V Sýrii je zatím ticho, Facebook ale režim zablokoval

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2011 16:45
Syrský prezident Bašír Asad tvrdí, že jemu Mubarakův osud nehrozí
Dostat se na Facebook v Sýrii není jednoduché.
Dostat se na Facebook v Sýrii není jednoduché. | Foto: Reuters

* Syrský režim je represivnější než ten egyptský * Facebook je blokován už tři roky * Na východě Sýrie je problémem nedostatek vody

Damašek - Vlna protestů a nepokojů, zaplavující arabský svět a nutící dlouholeté autoritářské vládce k ústupkům, míjí Sýrii. Jednu z nejvlivnějších arabských zemí, souseda Izraele a spojence Íránu.

Na internetu se sice objevily snahy svolávat protesty podobné těm v Tunisku nebo Egyptu, ale jde hlavně o iniciativy Syřanů žijících v exilu a demonstrace se tak zřejmě odehrají před syrskými ambasádami v zahraničí.

Zatímco egyptská vláda začala blokovat Facebook teprve minulý týden, v Sýrii k tomu přistoupila už před třemi lety.

Přesto se některým lidem daří blokádu obcházet přes proxyservery a nyní je na Facebooku zaregistrováno zhruba třicet tisíc Syřanů, žijících přímo v Sýrii.

Prezident Bašár Asad režim "zdědil" v roce 2000 od svého otce Háfize Asada. V rozhovoru pro deník Wall Street Journal před týdnem řekl, že Sýrii nic takového jako Egyptu nehrozí, protože zde vláda není od lidí tolik odtržena.

Syrský prezident Bašár Asad přijímá pověřovací listiny od novéh amerického velvyslance. Ten přijel do Damašku po pěti letech.
Syrský prezident Bašár Asad přijímá pověřovací listiny od novéh amerického velvyslance. Ten přijel do Damašku po pěti letech. | Foto: Reuters

Jako důkaz uvedl, že na rozdíl od Egypta Sýrie neudržuje vztahy s Izraelem a její vztahy se Spojenými státy jsou naopak špatné. Teprve nedávno se do Damašku vrátil po pětileté pauze americký velvyslanec.

Arabští analytici upozorňují na to, že několik důvodů skutečně činí masovou revoltu v Sýrii méně pravděpodobnou než v Egyptě.

Asadův režim je brutálnější a ještě represivnější než Mubarakův. Kritici a disidenti stále dostávají vysoké tresty, naposledy minulý týden dostal levicový odpůrce sedm let vězení za účast na schůzce s jinými oponenty režimu v jednom bytě.

"Co se týká represí, syrský režim se více podobá Iráku Saddáma Husajna než Egyptu Husního Mubaraka," tvrdí Nadí Šihadí, expert londýnského analytického centra Chatham House.

Ve městě Hamá se v roce 1982 odehrála krvavá řež mezi armádou a Muslimským bratrstvem.
Ve městě Hamá se v roce 1982 odehrála krvavá řež mezi armádou a Muslimským bratrstvem. | Foto: Simona Holecová

Koneckonců vládní stranou je v Sýrii strana Baas, stejně jako tomu bylo do roku 2003 v Iráku (ovšem vedení syrského a irácké Baasu rozdělovala dlouholetá nenávist).

Možnost rebelie oslabuje také fakt, že v Sýrii nežije tak velká část populace v takové bídě jako v Egyptě a Asad není nenáviděn tak pestrým spektrem obyvatelstva tolik, jako je Mubarak v Egyptě.

Svědkové nicméně uvádějí, že nespokojenost je patrná na východě Sýrie. Velká část území trpí nedostatkem vody a vláda si s tímto faktem nedokáže poradit. Až 800 tisíc lidí muselo kvůli vodě opustit své domovy a situace v regionu je napjatá.

Mají-li se někde objevit viditelné známky odporu, je na to prý zaděláno právě tady.

Foto: Aktuálně.cz

Problémem režimu je i jeho základna, na které stojí. Je založen na vládě náboženské menšiny. Asadova rodina a vedení tajných služeb, armády i speciálních bezpečnostních sil patří k příslušníkům komunity alávitů, což je jedna z odnoží šíitské větvě islámu.

Většinu obyvatel země ale tvoří sunnitští muslimové, jichž se na moci podílí jen část. Naopak křesťanská komunita, představující zhruba 12 procent populace, Asada podporuje v obavách, že by po něm mohlo nastoupit k moci Muslimské bratrstvo.

Tato organizace představovala pro Bašárova otce největší výzvu v jeho mocenské kariéře. V roce 1982 Muslimské bratrstvo povstalo proti režimu ve městě Hamá, severně od Damašku. Vzpouru potlačila až armáda pomocí tanků a letadel, přičemž zahynulo zřejmě přes 20 tisíc lidí a město bylo zničeno.

O současných protestech v jiných zemích silně cenzurovaná syrská média moc neinformují. O útěku tuniského prezidenta prosákly jen stručné zprávy a pokus o malou demonstraci na podporu Mubarakových odpůrců rozprášila v Damašku policie.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy