na francouzský tanker Limburg o dva roky později.

Turisté zde byli už několikrát terčem útoku.

Šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin pochází z Jemenu, narodil se tady jeho otec. Muslimští extremisté v minulosti opakovaně vyzývali jemenskou vládu, aby přehodnotila své vztahy s USA.

Jemen je americkým spojencem a povolil Američanům na svém území letecké bombardování členů Al-Káidy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy