Protesty propukly v Sýrii, na Bahrajnu klid před bouří

Václav Viták
21. 3. 2011 12:06
Největší problémy mají nyní prezidenti Bašár v Sýrii a Sálih v Jemenu
Přístupy k Perlovému náměstí v Manámě hlídají nyní saúdské jednotky
Přístupy k Perlovému náměstí v Manámě hlídají nyní saúdské jednotky | Foto: Reuters

Manáma/Damašek/Saná - Krajně napjatý klid panuje na Bahrajnu i v Sýrii po demonstracích a protestech z minulého týdne a víkendu. V Jemenu opouští prezidenta Sáliha jeden důležitý spojenec za druhým.

Bahrajnský král Hamad bin Ísá Chalífa v pondělí prohlásil v jasné narážce na Írán, že se bezpečnostním silám podařilo zmařit spiknutí proti jeho zemi, jež bylo zosnované v zahraničí.

Poděkoval také jednotkám ze spřátelených sunnitských zemí za to, že pomohly v jeho království potlačit nepokoje, které trvaly již celé týdny.

V Manámě i na celém ostrově se lidé nyní vracejí do práce a v šíitských ulicích a oblastech je již méně kontrolních bodů a vojáků. Situace však připomíná klid před další bouří.

V šíitské vesnici Buri se konal v pondělí pohřební průvod, na Bahrajnu již čtvrtý během posledních čtyř dnů, jehož se podle agentury Reuters účastnily asi 2000 lidí, kteří křičeli „Pryč s Chalífou".

Pohřbíván byl osmatřicetiletý otec tří dětí, jenž byl několik dní nezvěstný a pak v neděli  nalezen mrtvý. Někdo - šíité si myslí, že policie - ho ubil k smrti.

V pondělí se také konal v Manámě čtvrthodinový protest před tamní budovou Spojených národů, na kterém promluvil Hadí al-Musáví, představitel šíitského hnutí Vifák, největší organizace stojící v opozici proti vládnoucím menšinovým sunnitům.

Podle Musávího je po tvrdém zásahu bezpečnostních sil proti demonstrantům, který proběhl minulé úterý, nejméně 100 lidí nezvěstných. "Nic o nich nevíme," řekl, „…a nikdo nám o nich nechce nic říct."

Syrský prezident čelí největší krizi za dobu své vlády

Nejtěžší víkend za celou dobu své vlády prožil syrský prezident Bašár Asad. V jihosyrském městě Derá ležícím u hranic s Jordánskem propukly v neděli divoké demonstrace, které vyústily v podpalování budov.

Protestující si vybili dlouho zadržovaný hněv na místním sídle vládnoucí strany Baas, komplexu soudních budov a na dvou pobočkách telefonní společnosti Syriatel.

Všechny tyto budovy jsou v Sýrii, nejautoritářštější arabské zemi, symboly nesvobody a korupce.

Nepokoje v Deraá začaly již v pátek, když bezpečnostní síly zahájily palbu na pokojný protestní pochod žádající propuštění patnácti školáků, kteří popsali zeď školy graffiti s texty požadujícími politickou svobodu a konec korupce.

Čtyři demonstranti byli zabiti a Damašek ve snaze uklidnit situaci slíbil, že okamžitě zadržené školáky propustí. V sobotu na pohřbu dvou ze čtyř pátečních obětí tisíce účastníků volaly po „revoluci", v neděli pak propukly násilné nepokoje.

Nyní mají demonstranti podle agentury Reuters v Derá pod kontrolou staré město, zbývající části drží syrské ozbrojené síly.

Protestující požadují propuštění politických vězňů, propuštění guvernéra, veřejný soud s těmi, kdo nařídili v pátek palbu na pokojnou demonstraci, a zrušení místního sídla tajné policie v Derá.

Situace, která nyní vládne v Sýrii, je nejhorší od roku 2000, kdy Bašár Asad převzal vládu nad zemí po svém otci Háfízovi.

Sálih stále osamělejší

V Jemenu se prezident Alí Abdalláh Sálih snaží sestavit novou vládu, protože v neděli rozpustil kabinet v reakci na skutečnost, že ho opouští stále více důležitých spojenců.

Amatérský snímek z pohřbu demonstranta, kterého v pátek zastřelily syrské bezpečnostní síly
Amatérský snímek z pohřbu demonstranta, kterého v pátek zastřelily syrské bezpečnostní síly | Foto: Reuters

V pondělí se k nim přidal další významný muž, vlivný generál Alí Mohsen, který patřil doposud k Sálihovým stoupencům. Mohsen však v televizi Al-Džazíra řekl, že vyjadřuje „podporu mírové revoluci mládeže a jejím požadavkům (na odstoupení Sáliha)".

Generál, který je velitelem jednotek severozápadní části Jemenu, však nešel tak daleko, aby oznámil i svou rezignaci.

V zemi byl v pátek, kdy snipeři stříleli v hlavním městě Saná ze střech do lidí demonstrujících proti Sálihovi a 52 jich zabili, vyhlášen na 30 dní výjimečný stav.

Policie dostala mimořádné pravomoci k udržení pořádku, situace je však pro prezidenta, který v Jemenu vládne již třicet let, stále složitější.

 

Právě se děje

Další zprávy