Požádali jsme o registraci vakcíny v Evropě, hlásí Rusové. Spletli si ale úřad

Helena Truchlá Helena Truchlá
2. 12. 2020 6:03
Ruská státní a provládní média minulý týden informovala, že tamní úřady chtějí vyrábět vakcínu proti koronaviru Sputnik V v Evropě. Údajně požádaly o její schválení Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA). Jenže tento úřad Evropské unie žádnou žádost neobdržel.
Ruská vakcína Sputnik V.
Ruská vakcína Sputnik V. | Foto: Reuters

"Ruský fond přímých investic (RDIF) předložil Evropské lékařské asociaci žádost o schválení vakcíny proti koronaviru Sputnik V," napsala minulý týden ruská agentura Interfax a další média. Odkazovala na vystoupení šéfa fondu Kirilla Dmitrijeva ve státní televizi Rossija 24, kde hovořil o plánech na výrobu očkovací látky v Evropě

"Pracujeme s velkým počtem evropských zemí, možná budeme vyrábět naše vakcíny v Německu," prohlásil Dmitrijev. 

S takovou žádostí by se RDIF, státní fond, ze kterého směřují peníze na podporu infrastruktury, technologií nebo právě farmacie, musel obrátit na jeden konkrétní úřad: Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA, anglicky European Medicines Agency)Jenže ta popírá, že by se tak stalo. "Neobdrželi jsme žádost o schválení vakcíny Sputnik V," odpověděla Beatriz Romerová z tiskového oddělení na dotaz serveru Aktuálně.cz.

Původní zprávu mezitím převzala řada ruských médií. Do souvislosti s evropským schválením ale dávají špatnou organizaci, takzvanou Evropskou lékařskou agenturu (anglicky European Medical Association)Jedná se o zájmové sdružení lékařů, sídlící stejně jako celá řada institucí EU v belgickém hlavním městě Bruselu. S evropským úřadem sice sdílí zkratku názvu, s unií jako takovou ale nemá nic společného. V žádném případě tak nemůže schvalovat výrobu ani užívání vakcín a léků v členských státech. Ta "správná" organizace navíc sídlí v nizozemském Amsterdamu.

Vazby na Rusy

Jak tedy vznikla informace o výrobě Sputniku V v Evropě? Byl to omyl, pouhé přeřeknutí, anebo úmyslná záměna?

Dmitrijev, pod jehož vedením se ruský fond na vakcíně podílí a má na starosti její propagaci, absolvoval prestižní univerzity ve Spojených státech. Později působil jako bankéř v New Yorku a Rusku. Problémy s angličtinou by tedy mít neměl. V minulosti už ale například tvrdil, že ruští zdravotníci nikdy nepřerušili klinické testy Sputniku V. Přitom zaměstnanci několika klinik, kde dobrovolníci testování podstupují, říkali opak.

Organizace European Medical Association, o které ve skutečnosti informovala ruská média, má navíc určité vazby na Rusko, jak na sociální síti Twitter upozornili novináři. Předseda organizace, italský lékař Vincenzo Costigliola, je uveden v seznamu řečníků ruské nadace Roskongres, která organizuje akce pod záštitou prezidenta Vladimira Putina. 

Zároveň je Costigliola čestným předsedou "oxfordské Akademické unie", společnosti navázané na ukrajinské podnikatele, která prodává univerzitní tituly a těží tím ze zdánlivé spojitosti s prestižní britskou akademickou institucí. Jeden takový diplom převzal loni v Miláně také předseda Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jaroslav Hanák

Po dotazu serveru Aktuálně.cz belgická European Medical Association popřela, že by s RDIF o čemkoliv jednala.   

Nejdřív Maďarsko, poté Německo?

Stovky milionů dávek vakcíny Sputnik V by se podle vyjádření RDIF měly vyrábět v Jižní Koreji a Indii, jednání probíhají s Čínou a Brazílií. Jako první evropská země by se k nim podle Dmitrijeva mohlo připojit Maďarsko. To začne od prosince očkovací látku z Ruska dovážet a testovat, nyní si maďarští vědci nechali od Rusů předvést i výrobní proces, potvrdil minulý pátek agentuře Reuters maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Následovat by podle Dmitrijeva mohlo Německo, kde však tato informace veřejně vůbec nezazněla. Podle dřívějších zpráv německého rozhlasu Südwestrundfunk by se mohlo jednat o výrobu v německé pobočce ruského koncernu R-Pharm, která se nachází v bavorském Illertissenu.

Ruský fond na dotazy novinářů položené v souvislosti s Dmitrijevovým sdělením odmítl odpovědět.

O ruské vakcíně ani zmínka

Povolení k výrobě vakcíny na svém území udělují firmám jednotlivé členské státy. Výrobce by ji ale nesměl v EU prodávat ani používat. O tom, že by o něco takového RDIF usiloval, evropský regulátor neví. "Vývojář nás kontaktoval a diskutujeme s ním o možné spolupráci. Pokud mu poskytneme instrukce, aktualizujeme příslušný seznam na našich webových stránkách," dodala Romerová z unijního úřadu. Tam v tuto chvíli o ruském očkování ani jeho výrobě není zmínka.

Souhlas přímo od EMA, který by se automaticky vztahoval na všechny členské státy EU, je pak podmínkou pro to, aby se vakcína mohla v unii zároveň i  uplatnit. Oficiálně tento proces unie zahájila v případě tří očkovacích látek: jednu vyvíjí německá firma BioNTech spolu s americkým Pfizerem, na další vakcíně pracují vědci z Oxfordské univerzity a britsko-švédské společnosti AstraZeneca a třetí je vakcína španělské odnože americké biotechnologické společnosti Moderna. 

Preparát vakcíny Sputnik V, který je dílem ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, schválily ruské úřady v srpnu. Výrobce i vrcholní ruští politici o něm hovoří jako o "první vakcíně na světě". Údajně dosahuje - podobně jako západní konkurenti - účinnosti více než 90 procent.

Úřady zatím očkují Sputnikem V zástupce rizikových skupin, tedy lékaře a učitele, ale také některé politiky. V pondělí nemocnice v Domodědovu, který leží jižně od Moskvy, oznámila, že minulý týden začala očkovat místní obyvatelstvo.

Země se však potýká s problémem, jak co nejdříve vyrobit dostatečné množství dávek. Původní plán byl stihnout 30 milionů do konce letošního roku. Jeden člověk potřebuje dvě dávky, přičemž Ruská federace má skoro 145 milionů obyvatel. Úřady to ale přehodnotily a počítají nyní jen se dvěma miliony dávek. Jak produkci navýšit, řeší podle svých slov i prezident Putin. 

Video: Skoro stoprocentní účinnost, tvrdí německý vývojář vakcíny BioNTech

Německá firma BioNTech tvrdí, že jejich vakcína na COVID-19 je skoro stoprocentní. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 27 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy