reklama
 
 

Ukrajinu povede Porošenko, radnici v Kyjevě Kličko

Aktualizováno 25. 5. 2014 22:20
reklama
Nedělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
00:00
Aktuálně.cz

Pro dnešek končíme online z Ukrajiny. Děkujeme za pozornost, dobrou noc.

 

22:40

V Kyjevě zájem o volby v řadě případů převýšil možnosti volebních komisí. Večer se na některých místech pokoušeli voliči proniknout do volebních místností násilím.

Podle televize Espreso asi tisícovka lidí vzala útokem volební místnosti v Bohatyrské ulici, když místní komise čekajícím oznámila, že hlasování skončilo.

22:19

Největší zájem o prezidentské volby byl podle očekávání na západě země, kde je pozice stoupenců nového ukrajinského režimu nejsilnější.

Ve Lvovské oblasti přišlo k volbám téměř 77 procent voličů. V Kyjevě a Kyjevské oblasti hlasovalo přes 68 procent voličů.

Lvov. Lvov. | Foto: Martin Novák
22:10

Prvního kola ukrajinských voleb se podle zpřesněných výpočtů zúčastnilo kolem 60 procent oprávněných voličů. v Kyjevě to oznámila ústřední volební komise.

Účast byla o něco nižší než při minulých volbách v roce 2010, kdy přišlo hlasovat přes 69 procent voličů a byl zvolen mezitím svržený šéf státu Viktor Janukovyč.

21:51

Výsledky voleb - byť nepřímo - uznal i proruský poslanec Oleh Carjov. Prohlásil totiž, že je nehodlá napadnout u soudu. Sám chtěl původně kandidovat také, ovšem nakonec se stáhnul na protest proti "protiteroristické operaci", kterou na východě Ukrajiny rozjela prozatímní vláda.

Ukrajina - Oleh Carjov Oleh Carjov, proruský kandidát na ukrajinského prezidenta a donedávna poslanec Strany regionů.
21:23

Podle serveru Ukrajinska pravda dosáhla volební účast 60,23 %.

21:07

Poražená kandidátka Julija Tymošenková označila prezidentské volby za demokratické. "Přeji si šťastnou a silnou Ukrajinu," řekla.

Prezidentské volby na Ukrajině 25. května 2014 Foto: Reuters
20:58
Twitter

Ruská televize 1. kanal hlásí, že volby na Ukrajině vyhrál s 37,13 % lídr Pravého sektoru Dmytro Jaroš, píše na Twitteru ředitel ukrajinského serveru Kyiv Post Jakub Parusinski.

20:45

Server Hromadske.tv tvrdí, že podle jeho exit pollu bude příštím starostou Kyjeva lídr hnutí UDAR Vitalij Kličko. Získal údajně 57,4 % hlasů, zatímco poslankyně Lesja Orobecová 10,3 %.

Někdejší světový šampion v boxu patřil k čelným politickým osobnostem hnutí na Majdanu. Kandidatury na prezidenta se vzdal ve prospěch Porošenka.

Prezidentské volby na Ukrajině 25. května 2014 Foto: Reuters
20:41

Barack Obama pogratuloval Ukrajincům, že o sobě v prezidentských volbách "dali vědět".

"Navzdory provokacím a násilí, miliony Ukrajinců šly k hlasování napříč zemí. A dokonce i v některých částech východní Ukrajiny, kterou si zabrali Ruskem podporovaní separatisté, se našli odvážlivci, kteří dokázali odevzdat své hlasy," prohlásil americký prezident během návštěvy Afghánistánu.

Barack Obama s japonským premiérem Foto: Reuters
20:24

"Začali jsme vyjednávat se separatisty na východě Ukrajiny," prohlásil Porošenko. "Ti, kteří složí zbraně, dostanou amnestii," dodal.

20:18

Exministr vnitra Jurij Lucenko označil předpokládané vítězství Petra Porošenka za "vítězství celé Ukrajiny".

Jediným soupeřem mu byl válečný plán Kremlu, nechal se slyšet politik, jenž usedal ve vládě Julije Tymošenkové.

Jurij Lucenko Jurij Lucenko | Foto: NSO
20:00

I podle neoficiálního průzkumu fondu Demokratická iniciativa Porošenko vyhrál už v prvním kole. Podle něj získal 55,9 procenta hlasů.

Expremiérka Julija Tymošenková se umístila druhá s 12,9 procenta hlasů.

Statistická chyba ankety je 3,5 procenta. Ukrajinští experti přesto varují, že vzhledem k váznoucí organizací voleb, atmosféře strachu na východě země a technickým problémům nemusejí být odhady výsledků přesné.

19:40

Podle exit pollu ukrajinské televize získal Porošenko 57,3 procenta hlasů, Tymošenková 12,4. Porošenko už oznámil své vítězství, Tymošenková se zatím nevyjádřila.
Exit poll provedla společnost TNS pro všechny ukrajinské televize.

19:19

Volební komise v Kyjevě se rozhodla prodloužit hlasování i po 19:00 SELČ, kdy se podle původního harmonogramu měly volební místnosti zavřít. Oznámila to agentura Unian. Důvodem jsou dlouhé fronty u volebních okrsků.

Prezidentské volby na Ukrajině 25. května 2014 Foto: Reuters
19:14

Podle odhadů deníku Ukrajinska Pravda, který prováděl své exit polly po celé zemi, Petro Porošenko zřejmě vyhraje už dnes v prvním kole. Získá 51 až 56 procent odevzdaných hlasů, tvrdí webový deník. Porošenko před hlasováním tvrdil, že kvůli stabilitě je třeba zvolit hlavu státu už v prvním kole.

Petro Porošenko Petro Porošenko | Foto: Reuters
18:54

Několik stovek proruských radikálů demonstrovalo v Doněcku a Charkově na východě Ukrajiny proti pořádání prvního kola prezidentských voleb.

Podle televize Espreso se na centrálním charkovském náměstí Svobody shromáždilo několik set lidí, na doněckém Leninově náměstí jich podle ruských médií údajně bylo kolem pěti tisíc.

Část z nich se vydala k rezidenci oligarchy Rinata Achmetova, do níž se - bezúspěšně - pokusila proniknout. Demonstrace se obešly bez násilností.

Mapa - nepokoje na východě Ukrajiny
18:40

Z Dněpropetrovska média hlásí útok separatistů na sídlo oblastního gubernátora. Mezi zasahujícími policisty je údajně dvacet zraněných, pokus o obsazení objektu podle agentury Unian ztroskotal. Zadrženo bylo 37 ozbrojených útočníků.

18:35

Co přesně se v Novoajdaru stalo? Verze jsou zatím dvě:

Podle tamních proruských aktivistů ze samozvané Luhanské lidové republiky se vraždy dopustili příslušníci praporu Dněpr, který je součástí dobrovolnické Národní gardy podřízené ukrajinské vládě.

Ukrajinská televize Espreso naopak tvrdí, že se Novoajdar stal terčem soustředěného útoku separatistů, kteří obsadili čtyři místní volební okrsky.

Proti útočníkům podle ní zasáhli vojáci a proruští radikálové na ně začali "bezhlavě střílet". Při přestřelce zahynulo několik civilistů, mnoho lidí je údajně zraněno.

18:30

Prudká přestřelka se strhla u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska.

Podle ruské agentury RIA Novosti tam ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých zatím není znám.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 25. 5. 2014 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama