Londýnu hrozily ničivé útoky. Teď už je klid

pat, zuk, lem, Reuters
30. 6. 2007 10:12
Policisté našli včera večer další nálož

Londýn - Po pátečním zneškodnění dvou ničivých bomb ukrytých v zaparkovaných automobilech v centru Londýna se situace v britské metropoli uklidnila.

A to i přesto, že britská policie podle zpravodajské stanice BBC nalezla včera večer ještě jednu nálož, údajně připravenou k teroristickému útoku na Londýn. Bombu odhalila v automobilu, zaparkovaném na londýnské třídě Park Lane.

Ve čtvrtek policie zneškodnila podobnou "bombu na kolech", nastraženou v centru Londýna. Výbušný systém byl ukryt v zaparkovaném automobilu značky Mercedes. V hlavním městě Británie kvůli nálezu zkolabovala doprava.

"Policisté objevili zařízení, které vypadalo jako nastražená funkční bomba. Zařízení bylo zneškodněno," uvedla v pátek agentura Reuters s odvoláním na policii.

První bomba byla spolu s 200 litry paliva a plynovými lahvemi ukryta v nazelenalém mercedesu.
První bomba byla spolu s 200 litry paliva a plynovými lahvemi ukryta v nazelenalém mercedesu. | Foto: Reuters

Odpoledne policisté zajistili další podezřelý vůz. Museli kvůli němu uzavřít asi 200 metrů dlouhý úsek ulice Park Lane, která se nachází u východního okraje Hyde Parku a která patří k nejprestižnějším londýnským adresám. Večer potvrdili, že také v tomto voze byla nálož.

V obou případech šlo podle vyšetřovatelů o jednoduchý, ale velmi účinný systém tvořený explozivními látkami, jejichž razanci násobily stovky hřebů.

Krátce po nálezu první nálože experti konstatovali, že výbuch by velmi pravděpodobně způsobil značný počet obětí a velké hmotné škody. Nálož údajně měla být odpálena pomocí mobilního telefonu.

Už včera ráno přitom policisté zajistili nálož na frekventované ulici Haymarket poblíž Piccadilly.

Zatímco sdělovací prostředky vidí mezi oběma místy spojitost, kriminalisté jejich výklad zatím odmítají.  "Vím, že Sky a BBC se ubírají směrem k vzájemné souvislosti, ale není tomu tak," řekla policejní mluvčí.

Znovu udeřil strach

Londýňané jsou celý den ve střehu.

Podle Gordona Browna, před dvěma dny jmenovaného britského premiéra, stojí Británie tváří v tvář "vážné a stále trvající hrozbě". "Veřejnost musí být ostražitá," dodal.

Právě s Brownovým uvedením do úřadu může překažený bombový útok souviset.

"Bomba na kolech" měla zabíjet

Ráno šlo o silnou nálož, která vážně ohrožovala okolí ve středu města. Na zadním sedadle automobilu byly rozházené šrouby či hřebíky. Podle šéfa protiteroristického oddělení Scotland Yardu Petera Clarkeho se v "bombě na kolech"našlo také několik nádob nebo láhví naplněných plynem.

Televize CNN už ráno informovala o tom, že policie na místě zajistila i dvě stě litrů paliva. Plyn, hřeby a palivo mohly ve spojení s výbušninou způsobit obrovské škody a zabít velké množství lidí.

Policie spustila akci na základě ohlášení před druhou hodinou ranní. Podezřelé auto bylo zaparkováno na Haymarketu, ulici plné obchodů v srdci Londýna nedaleko zastávky Piccadilly Circus. Policisté oblast okamžitě uzavřeli, přičemž uzávěra je zatím stále v platnosti.

Svědek, který pracuje v nedalekém nočním klubu, podle televize Sky News vypověděl, že viděl, jak nazelenalý mercedes nejprve narazil do několika popelnic. Řidič pak z auta vyskočil a utekl pryč.

Speciální policejní jednotka likviduje bombu v centru Londýna
Speciální policejní jednotka likviduje bombu v centru Londýna | Foto: Reuters
    

MI5 varuje před Al-Káidou

Kvůli objevené náloži byl v Británii vyhlášen druhý nejvyší stupeň pohotovosti. Zpravodajci z MI5 varovali, že může hrozit nebezpečí od teroristů z Al-Káidy. Jen v uplynulém roce útočníci podle nich naplánovali kolem třicítky atentátů na Spojené království. 

Nastražení výbušniny připomíná teroristické útoky na Londýn ze 7. července 2005. Krátce před devátou dopolední tehdy vybuchla nálož, kterou ve třech vlacích londýnského metra a v jednom autobuse odpálili čtyři muslimové. Zemřelo 52 lidí, sedm stovek jich bylo zraněno. 

Zvláštní protiteroristická policejní skupina teď zkoumá, jakou hrozbu představovala bomba objevená dnes.

Kvůli náloži se sejde i zvláštní vládní krizová jednotka Cobra.

 

Právě se děje

Další zprávy