Francie má jasno. V nejdůležitějších volbách příštího roku se chtějí utkat Fillon, Le Penová a Valls

Ondřej Houska Ondřej Houska
10. 12. 2016 18:15
O funkci francouzského prezidenta se přihlásil dosavadní socialistický premiér Manuel Valls, čímž uzavřel seznam kandidátů, kteří mají šanci uspět. Daleko vpředu ale podle průzkumů jsou pravicový Francois Fillon a kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Ta chce odejít z Evropské unie. Valls nemá jisté ani vítězství v primárkách své socialistické strany. Nejspíš na něj čeká boj o to, jestli se jeho strana posune zpět doleva, nebo se bude snažit obsadit politický střed.
Manuel Valls.
Manuel Valls. | Foto: Reuters

Paříž – Po změně v čele francouzské vlády jsou známá jména všech politiků, kteří se na jaře utkají v asi nejdůležitějších volbách roku 2017.

Volba nového francouzského prezidenta může mít naprosto zásadní význam pro vývoj i samotnou existenci Evropské unie.

Příští rok sice budou volit i lidé v Německu, radikálně protievropské strany tam ale zdaleka nemají tak velkou podporu jako ve Francii.

Dnes už bývalý francouzský premiér Manuel Valls podle očekávání podal v pondělí večer demisi a oznámil, že se zúčastní prezidentských primárek své socialistické strany.

"Mám v sobě dost síly. (…) Pro Francii, která mi tolik dala, jsem ochoten udělat cokoliv," řekl politik, který pochází ze Španělska.

Valls patří na pravé křídlo francouzských socialistů, prosazuje reformy trhu práce nebo přísný přístup vůči imigrantům. Nejvýraznějším představitelem levicového křídla je pak Arnaud Montebourg, který bude v lednových socialistických primárkách Vallsovým hlavním soupeřem.

Ať už v nich vyhraje kdokoliv, podle stávajících průzkumů nemá šanci v následných prezidentských volbách uspět. Po pěti letech Hollandova prezidentství se podpora socialistů hluboce propadla.

Z podobných pozic jako Valls se navíc bude o úřad prezidenta ucházet Emmanuel Macron, nestraník, který byl Vallsovým ministrem hospodářství.

Favority jsou Fillon a Le Penová

Francouzské prezidentské volby tak momentálně mají dva jasné favority: kandidáta tradiční pravice Francoise Fillona a šéfku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Ta prosazuje svolání referenda o vystoupení z Evropské unie.

Podle průzkumů by oba pohodlně uspěli v dubnovém prvním kole, v druhém rozhodujícím kole by Fillon pravděpodobně Le Penovou porazil.

"Fillon je na pravici pro Le Penovou tím nejnebezpečnějším kandidátem, protože vyznává tradiční hodnoty a tím je schopen oslovit řadu voličů Národní fronty," říká Martin Michelot, který je zástupcem ředitele pražského think tanku Europeum.

Fillon nicméně předložil velmi liberální ekonomický program, ve kterém navrhuje např. propuštění půl milionu státních zaměstnanců nebo zvýšení věku pro odchod do důchodu a prodloužení pracovní doby. To mu může přinést hlasy voličů, kteří si myslí, že tradiční francouzský model s velkou rolí státu v ekonomice nepřináší dostatečné výsledky.

Zároveň by ale mohli mít s podporou Fillona ve druhém kole voleb problém levicověji orientovaní Francouzi. Už proto, že Marine Le Penová je v ekonomických otázkách velmi silně nalevo. Manuel Valls ale ani na okamžik nepochybuje, že úkolem socialistů i všech francouzských politiků musí být zastavit Národní frontu: "Krajní pravice stojí na prahu moci. Zatlačme ji zpět," řekl svým příznivcům.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Čechách a na jihu Moravy teploty překročí ve čtvrtek 31 stupňů

Na většině území Čech a na jihu Moravy překročí ve čtvrtek odpolední teploty 31 stupňů Celsia, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho předpovědi by tropické měly být i další dny, přičemž největší vedro má být v sobotu, kdy teploměr může ukázat až 35 stupňů Celsia.

Upozornění na vysoké čtvrteční teploty platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a jižní polovinu Jihomoravského kraje. Meteorologové v této souvislosti připomněli, že vedro představuje pro lidský organismus vysokou zátěž a hrozí při něm přehřátí a dehydratace. Doporučují proto omezit v poledních a odpoledních hodinách tělesnou zátěž.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Sněmovna schválila posílení pravomocí ČNB při řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Předpokládá to vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
Další zprávy