Při útoku na kasárna v Čečensku zemřelo dvanáct lidí, k útoku se přihlásil Islámský stát

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 3. 2017 18:21
Šest ruských vojáků a šest ozbrojenců zemřelo při pokusu o útok na jednotku ruských bezpečnostních sil v Čečensku na severním Kavkaze, sdělila agentura TASS. K útoku se poté přihlásil Islámský stát. Přestřelka u vjezdu do kasáren se odehrála mezi druhou a třetí hodinou ranní a podle ruského Národního protiteroristického výboru (NAK) u sebe útočníci měli palné zbraně a falešné pásy s výbušninami. Všichni ozbrojenci byli zlikvidováni. Na straně ruské národní gardy je také blíže neupřesněný počet zraněných.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Šest ruských vojáků a šest ozbrojenců přišlo o život při útoku na jednotku ruských bezpečnostních sil v autonomním Čečensku na severním Kavkaze. Oznámila to agentura TASS. K akci se přihlásili radikálové z Islámského státu.

Útok se odehrál mezi druhou a třetí hodinou ranní, kdy se ozbrojenci pokusili proniknout do základny ruské národní gardy. U vjezdu do kasáren pak vypukla přestřelka.

Ruské bezpečnostní síly uvedly, že se jim útok podařilo odrazit. Kromě šesti mrtvých je na straně ruské národní gardy také blíže neupřesněný počet zraněných.

Ruský Národní protiteroristický výbor (NAK) oznámil, že při střetu byli všichni ozbrojenci zlikvidováni. Podle NAK měli útočníci u sebe palné zbraně a dva z nich také falešné pásy s výbušninami.

Národní garda v pátek informovala, že k útoku se přihlásili radikálové z Islámského státu. Islamisté to prý napsali na sociálních sítích. Představitel Národní gardy agentuře TASS řekl, že jde o "další důkaz, že vojska Národní gardy jsou v čele boje s mezinárodním terorismem".

Národní gardu vytvořil ruský prezident Vladimir Putin zhruba před rokem jako nástroj boje proti terorismu. Garda vznikla na základě dosavadních vojsk ministerstva vnitra. Ty podle dostupných údajů čítaly zhruba 170 000 mužů. Nikdy nebyly součástí armády, i když byly ze zákona doplňovány s využitím branné povinnosti. Klíčovou roli sehrály tyto útvary v 90. letech například v obou čečenských válkách.

Velké boje s čečenskými separatisty, kteří usilovali o odtržení od Ruska, ustaly už před lety, a autonomní republice vládne tvrdou rukou Ramzan Kadyrov, dávající najevo loajalitu k Moskvě. Čas od času však dají o sobě vědět islamisté, usilující o vytvoření islámského státu na ruském Kavkaze. Mnoho radikálů, včetně Čečenců, ale odešlo z Ruska do Sýrie a Iráku válčit řadách Islámského státu. Ruské úřady momentálně odhadují počet těchto bojovníků na 2000 až 2500.

 

Právě se děje

Další zprávy