Při razii kvůli závadnému jídlu v Číně zatkli 2000 lidí

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
4. 8. 2011 17:40
Snaha čínských úřadů zabránit prodeji zdraví škodlivých potravin selhává
Hygiena není silnou stránkou čínských prodejců. (Ilustrační foto)
Hygiena není silnou stránkou čínských prodejců. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady pozatýkaly 2000 lidí a zavřely 4900 provozoven během rozsáhlého tažení proti výrobcům závadných potravin.

Gigantickou kontrolní akci spustil Peking v dubnu. Prověřil při ní téměř šest milionů podniků a výroben spojených s produkcí potravin, hotových jídel nebo jejich skladováním.

Čínu ke kontrolám přiměly četné skandály, při nichž se stovky lidí v nejrůznějších částech země přiotrávily zkaženým, nebo přímo jedovatým jídlem.

Na konci dubna například v provincii Chu-nan onemocnělo 300 osob po požití vepřového masa, které zřejmě obsahovalo clenbuterol.

Toto aditivum urychluje u vepřů růst svalové hmoty, člověku však může způsobit silné žaludeční potíže, bolesti hlavy a vyvolat u něj nepravidelný tep.

V provincii Kwantung úřady zase zabavily 16 tun vepřového, v němž byl boritan sodný. Tato sloučenina mění barvu masa, které pak vypadá jako kvalitnější, a nepoctiví obchodníci ho proto mohou prodávat za vyšší cenu.

Stání potravinářská inspekce sdělila, že úřady budou v kontrolách pokračovat a zavírat nelegální nebo nehygienické provozovny.

"Maso ve tmě svítilo"

Čínské úřady se snaží od roku 2008, kdy se mlékem a mléčnými výrobky s obsahem melaminu přiotrávilo přes 300 tisíc dětí a nejméně šest z nich kvůli tomu zemřelo, zvýšit hygienické a potravinářské standardy v Číně.

Zvláště tvrdě postupují právě proti producentům mléka. Čínská potravinářská inspekce do začátku letošního roku zavřela téměř polovinu z 1176 mlékárenských podniků v zemi ve snaze zavést v tomto průmyslovém odvětví pořádek. 

Nejvyšší soud navíc vydal direktivu, v níž vyzývá, aby výrobci nebo prodejci potravin, kteří způsobí někomu smrt zanedbáváním hygieny nebo záměrným přidáváním jedovatých látek do potravin s cílem zvýšení zisku, dostávali trest smrti.

Čínští inspektoři přesto stále narážejí na velké množství zdraví škodlivých potravin, například na fazolové výhonky plné jedovatého dusičnanu sodného, kterým je pěstitelé hnojí, aby urychlili jejich růst, na maso kontaminované bakteriemi, až "ve tmě svítí", na rýži plnou těžkých kovů, na pečivo plné zakázaných stabilizátorů a podobně.

Důvodem jsou hlavně nejasnosti v čínských zákonech, které nestanovují taxativně, která aditiva jsou a která nejsou povolená, a stále rostoucí ceny potravin, které vedou pěstitele a výrobce ke snaze maximálně urychlit a zvýšit produkci.

 

Právě se děje

Další zprávy