Šéf svazu průmyslu se chlubí falešným titulem z Oxfordu, obchodují s nimi Ukrajinci

Tomáš Klézl Michal Polák Tomáš Klézl, Michal Polák
Aktualizováno 18. 7. 2019 14:41
Předseda Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Hanák se na začátku července pochlubil titulem čestného profesora oxfordské Akademické unie. Tuto unii však zaštiťuje společnost s ukrajinskými majiteli, která podle výpovědí bývalých zaměstnanců prodává tituly, a vydělávají na neexistující vazbě s Oxfordskou univerzitou. Podle mluvčí svazu Evy Veličkové však Hanák za titul neplatil a jediné jeho výdaje byly ubytování a letenka do Milána, kde se ceremoniál konal.
Jaroslav Hanák s titulem.
Jaroslav Hanák s titulem. | Foto: Twitter Svazu průmyslu ČR

Ocenění Honorary Professor of The Academic Union Oxford si převzal Hanák v Miláně na začátku července. "Tímto titulem oceňuje oxfordská Akademická unie přednášející a akademiky, filantropy nebo veřejné činitele a generální ředitele inovativních společností. Předává ho každoročně v Oxfordu nebo Miláně," napsal svaz průmyslu na svůj web. Na pochybné aktivity Akademické unie ve čtvrtek upozornil na Facebooku redaktor ČT Martin Marek.

"Oxfordská Akademická unie je mezinárodní akademické sdružení více než 200 zástupců univerzit, vědců a výzkumníků. Podporuje úsilí vědců, pedagogů a průmyslníků a díky tomu propojuje vědu, vzdělávání a podnikání a pomáhá tak dalšímu rozvoji všech těchto oblastí," uvedl svaz.

Svaz průmyslu odmítá, že by titul oxfordské akademické unie byl falešný. "Musíme zásadně odmítnout tvrzení, že se prezident Hanák chlubí falešným titulem, o Oxfordské univerzitě jsme nikdy nehovořili," uvedla mluvčí Eva Veličková. Hanák podle vyjádření mluvčí za titul nic nezaplatil, hradil si pouze ubytování a letenky.

Academic Union Oxford, o které svaz mluví, však spadá pod společnost Europe Business Assembly (EBA). Ta podle zjištění britských The Times nemá s Oxfordskou univerzitou nic společného. Je to firma Antona a Ivana Savvovů. Podle deníku EBA prodala tisíce titulů v hodnotě několika milionů liber.

Ředitelem společnosti je profesor John Netting, který dříve přednášel na Oxford Brookes University. Tato univerzita také nemá s Oxfordskou univerzitou společného nic kromě jména. Podle oficiálního žebříčku univerzit je Oxford Brookes University až v páté stovce, zatímco známější a slavnější univerzitní jmenovkyně je první.

Oxfordská univerzita jakékoliv spojení s EBA vyloučila. "Můžeme potvrdit, že Europe Business Assembly není nijak spřízněna či spojena s Oxfordskou univerzitou," uvedla pro Times.

Deník vyzpovídal bývalé zaměstnance společnosti a ti vypověděli, že společnost cílila na regiony východní Evropy, Ruska a Blízkého východu, kde je "myšlenka, že peníze ti mohou koupit renomé, stále přítomná". Zaměstnanci také vypověděli, že se měli snažit, aby nebylo jasné, že jde o jinou instituci než Oxford.

"Prodávali jsme myšlenku, že se lidé stanou součástí vážené oxfordské instituce," vypověděl jeden ze zaměstnanců. Lidi, které EBA obdarovala, prý vybírala ukrajinská kancelář organizace, která vybírala na internetu e-maily akademiků a představitelů průmyslu.

Hanák na sebe upozornil také v minulém týdnu, když v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že děti by měly dostat "přes držku" a nikoli stávkovat. Hanák se za svá slova později omluvil.

Video: Maturanty z gymnázia naše firmy nechtějí, říká Hanák

Potřebujeme více odborně zaměřených učňů, maturita z gymnázia není vzdělání, míní Jaroslav Hanák. Nepotřebujeme, firmy se musí o lidi líp starat, maturita je klíč ke kvalifikaci, říká Jiří Zlatuška. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy