Zatímco bývalý šéf amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges si myslí, že Ukrajina dotáhne své ofenzivy do konce a dostane se i na Krym, současný náčelník generálního štábu armády USA Mark Milley je ohledně ukrajinských výhledů značně skeptičtější.
Podle něj by bylo na místě zahájit jednání o příměří a míru, protože pro ukrajinskou armádu bude podstatně těžší dobýt zbývající Ruskem okupovaná území, než tomu bylo v září u Charkova a v listopadu v Chersonu.
Ukrajině se podařilo do konce roku osvobodit více než polovinu území, která Rusové obsadili na začátku invaze. Ukrajinský analytik Mikola Bieliskov, který působí v kyjevském Národním institutu strategických studií a je také poradcem prezidenta Volodymyra Zelenského, však mírní velká očekávání.
"Ukrajinské operace a protiofenziva v roce 2022 byly náročné pro vojáky i techniku. Vojáci potřebují odpočinek, technika údržbu a opravy. Teď bude čas způsobit Rusům ztráty aktivní obranou. Nepadněme do pasti velkých očekávání, abychom pak nebyli zklamaní. Nečekejme, že ukrajinská armáda bude celou zimu pokračovat v protiofenzivě ve velkém rozsahu," uvedl Bielieskov ve své analýze.
Okupanti se opevňují
Rusové v očekávání možných ukrajinských úderů budují zábrany ze železobetonových pyramid a hloubí zákopy jak na Donbasu, tak před Krymem. Jde o otevřený rovinatý terén, kde je útočící strana velmi zranitelná dělostřeleckou palbou.
"Možnost jasného ukrajinského vítězství ve smyslu toho, že vykopou Rusy ze svého území včetně Krymu, vidím v krátkodobé perspektivě jako málo pravděpodobnou," oznámil generál Mark Milley.
Úspěšnost Ukrajiny na bojišti závisí do velké míry na dodávkách zbraní ze Západu. Zejména americké raketomety HIMARS působí Rusům velké problémy. Pro Ukrajinu hraje také fakt, že mobilizovaní ruští vojáci mají špatnou výzbroj i výcvik.
Vojenský expert Jiří Vojáček ale řekl deníku Aktuálně.cz, že velký počet ruských odvedenců - oficiálně jich zatím dostalo povolávací rozkaz 300 tisíc - může hrát roli. "Početní převaha má stále i v současném vojenství smysl. I když jsou Rusové špatně vycvičení a vybavení, tak jejich počet může hrát roli. Generál Sergej Surovikin, který ruským vojskům na Ukrajině velí, je přirovnáván ke generálovi Grigoriji Žukovovi z druhé světové války kvůli tomu, že mu na životech vojáků moc nezáleží a nehledí na ztráty," tvrdí Vojáček, který očekává, že přes zimu se Rusko nepustí do žádné ofenzivy. Ta ale může přijít na jaře.
Tři scénáře války
Týdeník Economist zveřejnil text vojenského experta Shashanka Joshiho, který představuje tři možné scénáře letošního roku na Ukrajině. Podle prvního, pesimistického pro Kyjev, se Rusko po zimě "oklepe" z neúspěchů, získá města jako Slovjansk nebo Krivyj Rih. Invazní armáda zároveň pokračujícími údery zničí ukrajinskou energetiku, takže Kyjev bude nucen podepsat mírovou dohodu a smířit se s velkou ztrátou svého území.
Druhý scénář, naopak velmi dobrý pro Ukrajinu, počítá s tím, že špatně motivovaní a nedostatečně vyzbrojení ruští vojáci nejenže nebudou schopni útočit, ale ani ubránit území, které už Moskva okupuje. Ukrajinská armáda za pokračujících dodávek západních zbraní osvobodí další města a vesnice. Otázkou už bude jen to, zda se rozhodne vstoupit na anektovaný Krym.
Třetí varianta je podle Joshiho nejpravděpodobnější. Je jí patová situace, kdy ruská armáda už není schopná ofenzivy, ale vojáci drží existující pozice. Ukrajinci mezitím budou postupovat s velkými ztrátami na životech i technice. Ale jen velmi pomalu.