Premiéra Vallse v primárkách socialistů překvapivě porazil exministr Hamon. Utkají se ve druhém kole

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2017 8:24
V primárkách francouzských socialistů zvítězil bývalý ministr školství Benoit Hamon. Porazil favorita a nynějšího premiéra Manuela Vallse. Oba politikové postoupili do druhého kola, ze kterého vzejde prezidentský kandidát tradiční francouzské levice. Hamon získal přes 36 procent hlasů, Valls zhruba o pět procent méně. Exministra Hamona, představitele levicového tábora Socialistické strany (PS), podpořil z třetího místa Arnaud Montebourg, který tak Hamonovi zvýšil naděje na celkové vítězství příští neděli.
Kandidát na prezidenta Francie Benoit Hamon.
Kandidát na prezidenta Francie Benoit Hamon. | Foto: Reuters

Paříž – Do druhého kola takzvaných primárek francouzské levice postoupil bývalý ministr školství Benoit Hamon, který překvapivě zvítězil, a původně favorizovaný expremiér Manuel Valls. Hamona, představitele levicového tábora Socialistické strany (PS), podpořil z třetího místa Arnaud Montebourg, který tak Hamonovi zvýšil naděje na celkové vítězství příští neděli.

Z druhého kola vzejde kandidát tradiční levice na prezidenta.

Po sečtení 80 procent odevzdaných lístků má Hamon 36,35 procenta hlasů. Valls získal 31,11 procenta a třetí zůstal daleko za nimi Montebourg se 17,52 procenta hlasů. Volební účast byla podle nočních údajů 1,25 milionu voličů.

Montenbourgova podpora pro Hamona je velice cenná, protože pokud se stejně zachovají i Montebourgovi voliči, měl by dnešní vítěz za týden zaručenu výhru s nadpoloviční většinou.

Podle francouzských médií Hamonovy preference těsně před prvním kolem prudce stoupaly. Jeho stěžejním slibem bylo odhodlání prosadit v zemi minimální zaručený příjem, se kterým se v Evropě začalo experimentovat ve Finsku. Hamon po ohlášení prvních výsledků prohlásil, že jeho umístění v čele je poselstvím naděje. Valls oponoval, že ve druhém kole ještě není nic jisté, a pohrozil, že Hamonovo celkové vítězství by v celonárodních volbách vyústilo ve zdrcující porážku pro levici.

Podobně jako před dvěma měsíci u pravice se o kandidaturu v levicovém táboře utkalo sedm politiků – čtyři z nich, včetně Vallse a Hamona, jsou členy PS. Účast byla oproti pravici nižší, což média přisuzují přesvědčení veřejnosti, že levicový kandidát v prezidentských volbách na jaře stejně neuspěje.

Do závěrečného prezidentského duelu 7. května se podle průzkumů zřejmě dostane kandidát umírněné pravice François Fillon, který loni v listopadu jasně, ale o to překvapivěji vyhrál primárky konzervativců a sjednotil tradiční pravici v zemi. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

 

Právě se děje

Další zprávy