Turecké ministerstvo připsalo útok kurdským milicím YPG, ale Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) pachatele nezná. Ankara zahájila před měsícem vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie s cílem vyhnat od svých hranic kurdské milice YPG, které považuje za teroristy a které ale spolu s USA v předchozích letech výrazně pomohly v Sýrii územně porazit organizaci Islámský stát (IS).
Washington minulý měsíc z této oblasti na severovýchodě Sýrie své vojáky stáhl a Kurdové pak na pomoc pozvali syrskou armádu. Ta z této oblasti odešla před několika lety během občanské války, kdy oblast ovládly jednotky v čele s YPG.
Turecká invaze, kterou zastavilo nejprve příměří vyjednané Washingtonem a pak druhé příměří vyjednané Moskvou, pomohla Ankaře ovládnout v Sýrii území podél jihovýchodních tureckých hranic v délce asi 120 kilometrů a do hloubky asi 30 kilometrů.
V této oblasti chce Turecko vytvořit podle svých slov "bezpečnou zónu", kam chce přemístit na dva miliony ze 3,6 milionu Syřanů, kteří před občanskou válkou od roku 2011 utekli do Turecka.
Operace Ankary na severovýchodě Sýrie si vyžádala životy několika desítek civilistů a vyhnala z domovů desítky tisíc lidí, zejména Kurdů. V tomto regionu totiž během občanské války vznikla neoficiální kurdská autonomie, kterou Damašek neuznal a v níž byly hlavní obrannou silou arabsko-kurdské milice SDF, včele s YPG.
Právě obavy z narůstajícího vlivu Kurdů u hranic vedly Ankaru k nynější operaci. Na jihovýchodě Turecka totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.