Maskovaný muž se v Antverpách pokusil najet do davu, v autě měl zbraně. Policie svolala posily

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2017 18:32
V belgickém přístavu Antverpy se muž pokusil autem najet do nákupní zóny. Uvedla to belgická policie, podle které byl řidič zatčen. Podle dostupných zpráv nebyl nikdo zraněn. Policie na místo vyslala posily a ve městě byli rozmístěni vojáci. Podle policie je zadržený muž "severoafrického původu" s francouzským pasem. Agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování zase píše, že je to Tunisan. V jeho autě registrovaném ve Francii policie našla zbraně. K incidentu došlo den po atentátu v Londýně.
Maskovaný muž se v Antverpách pokusil najet do davu. Policisté prohledali auto robotem | Video: Reuters

Antverpy - V Antverpách ve čtvrtek policie a armáda zmařily pokus o atentát. Oznámil to antverpský starosta Bart De Wever poté, co jistý muž najel autem vysokou rychlostí do nákupní zóny. Řidič byl zatčen.

Podle belgického federálního prokurátora jde o Francouze; policie hovoří o muži "severoafrického původu". Francouzská média a agentura Reuters informují o Tunisanovi, který byl opilý a snažil se vyhnout policejní kontrole. V autě se našly nože a další zbraně. Incident se obešel bez obětí a raněných. V Antverpách posílili bezpečnostní opatření.

Automobil měl francouzskou poznávací značku a kromě zbraní v něm policie podle listu La Dernière Heure našla také blíže neupřesněný "zakázaný materiál". Na místo byli přivoláni pyrotechnici.

Prokurátor sdělil, že zatčený muž je Francouz, který žil ve Francii. "Jedná se o Mohameda R., narozeného 8. května 1977," řekl prokurátor, podle něhož se v autě našly "nože, střelná zbraň a kanystr s ještě neurčeným obsahem".

"Automobil jel velkou rychlostí ulicí Meir (obchodní tepna Antverp), takže lidé museli uskakovat," řekl na tiskové konferenci policejní velitel Serge Muyters. Vojákům se řidiče nepodařilo zastavit, auto projelo křižovatkou na červené světlo a mířilo k nábřeží. Až tam ho policisté, které stačili vojáci připravit, zablokovali. Řidič byl podle Muyterse "muž severoafrického původu" a měl na sobě masku.

Podle informací několika francouzských médií včetně listů Le Monde a Le Parisien, ale i zdroje agentury Reuters z okruhu vyšetřovatelů zadržený ve skutečnosti není Francouz, ale Tunisan s trvalým pobytem ve Francii. Francouzským tajným službám byl údajně neznámý, měl však několik záznamů v trestním rejstříku.

Podle zdroje Reuters byl řidič opilý a snažil se zřejmě ujet před policejní kontrolou. "Nechtěl najet do vojáků. Myslíme, že chtěl ujet kontrole," tvrdí zdroj blízký vyšetřování. Belgičtí vyšetřovatelé se zatím k těmto informacím nevyjádřili.

Premiér Charles Michel řekl, že Belgie zůstává "bdělá". "Naše bezpečnostní služby odvedly výbornou práci," řekl o incidentu. Francouzský prezident François Hollande uvedl, že muž se snažil "zabít lidi nebo vytvořit dramatickou událost". Vyzval k "velmi velké ostražitosti".

Na tiskové konferenci v Antverpách byl vedle policejního velitele Muyterse antverpský starosta Bart De Wever. Ohlásil, že se podařilo zabránit útoku, ale odmítl odpovídat na dotazy, aby podle svých slov nezavdal příčinu ke spekulacím. Pogratuloval pořádkovým silám za profesionální postup a řekl, že ve městě jsou policejní a armádní posily.

Incident se odehrál den po atentátu v Londýně. Útočník tam nejprve autem porážel lidi na Westminsterském mostě a pak zaútočil nožem u budovy parlamentu, kde byl zastřelen. Kromě něj přišli o život další tři lidé a na 40 osob utrpělo zranění. K tomuto útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy