Mladík pobodal několik lidí v kostele u Sydney. Útok vyšetřují jako teroristický čin

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2024 9:58
Čtyři osoby včetně biskupa v kostele ležícím západně od australského města Sydney v pondělí pobodal 15letý útočník, kterého následně zadržela policie. Policie neštěstí vyšetřuje jako teroristický čin. Podle agentury Reuters po útoku vypukly na místě nepokoje mezi policií a rozzuřenými obyvateli. Jde už o druhý útok nožem během posledních dní.
Australská policie na místě činu.
Australská policie na místě činu. | Foto: Reuters

Policie potvrdila, že na místě útoku v kostele zadržela 15letého mladíka a následně ho musela kvůli jeho vlastní bezpečnosti držet v kostele na předměstí ve Wakeley asi 30 kilometrů západně od centra Sydney. Venku se shlukl dav, který žádal, aby policisté útočníka vyvedli ven. Zadržený útočník pravděpodobně jednal sám, uvedla policejní komisařka australského státu Nový Jižní Wales Karen Webbová.

Dva svědci agentuře Reuters řekli, že dav házel na policii kameny. Na místo byla nakonec povolána stovka policistů, aby zasáhli proti protestujícím lidem, použili pepřové spreje. Dva policisté byli se zraněními převezeni do nemocnice. Výtržníky komisařka varovala, že jejich jednáním se bude policie rovněž zabývat a mohou v nadcházejících dnes očekávat návštěvu vyšetřovatelů.

Útočník byl již dříve policii znám, ale nebyl veden na seznamu osob podezřelých z terorismu, sdělila dále Webbová. Čin byl podle ní promyšlený, neboť útočník se vybavil nožem a cestoval do kostela, který je poměrně daleko od místa jeho bydliště.

Agentura AFP napsala, že mezi zraněnými z útoku je duchovní a další věřící, kteří se účastnili online přenášené bohoslužby. Žádný ze zraněných není ohrožen na životě. Podle agentury Reuters vedl biskup Mar Mari Emmanuel z Asyrské církve večerní bohoslužbu, když k němu přišel útočník a vrhl se na něj s nožem.

Vyděšení členové shromáždění začali křičet, když muž několikrát bodl kněze do hlavy a hrudníku. Na videu, které pořídil očitý svědek, je slyšet, jak útočník arabsky říká: "Kdyby neuráželi mého proroka, nepřišel bych sem. Kdyby se nepletl do mého náboženství, nepřišel bych sem."

Australský premiér Anthony Albanese zdůraznil, že Austrálie není místem pro násilnosti a extremismus. "Jsme mírumilovný národ. Teď je čas se sjednotit, jako komunita i jako země," řekl na tiskové konferenci.

Biskup Mar Mari Emmanuel, který se narodil v Iráku ve zbožné křesťanské rodině, je hvězdou sociálních sítí a jeho kázání zaznamenávají desetitisíce zhlédnutí. Duchovní s dlouhým šedým plnovousem je ale zároveň ostrým kritikem homosexuality, očkování proti covidu, zvolení Joea Bidena americkým prezidentem či části muslimské teologie, napsala agentura Reuters.

Jedna z největších australských mešit Lakemba, která se nachází na jihozápadě Sydney, se v pondělí pozdě večer stala terčem výhrůžek. Podle libanonského muslimského sdružení se výhrůžky týkaly útoku zápalnou bombou. "Žádáme policii, aby chránila místa bohoslužeb. Máme strach z útoků na všechny formy víry," uvedlo sdružení.

V sobotu 40letý muž ubodal šest lidí v nákupním středisku nedaleko pláže Bondi Beach v Sydney. Policistka útočníka pronásledovala a poté jej zastřelila. Australská policie uvedla, že pachatel měl dlouhodobé psychické potíže a při útoku se zaměřil na ženy.

 

Právě se děje

Další zprávy