Berlín - Více než polovina Němců nesouhlasí s plánem svého ministra dopravy Alexandera Dobrindta na zpoplatnění německých silnic pro osobní automobily. Vyplývá to podle agentury DPA z průzkumu, který pro list Bild am Sonntag uskutečnila společnost Emnid.
Podle průzkumu se 51 procent respondentů domnívá, že vláda by měla tento plán zrušit. Souhlas s plánem vyjádřilo 45 procent dotázaných.
Dobrindtův plán počítá se zpoplatněním všech německých silnic od roku 2016. Majitelům aut registrovaných v Německu by se však o cenu silniční známky snížila daň z vlastnictví motorového vozidla, takže by pro ně zpoplatnění silnic na rozdíl od zahraničních řidičů neznamenalo zvýšené náklady.
Někteří právníci tvrdí, že plán zahraniční řidiče diskriminuje, a porušuje tak pravidla Evropské unie. Podle průzkumu by 44 procent Němců uvítalo, kdyby mýtné zatížilo domácí i zahraniční řidiče stejnou měrou.
Německý časopis Spiegel v sobotu uvedl, že ministr financí Wolfgang Schäuble pracuje na alternativním plánu zpoplatnění německých silnic pro osobní automobily. Ten by měl údajně zatížit všechny uživatele německých silnic, a ne pouze zahraniční řidiče.
Proti zpoplatnění všech německých silnic se bouří například starostové německých příhraničních měst, podle kterých by plán narušil obchodní i mezilidské kontakty v pohraničí. Starostové rovněž vyjádřili obavy, že Česko v reakci na Dobrindtův návrh také zpoplatní silnice nižších tříd.