reklama
 
 

Trump znovu pohrozil, že může postavit hraniční bariéru i bez souhlasu Kongresu

Aktualizováno 9. 1. 2019 22:38
Americký prezident Donald Trump opět vyzval zákonodárce, aby schválili zákon, který umožní financovat zabezpečení hranice USA s Mexikem. Zároveň upozornil, že má "absolutní právo" vyhlásit stav nouze, pokud nebude dosaženo dohody.

Republikáni jsou v podpoře stavby hraniční bariéry jednotní, řekl Trump médiím. Jeho krátká schůzka s lídry opozičních demokratů však nepřinesla žádný posun, demokraté naopak hodlají předložit návrh, který by odblokoval financování federálních úřadů, zavřených již třetí týden.

Trump dal už minulý týden najevo, že může v zemi vyhlásit stav nouze a bariéru na jižní hranici USA s Mexikem vybudovat bez souhlasu zákonodárců. Takové rozhodnutí by ale podle právních expertů nepochybně vyvolalo lavinu žalob.

"Protože si myslím, že můžeme dospět k dohodě, a pokud nedospějeme, mohu zvolit tuto cestu," vysvětlil novinářům, proč si zatím nechává stav nouze v záloze. Trump chce na dnešní plánované schůzce s kongresovými lídry obou stran přesvědčovat demokraty, aby podpořili uvolnění financí na stavbu hraniční bariéry. Republikáni jsou podle něho jednotní, ačkoli jich dnes "několik hovořilo o (vlastní) strategii".

Během úterního projevu z Oválné pracovny americký prezident uvedl, že "na žádost demokratů" souhlasí s tím, že jižní hranici nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard Kč) na její financování republikánský šéf Bílého domu ale trvá. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer označil stavbu zdi za neúčinný a zbytečný projekt. Obvinil Trumpa, že "šíří strach a zakrývá chaos ve vlastní vládě". Kvůli finančnímu sporu ohledně stavby zdi Trump blokuje financování federálních úřadů.

Demokraté, kteří od začátku roku ovládají Sněmovnu reprezentantů, však nedávají najevo ochotu k ústupkům. Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová tento týden naopak hodlá prosadit sérii návrhů, které by finance pro jednotlivé vládní úřady uvolnily. Pelosiová chce tlačit na některé republikány v Senátu, kteří se obávají ztráty voličských sympatií kvůli odloženým výplatám pro státní zaměstnance, aby návrhy rovněž podpořili.

K současné situaci se dnes vyjádřil i americký viceprezident Mike Pence. Uvedl, že Trumpova vláda je "odhodlána vytrvat ve svém úsilí", jehož cílem je zajištění prostředků pro výstavbu zdi na hranici s Mexikem. "Prezident Trump, já i celý náš tým jsme připraveni trvat si na svém, dokud s námi demokraté v Kongresu neusednou k jednomu stolu a nebudou s námi spolupracovat na zajištění hranice, na výstavbě zdi, na ukončení této humanitární krize," uvedl Pence.

autor: ČTK | 9. 1. 2019 21:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama