CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 4. 2014 17:02
Z východu Ukrajiny na dotazy čtenářů odpovídal reportér Aktuálně.cz Martin Novák.
CHAT Odpovídal náš zpravodaj z východu Ukrajiny
Rozhovor skončil
14:00
Přečíst si rozhovor

Doněck/Slavjansk - Ukrajinská armáda zahájila operaci proti Slavjansku na východě země, který ovládají proruští ozbrojenci.

Nad městem létají helikoptéry, vojáci s transportéry prorazili několik bariér obklopujících stotisícové město. Při střetech zemřelo nejméně pět lidí.

Ruský prezident Vladimir Putin varoval vládu v Kyjevě, že ponese následky, pokud se dopustí zločinu a pošle armádu proti vlastním občanům.

Slavjansk je jediným městem, které povstalci zcela ovládají.

Na východě Ukrajiny je reportér Aktuálně.cz Martin Novák. Byl ve Slavjansku, mluvil s rebely a separatisty také na barikádách v dalších městech. Doněcku, Luhansku, Kramatorsku.

Zde si můžete přečíst jeho reportáže ze Slavjansku a Luhansku.

Čtenářům odpovídal ve čtvrtek odpoledne přímo z místa v online rozhovoru.

CHAT Odpovídal náš zpravodaj z východu Ukrajiny

Rozhovor skončil
24. 4. 2014
Ptá se: Tom

Otázka zní, jak dlouho myslíte, že to bude trvat, než to skončí ? všechno skončí..

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, Rusko nemá moc zájem stabilní Ukrajinu v rukou opozice a myslím si, že počet různých útoků a přestřelek bude stoupat s blížícími se prezidentskými volbami 25.května. Pokud se vůbec budou konat. Očekává, že konflikt a hrozba zásahu Ruska potrvají v řádu spíše měsíců než týdnů.

24. 4. 2014
Ptá se: Pif

Zdravím na Ukrajinu a otázka: Jak teď země ekonomicky funguje?A: Lze už dlouhotrvající krizi pocítit např. na zásobování, bankomatech a tak? Úřady na východě - typově dávky v nezaměstnanosti - normálně fungují?

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, ukrajinská měna hřivna padá a ekonomické důsledky toho, co se děje, země zřejmě teprve pocítí. Zásobování všude funguje a bankomaty také, i když některé banky už dříve omezily částky, které lze vybírat.

24. 4. 2014
Ptá se: Tomáš Komárek

Dobrý den pane Nováku. Máte nějaké informace o množství zbraní a potažmo zásob munice na straně proruských separatistů? Jak se projevuje napětí mezi civilním obyvatelstvem v oblastech kde vzbouřenci ovládli vládní budovy a radnice. Jak moc je schopná podle vás velitelská struktura vzbouřenců, efektivně vést a koordinovat odpor vůči legitimním ozbrojeným složkám Ukrajinské armády a policejních sborů bez pomoci "zvenčí"? Přeji vám šťastný návrat do naší Vlasti.

Odpovídá: Martin Novák

Jde podle všeho o lidi, kteří prodělali nějaký výcvik. Ať už jsou to Rusové nebo Ukrajinci. Pokud by armáda proti vrhla značnou sílu, jistě by neměli šanci, ale jak jsem psal už jinde, Kyjev váhá. Nechce krveprolití a záminku pro Rusko, aby do konfliktu vstoupilo.

24. 4. 2014
Ptá se: Michal

Dobrý den, jaká je podle vás pravděpodobnost, že ruská armáda vstoupí na východ Ukrajiny? A jaký by podle vás byl v takovém případě protikrok Západu?

Odpovídá: Martin Novák

Nečekám, že by byl nějak zásadní. Určitě by NATO neposlalo na Ukrajinu vojáky.

24. 4. 2014
Ptá se: PetrK

Myslíte, že existuje cesty ven z tohoto kruhu, pokud se Ukrajina dobrovolně (nechci snad ani přemítat jestli i nedobrovolně) nepodvolí ruským zájmům? Zatím nikdo nenašel cestu, jak celou záležitost řešit nebo alespoň uklidnit. Ať už Kyjev udělá cokoliv, co Kreml vyžaduje nebo před čím varuje, tak stejně následně Rusko ještě přitvrzuje. A co po tom? Všichni vím, že s jídlem roste chuť :(

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, asi máte v zásadě pravdu. Důležité ale bude, jaký postoj zaujmou obyvatelé východní Ukrajiny. Nebo řekněme té převážně ruskojazyčné jihovýchodní. Podle mého názoru většina z nich nechce připojení k Rusku. Spíše by byla pro nějakou decentralizaci, aby si mohly regiony své záležitosti do velké míry spravovat samy. Pokud ale pod nějakou záminkou ruská armáda část východní Ukrajiny ovládne - nebo nepřímo ovládne prostřednictvím svých ukrajinských stoupenců - tak lidé nebudou asi mít mnoho na výběr. Zaznamenal jsem všude, kde jsem byl, že mnozí lidé se bojí mluvit proti proruským separatistům. Strach ještě posilují například zprávy o tom, že jeden zastupitel z města Horlivka nedaleko Doněcka, který nesouhlasil se separatisty, byl nalezen mrtev se známky mučení na těle.

24. 4. 2014
Ptá se: LK

Dobrý den, je mi jasné, že kyjevskou vládu lidé na východě asi příliš nemilují, ale skutečně je mezi běžným lidem podpora pro samostatné republiky či ruskou anexi významný, řekněmě aspoň třicetiprocentní? Neptám se na míru autonomie či federaci, ptám se vyloženě na samostatnost nebo návrat pod Rusko. Díky.

Odpovídá: Martin Novák

Těžko říci. Z toho, co jsem viděl a slyšel bych řekl, že lidé Kyjev opravdu nemilují, ale k Moskvě se většině z nich také nechce. řešením je nějaký kompromis v podobě federace nebo decentralizace, ale samozřejmě toho proruské síly mohou snadno využít k odtržení některých regionů. Co se týká průzkumů, tak byl proveden v březnu v Doněcku. Podle něj si přeje připojení k Rusku dvacet procent obyvatel města. Například ve Slavjanksu se lidé dost báli se mnou otevřeně mluvit. Ale bývalý armádní podplukovník mi doma v soukromí řekl, že podle něj většina lidí chce, aby ozbrojenci z města zmizeli.

24. 4. 2014

Přijde Rus, nebo nepřijde? To je to, co mne zajíímá :-(

Odpovídá: Martin Novák

Pokud na východě Ukrajiny dojde ke střetům s mnoha mrtvými, tak asi přijde. I když nepochybně zvažuje i rizika takového kroku.

24. 4. 2014
Ptá se: Alena

Dobrý den, co obyvatelé Slavjansku? Hrozí jim nebezpečí? A jsou spíše na straně vojáků, nebo separatistů?

Odpovídá: Martin Novák

Byl jsem tam v úterý a bylo to trochu bizarní. Chodí tam muži v kuklách a v maskáčích s automatickými zbraněmi a samopaly v rukou, přitom vedle nich si děti hrají na hřišti nebo rodiny piknikují v parku. Restaurace a obchody jsou normálně otevřené. Na otázku ohledně podpory jsme odpověděl už výše.

24. 4. 2014
Ptá se: Martin

Je v postižených městech i někdo na straně Kyjeva? Takhle to stále vypadá, že všichni jsou na straně proruských ozbrojenců. Děkuji za odpověd.

Odpovídá: Martin Novák

Mnoho lidí i na východě chce žít na Ukrajině, ale chtějí, aby nebyl slyšet jenom hlas těch, kteří byli na Majdanu, chtějí do Evropské unie, atd. Bývalá opozice, která nyní v Kyjevě vládne, skutečně v Doněcku nebo Luhansku moc populární není. Což ale neznamená, že by kvůli tomu všichni chtěli být součástí Ruska nebo nějakých pseudorepublik, vyhlašovaných nyní v těchto oblastech.

24. 4. 2014
Ptá se: tojejedno

Ja jsem v kontaktu s hodne lidmi z Vychodni Ukrajiny a z Krymu, sledujeme deni jak na ruske TV,tak na ukrajinske. Bohuzel informace, ktere plynou sem z ceskych medii,jsou zkreslene a neodpovidaji pravde, rusofobni nalada je ted hitem! Nikdo nepatra po pravde, protoze kazdy spise plivne smerem Rusko. Proc nikdo se nepta, jak se chova pravy sektor na Ukrajine? Jaka hesla hlasaji? Co rika Timosenkovova - za zhodit bombu na Rusko? A opozici na Ukrajine pak postrilet? To je demokrace?

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, Pravý sektor je malá organizace ukrajinských ultranacionalistů, která ale podle mě má mnohem menší vliv a možnosti ovlivnit dění, než jak ji prezentují ruská média. Podle nich vládnou teď na Ukrajině fašisté a Pravý sektor, což je nesmysl. Mluvil jsem v KYjevě s lidmi z PRavého sektoru. Jsou to fanatici, ale je jich jen několik stovek a spíš silácky mluví než konají. Bohužel někteří lidé na východní Ukrajině věří a bojí se, že je Pravý sektor nebo takový přijde vraždit. Slova Ty mošenkové jsou otřesné, v tom s vámi souhlasím.

24. 4. 2014
Ptá se: Elen

Dobrý den.
Jak velkou vojenskou převahu má Rusko nad USA a EU, co se týká modernizace, kvality i kvantity vybavení armády?
Námět: nedala by se transparentně sjednotit terminologie ohledně proruských separatistů, povstalců, pravicových radikálů.... apod. vzhledem k popisům dění na Ukrajině? Ubezpečuji Vás, že je kolikrát velmi těžké z textu rozlišit, kdo z které skupiny co dělá a to i s přihlédnutím k tomu, že dobří jsou ti a špatní tam ti druzí.

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, myslím, že převahu ve vojenské síle mají spiš USA nad Ruskem. Ale nedovedu si představit, že by Spojené státy nebo někdo ze Západu zasáhl na Ukrajině vojensky proti ruské armádě.

24. 4. 2014
Ptá se: Jakub

Dobrý den, je opravdu možné, že ozbrojenci okupující Slavjank jsou pouze Ukrajinci (např. přeběhlíci nebo bývalý vojáci ukrajinské armády)? Nebo je naprosto jisté, že se jedná především o ruské vojáky v převlečení? Podařilo se Vám nebo jinému novináři s nimi mluvit? Jak reagují na novináře z ČR?

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, na rozdíl od Poláků jim Češi nevadí. přesvědčil jsem se na tom na jejich kontrolním stanovišti. Poláka by prý nepustili, protože Poláci prý podporují "banderovce a fašisty." Jednoho zakuklence ve Slavjansku jsem oslovil, ale v zásadě říkal, že toho nemůže moc říci, protože je voják a ne politik. A zlobil se, že ho fotím :-).

Podle dostupných informací jsou mezi těmi ozbrojenci, kteří ovládají Slavjansk, Ukrajinci i Rusové.

24. 4. 2014
Ptá se: milan

jak moc vazne je pro vychod ukrajiny prave avizovane cviceni armady ruske fedrace,respektive speje tato eskalace smerem k obcanske valce na ukrajine?

Odpovídá: Martin Novák

Je to spíš psychologický nátlak na vládu v Kyjevě, aby se nepokoušela proruské aktivisty potlačit silou. Znovu opakuji: pokud se situace nové vládě vymkne z rukou a bude mnoho mrtvých, pak možná Rusko zasáhne. Ale tipují - a to se znovu opakuji, už jsem o tom psal výše - že Putin a lidé kolem něj si patrně uvědomují rizika vstupu na Ukrajinu.

24. 4. 2014
Ptá se: Roman Krejčí

Je zřejmé, že lidi na východě nemají šanci prosadit si vlastní cestu, takže bude buď vyhraje Kyjev nebo Putin. Kdyby se konaly volby o tomto, kdo myslíte, že by na východě vyhrál?

Odpovídá: Martin Novák

Myslím si, že většina lidí by hlasovala pro setrvání na Ukrajině, ale s menším vlivem vlády v Kyjevě a s přátelskými vztahy s Ruskem.

24. 4. 2014
Ptá se: Petr Jirák

Dobrý den, jak to vypadá s pohybem obyvatelstva z oblastí konfliktu. Dochází k nějakému většímu přesunu ? Děkuji.

Odpovídá: Martin Novák

Pokud vím, tak zatím ne. Ovšem jestliže se konflikt začne rozšiřovat, může to vypadat jako v Jugoslávii. Vylidněné vesnice, dlouhé řady uprchlíků. Nemyslím si ale, že k tomu dojde

24. 4. 2014
Ptá se: Radek

Zajimalo by mne ke komu se priklani obyvatele jihovychodnich oblasti Ukrajiny

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, už jsem na stejnou otázku odpověděl.

24. 4. 2014
Ptá se: Miroslav

Dobrý den,
četl jsem o tom, že Pravý sektor hodlá vytvořit úderný oddíl, který má udržovat klid na východě Ukrajiny.

Moje otázky zní:

Není to olej na mlýn proruským separatistům, kteří budou zjednodušeně říkat - podívejte se, fašisté z Kyjeva jsou na cestě a my s Ruskem v zádech jsme jediná hradba proti přijíždějícím fašistům? Proč vláda v Kyjevě podporuje pár výtržníků z Pravého sektoru? Vládě v Kyjevě musí být jasné, že jak v Rusku tak v Evropě nemá Pravý sektor nejlepší pověst.

Odpovídá: Martin Novák

Ano, máte pravdu. Pravý sektor jsou fanatici, které Rusko a proruské síly na východě Ukrajiny využívají pro svoji propagandu. tedy pro tvrzení, že v Kyjevě vládnou fašisté a banderovci, pro které jsou ruskojazyční obyvatelé občany druhé kategorie. Například v Doněcku před obsazenou budovou gubernátora jsou billboardy o tom, co dělali banderovci za války, atd. Vytvoření úderné jednotky Pravého sektoru nepříkládám moc velkou váhu. Spíš je to snaha na sebe upozornit.

24. 4. 2014
Ptá se: unknown

Myslíte, že by případný oficiální vstup ruských vojsk na Ukrajinu už konečně příměl EU k tvrdším sankcím vůči Rusku?

Odpovídá: Martin Novák

Ne. Evropské firmy mají v Rusku příliš mnoho obchodních zájmů.

24. 4. 2014
Ptá se: Petr Kolář

Pane Nováku, vůbec nechápu, že v dobách facebooků a agentur a milionů médií jsou informace tak rozporuplné? jak to , že se nedá ověřit, co se teď v tom Slavjansku fakt děje? jak to, že západní média tolikrát tvrdila, že na hranicích jsou tisíce a tisíce vojáků, co se tam přesunuly, a oni tam asi nejsou? jak to, že každý říká jiný počet mrtvých a nikdo neví, co je správně?

Odpovídá: Martin Novák

Pane Koláři, situace je tam dost chaotická a když někde jste, často nevíte, co se děje sto metrů od vás za prvním rohem. V tom Vám facebook, twitter ani agentury nepomohou.

24. 4. 2014
Ptá se: Luis

Jaká je loajalita ukrajinské armády vůči Kyjevu? Pokud vstoupí Rusko na Ukrajinu, jak moc si může být Kyjev jistý současným stavem armády?

Odpovídá: Martin Novák

To dosti klíčová otázka, kterou si klade hodně lidí a samozřejmě i sami Ukrajinci. Část armády, která pochází z východu země hovoří rusky, asi nebude v případném konfliktu příliš použitelná. Viděli jsme například, že brigáda z Dněpropetrovska, vyslaná do Slavjansku, tam odezvdala své obrněné vozy a odešla. Nijak nezasáhla. Ukrajinská armáda je ale na tom špatně technicky i finančně. Jestliže ruská armáda přijde, podle mne ji ta ukrajinská nebude s to čelit. Spíše nějaké partyzánské skupiny. Ale to se dostáváme příliš daleko, kam to vůbec nemusí dojít.

24. 4. 2014
Ptá se: Katka

Dobrý den, ptám se ještě jednou, neprojevují se tam náhodou tendence připojit Podkarpatskou Rus ke Slovensku a ČR? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Martin Novák

Promiňte, to jste mne trochu rozesmála. Určitě neprojevují.

24. 4. 2014
Ptá se: Patrik

Dobrý den,
myslíte si že se východní Ukrajina stane součástí RF? A pokud by Rusko dostalo zálusk na Pobaltské státy, myslíte si že by NATO tyto země bránilo nebo by nějak vycouvalo? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den, nevíme, co se stane. Ale je možné, že některé oblastli - Luhanská, Doněcká nebo Charkovská - mohou skončit v Rusku. K pobaltským státům: absolutně nevěřím, že by je Rusko napadlo.

24. 4. 2014
Ptá se: Oleg

Srovnáte-li města, co jste na východě navštívil: kde to bylo nejvíc vyhrocené?

Odpovídá: Martin Novák

Určitě ve Slavjansku. Nikde jinde nechodí po městě ozbrojenci s automaty a samopaly. Tedy ještě u letiště v Kramatorsku, ale tam jsou po zubí vyzbrojení ukrajinští vojáci.

24. 4. 2014
Ptá se: Cyril Kopanina

Kdo tu je vlastně separatista? Nejsou separatisté spíš ti tzv. Ukrajinci, kteří se vydělili z Ruska a vymysleli umělou ukrajinskou národnost, založili umělou ukrajinskou církev, z ruského nářečí udělali tzv. ukrajištinu a začali přejmenovávat Charkov na Harkiv, Nikolajev na Mykolajiv atd.?

Odpovídá: Martin Novák

V tom případě jsou i Češi umělý národ, nemyslíte?

24. 4. 2014
Ptá se: Alejandro

Jednoduchá otázka. Jaká je pravděpodobnost válečného konfliktu NATO vs. Rusko v procentech podle Vás.

Odpovídá: Martin Novák

Velmi malá.

24. 4. 2014
Ptá se: Jan Vávra

Dobrý den,
Nerad přemýšlím tímto cynickým způsobem, ale představuji si, že proruští separatisté (a ruští „agenti“…nebo jak je nazývat) mají zájem na tom, aby případný zásah ukrajinských silových složek způsobil co největší civilní oběti. Ospravedlnilo by to další ruské akce a mohlo by to vést ke spirále násilí, která by Ukrajinu destabilizovala nadobro. Vidíte na místě nějaké projevy, které by tyto snahy naznačovaly? Větší skupiny civilních „živých štítů“? Zaslechl jsem například cosi o obsazování škol a nevím, jestli je to jen mýtus. Doufám, že se mýlím.

Odpovídá: Martin Novák

Obsazování škol je asi mýtus. Nebo alespoň já o tom nic nevím. Jiisté ale je, že tvrdý zásah ve Slavjansku by patrně vedl k civilním obětem. V centru je velké náměstí s obsazenou budovou radnice a odtud vedou široké bulváry s paneláky. Pokud by ukrajinská armáda chtěla centrum města dobýt, musela by tak učinit s výraznou početní a palebnou převahou. Proruských ozbrojenců jsou přitom ve měste stovky.

24. 4. 2014
Ptá se: Lukas

Dobrý den, cetl jsem par zajimavych clanku o moznych zamerech putina vytvorit euroasijskou unii, myslite si ze je vubec mozne toho v dnesni dobe dosahnout? lide maji precijen spousty inf. zdroju apod. a zkusenosti z r.68 inspiruji cely svet, tudiz ocekavam ze to ma putin cele vymyslene jinak.co si o tom myslite?
dalsi otazka je:jak vnimaji lide v postizenych mestech bezny zivot? napr. chozeni do prace,skol,atd. zije se proste normalni zivot?

Odpovídá: Martin Novák

Nemalujte si, že zkušenosti z roku 1968 inspirují svět. Ve světě se o tom moc neví. Na východní Ukrajině jinak běžný život v celku pokračuje, všechno je otevřené včetně škol.

24. 4. 2014
Ptá se: JR

Hrozí podobné bojůvky a nálady v Dněpropetrovské a Záparožšké oblasti?

Odpovídá: Martin Novák

Podstatně méně než v Luhanské a Doněcké oblasti, které jsou blíže k ruským hranicím.

24. 4. 2014
Ptá se: Robert

Dobrý den,
myslíte, že bude 3. světová válka?
Děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Myslím, že nebude. Zmínil se o tom komentátor Economistu Edward Lucas, kterého si vážím. Ale v tomto případě trochu přestřelil, řekl bych.

24. 4. 2014
Ptá se: vladimir gabriel

Dobry den,dá se nejak odhadnout,kolik může být přímo ve Slavjansku ozbrojenců(myslím protikyjevske) a kolik mají treba i težsi techniky?...Dekuji

Odpovídá: Martin Novák

Co jsem viděl, tak mají kromě pušek, pistolí a granátů několik BTR. Tanky nebo helikoptéry nemají určitě.

24. 4. 2014
Ptá se: Gerhard Muller

Podporuje pro-Ukrajinská část obyvatelstva na východě Ukrajiny sankce USA a Evropy vůči Rusku? Převládá pocit, že by sankce měly být silnější, nebo že by se naopak Západ vůbec neměl vměšovat?

Odpovídá: Martin Novák

Ukrajinci, kteří se staví odmítavě vůči Moskvě, by přívítali tvrdší sankce a vůbec tvrdší postoj Západu.

24. 4. 2014
Ptá se: Tomáš Čech

Dobrý den. Myslíte, že jediný důvod, proč ozbrojené složky Ukrajiny nezasáhnou razantněji v oněch deseti městech, kde proruští separatisté ovládají některé z vládních budov, ne-li celých měst, je strach z toho, že by mohlo Rusko poslat na východ Ukrajiny armádu? Nedovedu si totiž představit, že by se tohle stalo v jiné evropské zemi a tamní vlády by rovněž v podstatě nezasahovaly.

A pokud ano, co by mohlo být tímto impulsem pro Putina, aby armádu na Ukrajinu poslal? Více mrtvých na straně separatistů?

Odpovídá: Martin Novák

Na obě otázky se dá odpovědět, že ano.

24. 4. 2014
Ptá se: poplis

dalo se ozbrojence ve Slavjansku fotit? jak se stavi k zahranicnim novinarum? agresivne? nebo naopak chteji aby se o nich mluvilo,psalo atd.?
dekuji

Odpovídá: Martin Novák

Fotit se nechtěli, ale pár jsem jich "ulovil." Některé se objevily v mé reportáži, jiné dám na svůj blog. Některé novináře zatkli, ale nevím, čím jim byli podezřelí.

24. 4. 2014
Ptá se: ROMAN BULANT

DOBRÝ DEN,UKRAJINSKÁ ARMÁDA BRÁNÍ SVÉ OKUPOVANE POZICE NA SVÉM UZEMÍ,A TO PUTIN POTŘEBOVAL.JAKÁ BY BYLA JEHO REAKCE KDYBY UKRAJINŠTÍ OBČANÉ OBSAZOVALY STRATEGICKÉ OBJEKTY V RUSKU,

Odpovídá: Martin Novák

Nekompromisně by je rozstřílel ze země, vzduchu i vody (pokud by to bylo někde na pobřeží).

24. 4. 2014
Ptá se: Ferda

Jak to osobne tipujete? Vstoupi nakonec ruska vojska na uzemi Ukrajiny? Podstoupi Vladimir Putin riziko obrovskych sankci a mezinarodni izolace? Drzte se a vratte se do CR v poradku.

Odpovídá: Martin Novák

Už jsem na něco podobného odpovídal. Tipovat je těžké. Záleží na tom, jak ukrajinská vláda a armáda zvládnou situaci sami, Zda nebude mnoho mrtvých či zda se podaří separatistům rozšiřovat území, které kontrolují.

24. 4. 2014
Ptá se: Olda Simek

Jak je znamo z mnoho videodokumentu, na Vychode Ukrajiny se neustale strasi zabijaky z Praveho sektoru. Krome onoho zvlastniho incidentu u Slavjanska on Velikonocich jsem z medii o zadnych konkretnich cinech Prveho sektoru ci jakychkoli skupin z Kyjeva neslysel. Jaká je pravda? Existuji dukazy o tom, ze pro-kyjevske skupiny opravdu ohrozuji lidi na Vychodni Ukrajine?

Odpovídá: Martin Novák

Neohrožují. Tu hrozbu zveličují ruská média a ti, kteří na východní Ukrajině mají zájem o větší vliv Ruska nebo rovnou připojení k Rusku.

24. 4. 2014
Ptá se: Pavel Stuchlík

Dobrý den. Myslíte si, že se kyjevská vláda může spolehnout na spolupráci s vlastní tajnou službou a policií zvl. na východě Ukrajiny?

Odpovídá: Martin Novák

Nemůže. Historik a ředitel ukrajinského Ústavu národní paměti Volodymyr Vjatrovyč mi zrovna včera večer řekl, že to je jeden z největších problémů a proto je vláda tak slabá. že instutuce, které mají být oporou státu, jsou zčásti proti němu. SBU ovládl Janukovyč svými lidmi, nyní tam probíhá čistka. Policie v některých místech na východě sympatizuje s povstalci nebo váhá a čeká, jak to dopadne.

24. 4. 2014
Ptá se: Karel

Uvazejeme jit na pomoc tzv separatistum muzete nam prosim rici kde se na Vychodni Ukrajine rekrutuji dobrovolnici.

Odpovídá: Martin Novák

Pochybuji, že by brali dobrovolníky odjinud, navíc z členské země NATO a EU. Dost možná, aby vás označili za provokatéry nebo v horším případě agenty. Radím Vám: seďte doma a zapomeňte na Ukrajinu.

24. 4. 2014
Ptá se: JD

Jakou motivaci mají ukrajinští vojáci, aby mlátili a zabíjeli vlastní obyvatelstvo, kterým se nelíbí samozvaná vláda?

Odpovídá: Martin Novák

Neřekl bych, že chtějí zabíjet vlastní obyvatelstvo. S některými jsem mluvil na letišti v Kramatorsku a ujišťují Vás, že do nějaké akce se jim vůbec nechce. Ale je třeba vidět, že ve Slavjansku i jindé operují ozbrojenci, kteří přišli z Ruska a kteří sotva reprezentují zájmy Ukrajiny.

24. 4. 2014
Ptá se: Štěpán

Nevíte o někom kdo by si dal tu práci a sepsal zatímní mrtvé z konfliktu od začátku roku, aby bylo možné usuzovat kdo byl policista, kdo zaměstnanec strany regionů a kdo člen pravého sektoru? Něco z čeho by bylo možné usuzovat o jakých mrtvých se mluví když se v médiích hází čísly?

Odpovídá: Martin Novák

To bude sotva možné, nikdo nemá tak přesné údaje o všech mrtvých.

24. 4. 2014
Ptá se: Anděl

Všiml jsem si, že se Vás ještě nikdo nezeptal. Jak se máte? Kde vlastně momentálně sedíte? Baví Vás ta práce? A v neposlední řadě, nebojíte někdy se v takto vyhrocených situacích o svůj život?
Děkuji :)

Odpovídá: Martin Novák

Byly už situace v mojí novinářské kariéře, kdy jsem se bál, proč to nepřiznat, ale tady na Ukrajině ne.

24. 4. 2014
Ptá se: Pavel Krach

Asi máte rád čokoládu hyhyhy

Odpovídá: Martin Novák

Mám.

24. 4. 2014
Ptá se: Pavel

Dobrý den,je možné,že se jendná o dlouhodobě připravovanou akci s pomocí různých provokací ze strany Ruska a prorusky smýšlejících lidí na Ukrajině?Myšleno celý tento konflikt,od samého začátku.Díky.

Odpovídá: Martin Novák

Od chvíle, kdy padl Janukovyč, Putin jistě zpřádal plány na to, jak ukrajinské opozici a těm, kteří na Ukrajině nechtějí velký vliv Ruska, jejich vítězství co nejvíce znepříjemnit.

24. 4. 2014
Ptá se: Amadeo

Dobrý den, jak jsou pravě teď střežené hranice mezi Ukrajinou a Ruskem? A jaké jsou nyní úkoly pozorovatelů mezinárodní mise, kteří jsou v těchto dnech na Ukrajině, dochází opravdu k nějaké genocidě "proruských separatistů" ? Žádné aktuální zprávy nepřicházejí z čehož se dá také vyvodit, že Rusko, které situaci sleduje velmi pozorně a je blíže, může mít důvod zasáhnout jelikož je situace neudržitelná... K čemu jsou pozorovatelské mise, když ne k tomu, aby vyhodnotili situaci a informovali o aktuálním dění na místě..

Odpovídá: Martin Novák

Nepředstavuje si rusko-ukrajinskou hranici tak, že jsou tam nějaké dráty, betonové bloky nebo tak. Není tam nic. Ani nepoznáte, zda jste zrovna na ruské nebo ukrajinské straně. Ukrajinci údajně nepouštějí z Ruska muže, u kterých mají podezření, že se chtějí zapojit do diverzních akcí, ale moc efektivní asi taková snaha není.

24. 4. 2014
Ptá se: Katka

Jak by se tvářil asi pan Putin, kdyby česká a slovenská armáda vpochodovala na Podkarpatskou Rus a v zájmu ochrany svých bývalých obyvatel? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Martin Novák

Asi by byl v takovém šoku, že by na to ani nebyl schopen reagovat :-)

24. 4. 2014
Ptá se: Silva

Dobrý den, máte nějaké informace o starostce města Slavjanks paní Nelje Špetové?? Dle informací v našich médiích - nejprve veřejně podpořila protestující a sdělila, že ve městě je jen místní domobrana, poté druhý den zmizela a následně se novinářům vyjádřila, že ve městě jsou ruští teroristé, a znovu zmizela.

Odpovídá: Martin Novák

Podle místních má všeho plné zuby a hlavně chce, aby jí všichni dali pokoj. čili dá se asi říci, že se z toho tak trochu složila. Otázkou je, zda při podpoře povstalců měla na výběr, když nakráčeli na radnici s automatickými zbraněmi.

24. 4. 2014
Ptá se: Pavel

Dobrý den. jak se lidé na východě UKrajiny dívají zpětně na osobu Janukovyče a éru jeho moci?

Odpovídá: Martin Novák

Východ v roce 2010 volil převážně Janukovyče, ale ten neplnil sliby, že zlepší ekonomiku. A když se ukázalo, v jakém žil luxusu a kolik si jeho rodina nakradla (syn "vydělal" během několika let miliardy), tak se po něm nikomu moc nestýská. V Doněcku, kde dostal před čtyřmi lety skoro 90 procent hlasů, mi skoro každý říkal, že to je idiot a zloděj.

24. 4. 2014
Ptá se: Karel

Kde se mobou hlasit dobrovolnici kteri chteji pomoci tzv. separatistum v boji proti Kievske chunte

Odpovídá: Martin Novák

už jsem odpovídal na stejnou otázku.

24. 4. 2014
Ptá se: Jindrich Hossinger

Dobry den,
muzete mi prosim rict ja je situace vazna?
Dekuji
JH

Odpovídá: Martin Novák

Dost vážná, když se na Ukrajině střílí a ruští vojáci cvičí na ukrajinských hranicích. Děkuji všem za položené otázky a omlouvám se těm, na které se nedostalo, Zachovejte mi prosím přízeň a čtěte na Aktuálně.cz v dalších dnech reportáže z Ukrajiny. Na shledanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy