Ani levice, ani pravice. Vycházející hvězda politické scény Macron bude kandidovat na prezidenta

Simone Radačičová Simone Radačičová
16. 11. 2016 15:58
Bývalý ministr hospodářství a vycházející hvězda francouzské politické scény Emmanuel Macron oficiálně oznámil, že bude kandidovat na úřad francouzského prezidenta. Macron dříve působil jako poradce prezidenta Francoise Hollanda a později jako ministr hospodářství. Na jaře založil vlastní politické hnutí Vpřed. To má nyní 90 tisíc členů.
Foto: Reuters

Paříž – Bývalý ministr hospodářství a vycházející hvězda francouzské politické scény Emmanuel Macron (38) oficiálně oznámil, že bude kandidovat na úřad francouzského prezidenta. To ve Francii ale překvapilo jen málokoho, protože o jeho kandidatuře se spekulovalo už dlouhé měsíce.

Nedávno se také Macron vzdal úřadu ministra hospodářství. A to právě proto, aby se mohl soustředit na prezidentskou kampaň.

"Zodpovědnost prezidenta republiky je obrovská, jsem si toho vědom," uvedl Macron k davu svých příznivců a za hojné přítomnosti novinářů. "Jsem připraven. Jsem kandidátem na prezidenta," dodal.

Ještě před pár lety přitom znal jeho jméno ve Francii jen málokdo. To už ale neplatí. Upozornil na sebe nejprve jako poradce prezidenta Francoise Hollanda a později také jako ministr hospodářství.

Macron vystudoval prestižní École nationale d'administration (ENA), kde tradičně studují pozdější vysoce postavení úředníci nebo politici. Později pracoval jako bankéř v investiční bance Rothschild.

"Kuba bez slunce"

V roce 2006 se seznámil s Hollandem. Toto setkání bylo do jisté míry rozhodující – Hollande z mladého Macrona udělal svého ekonomického poradce.

Macron si ale nikdy nebral s Hollandem servítky – když například Hollande v rámci předvolení kampaně slíbil, že zavede 75procentní "milionářskou" daň, tak to Macron neváhal označit za "Kubu bez slunce".

Přesto mu Hollande v roce 2014 nabídl funkci ministra hospodářství. Macron si tehdy vzal jen několik hodin na rozhodnutí – chtěl se totiž nejprve poradit se svojí o dvacet let starší manželkou Brigitte, se kterou se seznámil ještě jako student na střední škole, kde ona pracovala jako učitelka. Až poté, co se poradil se svojí ženou, Macron Hollandovu nabídku přijal.

Coby ministr hospodářství na sebe Macron upozornil zejména díky zákonu, který nese jeho jméno, a sice Loi Macron. Ten umožňuje francouzským obchodníků otevírat obchody častěji také v neděli. Je to vůbec jedna z nejdůležitějších reforem, které se podařilo prosadit za vlády prezidenta Hollanda.

Ani levice, ani pravice

Macronovi, kterému se díky hudebnímu talentu přezdívá "Mozart Elysejského paláce", se během poměrně krátké doby podařilo zapůsobit na Francouze. Nyní patří mezi nejpopulárnější politiky v zemi.

Letos na jaře Macron založil hnutí En Marche, tedy Vpřed. To má nyní na 90 tisíc členů, upozorňují francouzská média.

Nyní Macron Francouzům slibuje, že postaví pokulhávající ekonomiku na nohy a podaří se mu zacelit rostoucí sociální rozkol ve společnosti. Svoji kandidaturu staví na otevřené podpoře Evropské unie a volného obchodu, které se mají stát klíčovým faktorem na cestě k modernizaci a hospodářskému růstu. Macron si pak zakládá na tom, že jeho hnutí "není ani nalevo, ani napravo".

"Výzvou není jen sjednotit levici nebo pravici, ale sjednotit lid Francie. Jsem přesvědčený, že tato země má sílu pokročit kupředu," uvedl.

Jaké má šance? To je zatím hádanka

Prozatím se dá jen stěží odhadovat, jaké šance bude mít Macron v prezidentském klání. Nemá za sebou žádnou ze silných stran, jako jsou třeba socialisté nebo republikáni.

Dlouhodobě ale patří mezi nejpopulárnější politiky ve Francii. Sám sází na to, že se mu podaří oslovit jak zklamané voliče levice, tak i pravice. Kritici ale namítají, že Macron ještě nikdy nikam nekandidoval.

Bývalý ministr hospodářství navíc svoji kandidaturu oznámil jen pár dnů před primárkami francouzských republikánů. Tato partaj bude vybírat svého kandidáta, kterého příští rok vyšle do souboje o Elysejský palác, tento víkend. Největší šance má bývalý premiér Alain Juppé a exprezident Nicolas Sarkozy. Pokud v nich ani jeden nezíská potřebných 50 procent, tak se bude konat 27. listopadu ještě druhé kolo.

Ani Socialistická strana zatím nemá jasno v tom, kdo ji bude reprezentovat v prezidentských volbách. Není zatím ani jasné, zda bude opět kandidovat nejméně oblíbený prezident v moderních dějinách země Francois Hollande. Ten by měl své rozhodnutí zveřejnit v prosinci.

Francouzská média spekulují, že místo něj by mohl kandidovat premiér Manuel Valls.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy