Předem prohraná bitva? Na francouzského prezidenta nejspíš bude kandidovat premiér Manuel Valls

Ondřej Houska Ondřej Houska
2. 12. 2016 11:05
Premiér Manuel Valls nejspíš oznámí, že bude za socialistickou stranu kandidovat na francouzského prezidenta. Cestu mu uvolnilo rozhodnutí současného prezidenta Francoise Hollanda, který nakonec nebude funkci obhajovat. Valls bude nejdřív muset projít stranickými primárkami a vítězství zdaleka nemá jisté. Socialisté se v tuto chvíli navíc rozhodně netěší velké popularitě. Pokud by Valls stranickou nominaci získal, spíš než cesta do úřadu prezidenta ho čeká boj o budoucnost strany.
Manuel Valls.
Manuel Valls. | Foto: Reuters

Paříž – Mužem, který se pokusí zachránit francouzskou levici, nejspíš bude premiér Manuel Valls. Ten v příštích dnech podle všeobecného očekávání ohlásí svou kandidaturu na prezidenta.

Nahradí tak současnou hlavu státu Francoise Hollanda, který oznámil, že už podruhé nebude kandidovat. Hollandovo historické rozhodnutí dokládá, že popularita francouzských socialistů klesla až téměř na dno.

Od vzniku francouzské Páté republiky koncem padesátých let minulého století zatím každý prezident svou funkci obhajoval a většinou úspěšně.

I Hollande chtěl opět kandidovat, ale nakonec se sklonil před nevyhnutelností porážky: podle průzkumů ho podporují jen čtyři procenta Francouzů. "Moc a vykonávání moci mě nepřipravily o soudnost," uznal Hollande, že by měl ve volbách jen minimální šance.

Francouzská socialistická strana je po téměř pěti letech Hollandova prezidentství nepopulární a vnitřně rozhádaná. V lednu ji čekají primárky, ve kterých chce vybrat svého prezidentského kandidáta. Novou hlavu státu Francouzi zvolí na jaře.

Do primárek se téměř jistě přihlásí premiér Valls. Kandidaturu zvažoval i v době, kdy Hollande o své budoucnosti ještě mlčel; Valls tedy nevylučoval, že se postaví proti svému šéfovi. Jeho odchod mu uvolňuje cestu. Valls Hollandovo hození ručníku do ringu označil za "obtížné, vážné rozhodnutí. Je to rozhodnutí státníka".

Nejisté vítězství

Manuel Valls ale nemá vítězství ve stranických primárkách zdaleka jisté. Soupeřit s ním bude řada kandidátů, kteří ho vesměs budou kritizovat zleva.

Valls se stal předsedou vlády v roce 2014 zhruba v polovině Hollandova prezidentství. Měl za úkol uskutečnit obrat směrem do politického středu, který Hollande provedl v reakci na nepříznivé výsledky francouzské ekonomiky a nevoli, kterou vyvolalo jeho citelné zvýšení daní. Tato politická změna ale rozdělila socialistickou stranu a Valls s Hollandem se stali nepřijatelní pro její levicové křídlo.

Zatímco Francois Hollande se pustil do reforem trhu práce nebo do daňových úlev pro firmy pod tlakem okolností, Valls v socialistické straně vždy patřil k liberálnějšímu proudu. I pokud by ale nominaci své strany získal, do Elysejského paláce, kde sídlí francouzští prezidenti, by stále měl hodně daleko.

Deník Les Echos označil možnost, že by ve volbách jakýkoliv kandidát socialistů dokázal zvítězit, za "víc než hypotetickou".

Pravici povede Fillon

Kandidátem pravice se po drtivém vítězství v primárkách stal bývalý premiér Francois Fillon. Na krajní pravici zase pevně dominuje Marine Le Penová. Podle všech průzkumů by právě ona a Fillon postoupili do druhého rozhodujícího kola prezidentských voleb.

Vallsovi nedávný průzkum přisoudil jen devítiprocentní voličskou podporu. Konal se ale v době, kdy nebylo jasné, jestli Valls bude kandidovat.

Současnému šéfovi vlády komplikují cestu k prezidentské funkci i další okolnosti: o hlasy reformně zaměřených příznivců levice a politického středu se uchází i Emanuel Macron, nestraník a bývalý ministr hospodářství.

Socialisté se navíc musí strachovat o úbytek hlasů mezi manuálně pracujícími vrstvami. Ty dřív masově volily levici, ale podle průzkumů je stále víc láká Marine Le Penová se svým levicovým ekonomickým programem, nacionalismem a kritikou establishmentu.

Francouzské socialisty tak nejspíš nečeká ani tak boj o úřad prezidenta jako vnitřní souboj o další směřování strany. "Jde o to, kdo poskládá dohromady to, co zbude po rozvratu socialistické strany," řekl médiím politolog Claude Patriat. Už roky trvající střet mezi levicovým a umírněným křídlem socialistů může skončit i rozpadem této tradiční francouzské politické strany.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy