Kyjev/Praha – Češi si kupují v obchodech párky a kuřata od svého ministra financí, Ukrajinci si mohou v supermarketech ve frontách před zaplacením u pokladny sáhnout na čokoládovou tyčinku svého prezidenta.
Očekávání se splnila. V prvním kole prezidentských voleb jasně vyhrál miliardář, majitel čokoládového a cukrovinkářského impéria Petro Porošenko. Jeho kampaň pod heslem "žít jinak" a sliby, že Ukrajina pod jeho vedením tak zbohatne, že Krym požádá zpět o připojení k ní, zabraly.
Porošenko Ukrajince přemlouval, aby ho zvolili už prvním kole. Čekat na druhé kolo další tři týdny by podle něj znamenalo pokračování nestability a nejistoty. Vyslyšeli ho.
Zatímco v Kyjevě a na západě země byla volební účast vysoká, v Doněcké a Luhanské oblasti přišlo málo lidí. Proruští separatisté vyzývali k bojkotu a nedaleko Luhansku se u volebních místností dokonce střílelo.
Celková volební účast se pohybovala kolem 60 procent.
"Tady v Doněcku, pokud vím, skoro nikdo nevolil. Nebyly tady ani žádné volební místnosti. A separatisté tomu bránili. Myslím si ale, že Porošenko je rozhodně lepší volba než Tymošenková. Je to rozumný člověk, schopný kompromisu a může situaci uklidnit," řekl Aktuálně.cz doněcký lékař Alexandr Tyškevič.
V prvním projevu po uzavření volebních místností ale vítěz řekl, že hovořit se separatisty bude jen tehdy, složí-li zbraně. "S těmi, kdo zabíjejí a vraždí, žádné jednání nebude," prohlásil.
Julija Tymošenková propadla. Dostala jen kolem třinácti procent hlasů. Ti, kteří ji před kandidaturou zrazovali s tvrzením, že její popularita dávno není taková, jak si ona sama myslí, měli pravdu.
Ještě hůře skončil Michailo Dobkin, kandidát Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Nezískal ani tři procenta odevzdaných hlasů.
Osmačtyřicetiletý Porošenko rozhodně není novou tváří, po kterých revolucionáři na Majdanu tak volali. Byl ministrem v několika vládách, pracoval po oranžové revoluci pro Viktora Juščenka a později zase pro Viktora Janukovyče.
Proč vyhrál? Nejspíš proto, že je jakž takž přijatelný pro všechny. Podpořil Majdan a postavil se mezi demonstranty a policejní těžkooděnce, aby zabránil střetu. Není radikálním nacionalistou a ubezpečuje ruskojazyčný východ, že nebude diskriminován.
V kampani sliboval hlavně pracovní místa.
Nevymezoval se příliš proti Vladimiru Putinovi. Zjevně si nechtěl dopředu jednání s Kremlem zkomplikovat, ne-li znemožnit. Ten zase naznačil, že s Porošenkem si dovede představit jednání, i když ho rád nemá a mít nebude. Ruský prezident v pátek slíbil, že výsledky voleb bude respektovat. Teď se ukáže, zda svým slovům dostojí.
Porošenko je proevropský politik, preferující orientaci Ukrajiny na západ. Ale současně je i pragmatikem, který ví, že s Moskvou musí Kyjev nějak vyjít.
Jako ukrajinského Willyho Wonku popisuje Porošenka britský ukrajinista Andrew Wilson ve své knize o oranžové revoluci.
Willy Wonka je postava z filmu Karlík a továrna na čokoládu, kterou ztvárnil herec Johnny Depp. Wonka je osamocený podivín, extrémně bohatý, ale zcela odtržený od všeho, co se děje kolem jeho světa čokolád a cukrovinek.
Porošenkův byznys se ovšem neomezuje jen na sladkosti. Zahrnoval i potravinářskou společnost Ukrprominvest, pivovar Etalon, několik bank, loděnice, automobilku v Lucku na západě země a v neposlední řadě také televizní stanici Kanal 5.
Ta sehrála v moderních dějinách Ukrajiny velkou roli. V době oranžové revoluce před deseti lety zprvu jako jediná podporovala Juščenka a Tymošenkovou a živě přenášela demonstrace z Kyjeva.
Porošenko patřil mezi podnikatele, kteří zbohatli během privatizace státních podniků za prezidenta Leonida Kučmy v letech 1994 až 2004. Tedy v éře považované za nejvíce zkorumpovanou v dějinách samostatné Ukrajiny.
Loňská Porošenkova podpora Majdanu a dohody s Evropskou unií mu v Rusku udělala nepřátele.
Hlavní ruský hygienik loni na podzim zakázal dovoz ukrajinské čokolády. Zdůvodnil zákaz tím, že se v mléčné čokoládě Rošen (název je odvozen od prostřední části Porošenkova jména) našly karcinogenní látky.
Porošenko tvrdil, že si nikdo z Ruska za patnáct let nikdy nestěžoval, a příčinu vidí jinde: jako trest za to, že patří k vlivným byznysmenům, kteří prosazují integraci Ukrajiny do Evropské unie, a nikoliv do Ruskem vedeného Euroasijského svazu.
Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.
Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu
Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist
Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo
Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy
CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny
Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky
Ruským zákazem utrpěl obrovské finanční ztráty, přesto v podpoře opozice a proevropského kursu Ukrajiny setrval.
Vítězství mu usnadnili slabí soupeři. Tymošenková neodhadla, že její čas v politice dávno minul. Boxerský šampion a jeden z opozičních lídrů Vitalij Kličko do voleb nešel, raději uvolnil místo Porošenkovi. Vypadá to, že právě tímto krokem umožnil jeho zvolení v prvním kole.
Porošenka čekají tři těžké úkoly. Pozvednout nemohoucí ukrajinskou ekonomiku. Obyvatele východu země přesvědčit o tom, že mají na Ukrajině budoucnost a separatismus není řešením. A konečně přimět Vladimira Putina, aby s ním jednal jako s legitimním zástupcem Ukrajiny.
Není mu co závidět.