Při etnických střetech v Etiopii zemřely stovky lidí, vláda na místo vysílá humanitární pomoc

ČTK ČTK
25. 9. 2017 19:52
Při střetech mezi etiopskými etniky Oromy a Solámci již zemřely od začátku září stovky lidí, informovala o tom tamní vláda. "Můžeme říci, že stovky zástupců etnika Oromo byly zabity… a oběti jsou i na straně Somálců. Nevíme přesně, kolik je mrtvých, události vyšetřujeme," uvedl vládní mluvčí. Vláda se mezi etniky snaží zprostředkovat dialog, zatím však marně. Do oblasti zatím vyslali federální policii a armádu i humanitární tým.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Při bojích o území mezi etniky Oromů a Somálců na jihu Etiopie přišly od začátku září o život stovky Oromů. Média o tom v pondělí informovala etiopská vláda. Oba kmeny soupeří o kontrolu nad úrodnými oblastmi kolem svých hranic v podstatě od ustavení spolkových států pro jednotlivá etnika v roce 1994.

"Můžeme říci, že stovky zástupců etnika Oromo byly zabity… a oběti jsou i na straně Somálců. Nevíme přesně, kolik je mrtvých, události vyšetřujeme," řekl podle agentury AFP vládní mluvčí Negeri Lencho s tím, že osoby odpovědné za násilí budou postaveny před soud.

Střety se prý odehrávají podél hranic spolkových států Oromie a Somálsko na jihu Etiopie, kde nejsou územní spory v posledních desetiletích ničím neobvyklým.

Podle serveru Quartz se farmáři z národa Oromů, který tvoří asi polovinu etiopského obyvatelstva, o zemědělskou půdu se Somálci, kteří jsou převážně chovateli dobytka, přetahují od samého vzniku svých států na konci roku 1994. Zvýšenou pozornost však v polovině září vzbudily zprávy o desítkách mrtvých a až 50 000 lidech prchajících z oblasti před násilím.

Regionální představitelé si v posledních týdnech vyměňují ostrá prohlášení a navzájem se obviňují například ze spolupráce s teroristickými organizacemi a zahraničními žoldnéři. Vůdce Oromie Lemma Megersa v polovině září prohlásil, že jeho spoluobčané jsou terčem "brutálního vraždění".

Centrální vláda se zatím marně snaží zprostředkovat dialog, v pondělí však uvedla, že do oblasti vyslala federální policii a armádu a že pořádek byl obnoven. Na pomoc lidem zasaženým konfliktem prý vyslala humanitární tým.

Minulý týden vyjádřilo obavy ohledně "znepokojivých zpráv" i americké velvyslanectví v Addis Abebě. Web časopisu Newsweek podotýká, že Etiopie je významným partnerem Washingtonu v oblasti bezpečnosti a terorismu ve východní Africe, za což na oplátku v roce 2016 obdržela finanční podporu ve výši 809 milionů dolarů (17,8 miliardy korun). "Žádáme etiopskou vládu, aby obvinění z násilí transparentně vyšetřila a potrestala viníky," uvedlo velvyslanectví USA.

"Tohle je to nejhorší, co jsme kdy zažili," řekl serveru Quartz o aktuálním násilí místní akademik, který si nepřál být jmenován. "Máte zde lidi ve městech, kteří jsou vyháněni z domovů. Zavání to etnickou čistkou," řekl.

Stát Somálsko na východě Etiopie zároveň nejvíce ze všech částí země postihuje dlouhodobé sucho, kvůli kterému potřebovalo na začátku září potravinovou pomoc přes osm milionů Etiopanů.

 

Právě se děje

Další zprávy