Univerzální příjem a 32 hodin práce týdně. Francouzští socialisté se před volbami kloní doleva

Simone Radačičová
23. 1. 2017 16:00
Bývalý ministr školství Benoît Hamon překvapivě ovládl první kolo primárek francouzských socialistů. Zvítězil tak politik z levicového tábora strany, který slibuje zavedení univerzálního příjmu, legalizaci marihuany a prosazení 32hodinového pracovního týdne. Francouzští socialisté do primárek vešli jako rozdělená strana sužovaná vnitřními rozpory. A první kolo toto rozdělení jen utvrdilo.
Plakáty Arnauda Montebourga a Benoita Hamona (dole). První neuspěl, druhý překvapivě vyhrál v prvním kole primárek socialistů.
Plakáty Arnauda Montebourga a Benoita Hamona (dole). První neuspěl, druhý překvapivě vyhrál v prvním kole primárek socialistů. | Foto: Reuters

Paříž – Slibuje univerzální příjem, legalizaci marihuany a 32hodinový pracovní týden. První kolo primárek francouzských socialistů má překvapivého vítěze, který pochází z levicového tábora strany – bývalého ministra školství Benoîta Hamona.

"Ještě není nic dáno," reagoval na jeho vítězství expremiér Manuel Valls, u kterého se nečekalo, že by ho právě Hamon mohl porazit. Valls se proto zatím nechce vzdát boje o kandidaturu na prezidenta a burcuje své příznivce.

Druhé kolo primárek Socialistické strany (PS) se koná už tuto neděli.

Hollandova nepopularita uškodila i Vallsovi

Francouzští socialisté do primárek vešli jako rozdělená strana, sužovaná vnitřními rozpory. A první kolo toto rozdělení jen utvrdilo. Ukázalo na příkop, který panuje mezi zastánci levicových idejí a příznivci realističtějšího postoje k hospodářským záležitostem.

Část socialistů se nikdy nesmířila s odklonem prezidenta Francoise Hollanda doprava – během své vlády například navzdory několikatýdenním protestům a nesouhlasu odborů prosadil reformu pracovního trhu, která zlehčuje pravidla na propouštění, ale i najímání nových zaměstnanců.

Hollandova nepopularita stáhla i expremiéra Vallse. Pro mnohé voliče je tento rodák z Barcelony příliš spjatý s Hollandem, který se v prosinci rozhodl, že raději nebude v prezidentských volbách svůj mandát obhajovat.

Valls se ještě tento týden pokusí nepříznivý vývoj otočit. "Nechci žádné přeludy, které okamžitě vyprchají," řekl s tím, že Hamonovy sliby na zavedení univerzálního příjmu či 32hodinového pracovního týdne by byly příliš nákladné a jsou nerealistické.

Musí sjednotit rozdělené socialisty

Průzkumy ale naznačují, že socialisty do prezidentských voleb povede právě Hamon, který by měl ovládnout i druhé kolo primárek.

Nicméně někdejší studentský lídr z Bretaně má jen malou šanci na úspěch v samotných volbách prezidenta. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě naznačují, že ať už bude za socialisty kandidovat kdokoliv, skončí na čtvrtém až pátém místě.

I mnozí socialističtí voliči si uvědomují, že jejich kandidát letos do prezidentského klání příliš nezasáhne.

Stranu však letos čeká ještě další test. Už v červnu, více než měsíc po výběru nového prezidenta, se konají parlamentní volby. A právě Hamon bude muset rozdělenou partaj sjednotit. Jinak ji v hlasování čeká debakl, jaký léta nezažila.

Hamon patří mezi dlouholeté členy Socialistické strany. Poprvé na sebe upozornil už ve svých 18 letech, kdy patřil mezi studentské lídry v Bretani. Tam vedl revoltu proti nepopulární reformě školství.

Později se dostal do kabinetu ministryně sociálních věcí Martine Aubryové, poté byl i europoslancem.

V roce 2014 několik měsíců působil jako ministr školství. Z této funkce odešel na protest proti tomu, že Hollande svoji vládu stočil doprava.

Opravdovým vítězem je Macron

Nicméně francouzský tisk za opravdového vítěze prvního kola primárek považuje muže, který nepatří mezi socialisty – bývalého ministra hospodářství Emmanuela Macrona.

Jeho popularita v posledních měsících strmě letí vzhůru. Devětatřicetiletý Macron loni založil nové hnutí En Marche (Vpřed) a plně se soustředí na prezidentskou kampaň.

Právě on může na svoji stranu snadno získat zklamané voliče socialistů, kterým nevyhovují Hamonovy radikální postoje. Macron by díky tomu mohl dohnat hlavní favority prezidentského klání – těmi jsou aktuálně šéfka populistické Národní fronty Marine Le Penová a kandidát republikánů Francois Fillon.

A nejen to. Macrona podporují i někteří prominentní socialisté. Namátkou je to třeba ministryně životního prostředí Ségolène Royalová. A dokonce i prezident Hollande údajně zvažuje, že Macrona podpoří, napsal nedávno týdeník Journal du Dimanche.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy