Šéf svazu průmyslu se chlubí falešným titulem z Oxfordu, obchodují s nimi Ukrajinci

Tomáš Klézl Michal Polák Tomáš Klézl, Michal Polák
Aktualizováno 18. 7. 2019 14:41
Předseda Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Hanák se na začátku července pochlubil titulem čestného profesora oxfordské Akademické unie. Tuto unii však zaštiťuje společnost s ukrajinskými majiteli, která podle výpovědí bývalých zaměstnanců prodává tituly, a vydělávají na neexistující vazbě s Oxfordskou univerzitou. Podle mluvčí svazu Evy Veličkové však Hanák za titul neplatil a jediné jeho výdaje byly ubytování a letenka do Milána, kde se ceremoniál konal.
Jaroslav Hanák s titulem.
Jaroslav Hanák s titulem. | Foto: Twitter Svazu průmyslu ČR

Ocenění Honorary Professor of The Academic Union Oxford si převzal Hanák v Miláně na začátku července. "Tímto titulem oceňuje oxfordská Akademická unie přednášející a akademiky, filantropy nebo veřejné činitele a generální ředitele inovativních společností. Předává ho každoročně v Oxfordu nebo Miláně," napsal svaz průmyslu na svůj web. Na pochybné aktivity Akademické unie ve čtvrtek upozornil na Facebooku redaktor ČT Martin Marek.

"Oxfordská Akademická unie je mezinárodní akademické sdružení více než 200 zástupců univerzit, vědců a výzkumníků. Podporuje úsilí vědců, pedagogů a průmyslníků a díky tomu propojuje vědu, vzdělávání a podnikání a pomáhá tak dalšímu rozvoji všech těchto oblastí," uvedl svaz.

Svaz průmyslu odmítá, že by titul oxfordské akademické unie byl falešný. "Musíme zásadně odmítnout tvrzení, že se prezident Hanák chlubí falešným titulem, o Oxfordské univerzitě jsme nikdy nehovořili," uvedla mluvčí Eva Veličková. Hanák podle vyjádření mluvčí za titul nic nezaplatil, hradil si pouze ubytování a letenky.

Academic Union Oxford, o které svaz mluví, však spadá pod společnost Europe Business Assembly (EBA). Ta podle zjištění britských The Times nemá s Oxfordskou univerzitou nic společného. Je to firma Antona a Ivana Savvovů. Podle deníku EBA prodala tisíce titulů v hodnotě několika milionů liber.

Ředitelem společnosti je profesor John Netting, který dříve přednášel na Oxford Brookes University. Tato univerzita také nemá s Oxfordskou univerzitou společného nic kromě jména. Podle oficiálního žebříčku univerzit je Oxford Brookes University až v páté stovce, zatímco známější a slavnější univerzitní jmenovkyně je první.

Oxfordská univerzita jakékoliv spojení s EBA vyloučila. "Můžeme potvrdit, že Europe Business Assembly není nijak spřízněna či spojena s Oxfordskou univerzitou," uvedla pro Times.

Deník vyzpovídal bývalé zaměstnance společnosti a ti vypověděli, že společnost cílila na regiony východní Evropy, Ruska a Blízkého východu, kde je "myšlenka, že peníze ti mohou koupit renomé, stále přítomná". Zaměstnanci také vypověděli, že se měli snažit, aby nebylo jasné, že jde o jinou instituci než Oxford.

"Prodávali jsme myšlenku, že se lidé stanou součástí vážené oxfordské instituce," vypověděl jeden ze zaměstnanců. Lidi, které EBA obdarovala, prý vybírala ukrajinská kancelář organizace, která vybírala na internetu e-maily akademiků a představitelů průmyslu.

Hanák na sebe upozornil také v minulém týdnu, když v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že děti by měly dostat "přes držku" a nikoli stávkovat. Hanák se za svá slova později omluvil.

Video: Maturanty z gymnázia naše firmy nechtějí, říká Hanák

Potřebujeme více odborně zaměřených učňů, maturita z gymnázia není vzdělání, míní Jaroslav Hanák. Nepotřebujeme, firmy se musí o lidi líp starat, maturita je klíč ke kvalifikaci, říká Jiří Zlatuška. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy