Farmář John Boyd z Bakersville ve Virginii nemá peníze na osivo, trn z paty by mu mohla vytrhnout přislíbená finanční pomoc od federální vlády. Ale peníze nedorazí, dokud bude shutdown.
Třiapadesátiletý Boyd patří mezi statisíce amerických farmářů, na které už loni těžce dopadla obchodní válka Donalda Trumpa s Čínou. Reciproční opatření Pekingu vůči Trumpem uvaleným clům na čínský dovoz drasticky snížila vývoz některých zemědělských produktů z USA do Číny.
Konkrétně vývoz sojových bobů, které farmář Boyd pěstuje na 350 akrech, klesl na minimum. Americká vláda uvolnila 12 miliard dolarů a začala poškozené farmáře refundovat. Johnu Boydovi ale šek do Vánoc nepřišel a teď musí čekat, až zavřené ministerstvo zemědělství začne znovu úřadovat.
Dohodli se, že se nedohodnou
"Shutdown dopadá na obyčejné lidi, jako jsem já. Když ale bude pokračovat, bude to Amerika cítit všude - v obchodech s potravinami, v malých podnicích," stěžuje si farmář Boyd v deníku Washington Post.
"Já právě teď potřebuji zasít a potřebuji naftu. Nepotřebuji zatracenou zeď. To mi na rodinné farmě nepomůže," upozorňuje farmář.
Ani čtvrteční schůzka mezi prezidentem Trumpem a opozičními demokraty žádný pokrok nepřinesla. Americký prezident zopakoval svůj požadavek, že chce peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová zopakovala, že je nedostane.
"Právě jsem odešel ze schůzky s Chuckem a Nancy, naprostá ztráta času," napsal Trump poté na Twitter.
"Nemůžeme si dovolit ztratit jednu osevní sezonu," bojí se Boyd, že dlouhý shutdown by mohl jeho a další farmáře zcela zruinovat. Deník Washington Post nepíše nic o tom, zda farmář Boyd volil Trumpa. Podle něho ale tohle "fiasko", jak ho deník cituje, způsobil právě prezident.
Just left a meeting with Chuck and Nancy, a total waste of time. I asked what is going to happen in 30 days if I quickly open things up, are you going to approve Border Security which includes a Wall or Steel Barrier? Nancy said, NO. I said bye-bye, nothing else works!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 9, 2019
Krajně neklidná pohoda
Podle názoru republikánského politického analytika Chrise Wilsona voliči z amerického venkova stále ještě stojí při Trumpovi. Navzdory tomu, že "jim jeho politika působí krátkodobé potíže".
"Ale pokud se shutdown potáhne a farmáři a farmářské státy utrpí trvalé ekonomické škody, mohou se věci změnit," cituje Wilsona Washington Post.
Pro Lloyda Gardnera, který přes patnáct let pracuje jako skupinový terapeut ve věznici s nízkou ostrahou v Lorettu v Pensylvánii, se už věci změnily. V roce 2016 volil Trumpa a podporuje výstavbu bariéry na hranici s Mexikem. Ale Trumpovi prý svůj hlas pravděpodobně už znovu nedá. Nadzdvihlo ho jeho vyjádření z minulého týdne, že "státní zaměstnanci jsou v pohodě".
"To byl zlomový bod. Říká, že vládní zaměstnanci jsou s tím O. K.? Já jsem nepotkal jednoho, kdo by byl s tímhle O. K., a znám mnoho těch, kdo ho volili," vysvětluje Gardner pro list Wall Street Journal.
Uprostřed shutdownu uvázlo celkem 800 tisíc státních zaměstnanců. Zhruba polovina z nich stále pracuje - ale zadarmo. Ostatní jsou doma na neplaceném volnu.
Narozen se stříbrem v puse
Sedmačtyřicetiletý Gardner patří do první skupiny, všichni jsou ale na tom stejně. Od začátku ledna jim přestaly chodit výplaty. Prezident Trump ovšem opakovaně tvrdí, že státní zaměstnanci, především ti ze státního bezpečnostního aparátu, jsou v shutdownu na jeho straně.
"Myslím, že by řekli, pane prezidente, pokračujte, tohle (bezpečná hranice) je zdaleka důležitější," uvedl Trump například minulý pátek. "Stoprocentně souhlasí s tím, co dělám," prohlásil pak v neděli.
Angela Stephensenová, která je zaměstnankyní Bezpečnostní služby dopravy (TSA) a na letišti v Salt Lake City pracuje u bezpečnostní kontroly pasažérů, si ale s prezidentovými slovy dovoluje nesouhlasit.
"Můj manžel je také zaměstnanec TSA, takže ani jeden teď domů nenosíme žádné peníze. Doufáme, že my budeme O. K. Účty na tento měsíc máme zaplacené, máme nějaké úspory," píše Angela Stephensenová v textu pro deník Washington Post.
Řada jejích kolegů se ale podle ní už dostala do úzkých. "Nevědí, zda budou mít na nájem," popisuje. "Prezident, který se narodil se stříbrnou lžičkou v puse, je úplně mimo, když předpokládá, že ví, co si tihle lidé myslí," vzkazuje zaměstnankyně TSA Trumpovi.
Morálka na bodu mrazu
V neděli prezident v Bílém domě jednal se skupinou příslušníků pohraniční stráže USA, kteří mu na improvizované tiskovce vyjádřili plnou podporu.
Ale evidentně zdaleka ne všichni pohraničníci, celníci a imigrační úředníci by s těmito svými kolegy souhlasili. "Jsou naštvaní, mají velké obavy. Pracují pro tuhle zem, ale nevědí, zda budou mít jídlo na stůl," popisuje Tony Reardon, prezident Odborového svazu vládních zaměstnanců (NTEU), náladu mezi pohraničníky.
"Morálka je nejníže, co jsem kdy viděl," uvedl Reardon pro rozhlasovou stanici NPR. Jménem jednoho ze zaměstnanců pohraniční služby už také NTEU podal kvůli shutdownu žalobu proti vládě.
Otázkou je, jak rychle se jí mohou soudy zabývat, protože shutdown začíná postupně paralyzovat i práci federálních soudů, které přestávají vyřizovat občanskoprávní věci a řeší jen trestní kauzy.
Ironií přitom je, že kvůli zavřenému kohoutku federálních peněz přestávají pracovat i soudy, které řeší žádosti o azyl a deportační řízení.
Pomůže shutdown ilegálním imigrantům?
"Nikdy jsme ještě neměli tak zoufalou situaci, co se týče nahromaděných imigračních soudních řízení," popsala soudkyně Dana Leigh Marksová pro stanici NPR.
"A když zavřeme, řízení jsou odložena, někdy o roky, než znovu budeme mít místo, kam případ znovu zařadit," vysvětluje soudkyně. V praxi to tedy znamená, že mnozí ilegální přistěhovalci zůstanou právě "díky" shutdownu v USA o měsíce až roky déle.
A dokonce ani ti federální zaměstnanci, kteří mají k prezidentu Trumpovi opravdu hodně blízko, členové ochranky Bílého domu, nejsou se shutdownem v pohodě.
"Požadují po vás, abyste nasadili svůj život, ale neplatí vás - to je směšné," říká Donald Mihalek, který šel po dvaceti letech služby v Bílém domě před nedávnem do penze a kvůli shutdownu ještě ani nemá vyřízené podklady pro důchod.
"Tohle je mimořádně stresující práce, která vyžaduje vaši plnou pozornost," vysvětluje Mihalek v listu New York Times. "A když tam stojíte a přemýšlíte o své hypotéce, o nesplacených účtech nebo o tom, jak vám docházejí úspory, tak vás to rozptyluje, nemůžete tomu dát sto procent," upozorňuje bývalý člen prezidentské ochranky.
Čím delší ale shutdown bude, tím víc budou problémy narůstat. Ale alespoň jeden problém se naopak podařilo vyřešit. Ve Washingtonu musely být kvůli shutdownu rušeny svatby, potvrzení o sňatku spadalo pod federálně financovaný úřad.
Městská rada ale v úterý schválila zvláštní výměr, že po dobu shutdownu bude potvrzení vydávat město Washington. "Mohou zavřít vládu Spojených států, ale nemohou zastavit lásku ve Washingtonu, D.C.," uvedl jeden z radních před hlasováním, které bylo jednomyslné.