Berlín - Třicet devět lidí zadržela německá policie během sobotního pochodu pravicových extremistů v berlínské čtvrti Špandavě (Spandau). Informovala o tom v neděli agentura AP.
Neonacisté, mezi nimiž byli podle německého tisku také Češi a Maďaři, demonstraci uspořádali u příležitosti 30. výročí úmrtí Rudolfa Hesse, blízkého spolupracovníka Adolfa Hitlera.
K místu, kde stávala špandavská věznice, v níž Hess 17. srpna 1987 spáchal sebevraždu, se v sobotu pokoušelo dostat zhruba 500 pravicových extremistů. Cestu jim ale zablokovali odpůrci z řad levicových aktivistů a místních obyvatel, kterých se sešel zhruba stejný počet.
Na akci i protiakci dohlíželo zhruba tisíc policistů.
Podle nedělního prohlášení policie patřilo 35 zadržených ke skupině pravicových extremistů, čtyři k jejich odpůrcům. Dvanáct ze zadržených neonacistů policie vyšetřuje kvůli podezření z trestných činů užívání a šíření symbolů protiústavních organizací. Další zadržené viní mimo jiné z vandalismu, násilných útoků, drogových deliktů či porušení shromažďovacího práva.
Hess jako jeden z nejbližších Hitlerových spolupracovníků za ne zcela objasněných okolností v roce 1941 odletěl do Británie, kde chtěl vyjednávat o míru, a uvolnit tak Třetí říši ruce pro válku se Sovětským svazem. Britové ale Hesse zadrželi a po válce byl v norimberském procesu odsouzen k doživotnímu vězení.
Hess zemřel 17. srpna 1987 ve věku 93 let ve vězení ve Špandavě. Podle oficiální verze spáchal sebevraždu, neonacisté ale dlouhodobě tvrdí, že jej ve vězení, které bylo po jeho smrti srovnáno se zemí, zavraždili.
Pochody k uctění památky Hesse se dlouhá léta konala v bavorském Wunsiedelu, který leží asi 25 kilometrů západně od Chebu a kde se nacházel hrob nacistického pohlavára. V roce 2011 ale úřady Hessovy ostatky vyzvedly, spálily a rozprášily do moře.