Ukrajinu povede Porošenko, radnici v Kyjevě Kličko

Přenos skončil
Nedělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko. Čokoládový král a bývalý šampion v boxu opanovali ukrajinské volby.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko. Čokoládový král a bývalý šampion v boxu opanovali ukrajinské volby. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Volby na Ukrajině vyhrál největší favorit - Petro Porošenko. Získal nadpoloviční většinu hlasů a zvítězil již v prvním kole.

V některých oblastech na východě země proruští separatisté hlasování znemožnili. Podle odhadů se to dotklo až desetiny voličů.

Vybíral se i starosta metropole Kyjeva. Hlasování jednoznačně opanoval někdejší světový šampion v boxu Vitalij Kličko.

Volby provázelo násilí. U volební místnosti v Novoajdaru u Luhansku se střílelo.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
00:00

Pro dnešek končíme online z Ukrajiny. Děkujeme za pozornost, dobrou noc.

 

22:40

V Kyjevě zájem o volby v řadě případů převýšil možnosti volebních komisí. Večer se na některých místech pokoušeli voliči proniknout do volebních místností násilím.

Podle televize Espreso asi tisícovka lidí vzala útokem volební místnosti v Bohatyrské ulici, když místní komise čekajícím oznámila, že hlasování skončilo.

22:19

Největší zájem o prezidentské volby byl podle očekávání na západě země, kde je pozice stoupenců nového ukrajinského režimu nejsilnější.

Ve Lvovské oblasti přišlo k volbám téměř 77 procent voličů. V Kyjevě a Kyjevské oblasti hlasovalo přes 68 procent voličů.

Lvov.
Lvov. | Foto: Martin Novák
22:10

Prvního kola ukrajinských voleb se podle zpřesněných výpočtů zúčastnilo kolem 60 procent oprávněných voličů. v Kyjevě to oznámila ústřední volební komise.

Účast byla o něco nižší než při minulých volbách v roce 2010, kdy přišlo hlasovat přes 69 procent voličů a byl zvolen mezitím svržený šéf státu Viktor Janukovyč.

21:51

Výsledky voleb - byť nepřímo - uznal i proruský poslanec Oleh Carjov. Prohlásil totiž, že je nehodlá napadnout u soudu. Sám chtěl původně kandidovat také, ovšem nakonec se stáhnul na protest proti "protiteroristické operaci", kterou na východě Ukrajiny rozjela prozatímní vláda.

Oleh Carjov, proruský kandidát na ukrajinského prezidenta a donedávna poslanec Strany regionů.
Oleh Carjov, proruský kandidát na ukrajinského prezidenta a donedávna poslanec Strany regionů. | Foto: Aktuálně.cz
21:23

Podle serveru Ukrajinska pravda dosáhla volební účast 60,23 %.

21:07

Poražená kandidátka Julija Tymošenková označila prezidentské volby za demokratické. "Přeji si šťastnou a silnou Ukrajinu," řekla.

Foto: Reuters
20:58

Ruská televize 1. kanal hlásí, že volby na Ukrajině vyhrál s 37,13 % lídr Pravého sektoru Dmytro Jaroš, píše na Twitteru ředitel ukrajinského serveru Kyiv Post Jakub Parusinski.

20:45

Server Hromadske.tv tvrdí, že podle jeho exit pollu bude příštím starostou Kyjeva lídr hnutí UDAR Vitalij Kličko. Získal údajně 57,4 % hlasů, zatímco poslankyně Lesja Orobecová 10,3 %.

Někdejší světový šampion v boxu patřil k čelným politickým osobnostem hnutí na Majdanu. Kandidatury na prezidenta se vzdal ve prospěch Porošenka.

Foto: Reuters
20:41

Barack Obama pogratuloval Ukrajincům, že o sobě v prezidentských volbách "dali vědět".

"Navzdory provokacím a násilí, miliony Ukrajinců šly k hlasování napříč zemí. A dokonce i v některých částech východní Ukrajiny, kterou si zabrali Ruskem podporovaní separatisté, se našli odvážlivci, kteří dokázali odevzdat své hlasy," prohlásil americký prezident během návštěvy Afghánistánu.

Foto: Reuters
20:24

"Začali jsme vyjednávat se separatisty na východě Ukrajiny," prohlásil Porošenko. "Ti, kteří složí zbraně, dostanou amnestii," dodal.

20:18

Exministr vnitra Jurij Lucenko označil předpokládané vítězství Petra Porošenka za "vítězství celé Ukrajiny".

Jediným soupeřem mu byl válečný plán Kremlu, nechal se slyšet politik, jenž usedal ve vládě Julije Tymošenkové.

Jurij Lucenko
Jurij Lucenko | Foto: NSO
20:00

I podle neoficiálního průzkumu fondu Demokratická iniciativa Porošenko vyhrál už v prvním kole. Podle něj získal 55,9 procenta hlasů.

Expremiérka Julija Tymošenková se umístila druhá s 12,9 procenta hlasů.

Statistická chyba ankety je 3,5 procenta. Ukrajinští experti přesto varují, že vzhledem k váznoucí organizací voleb, atmosféře strachu na východě země a technickým problémům nemusejí být odhady výsledků přesné.

19:40

Podle exit pollu ukrajinské televize získal Porošenko 57,3 procenta hlasů, Tymošenková 12,4. Porošenko už oznámil své vítězství, Tymošenková se zatím nevyjádřila.
Exit poll provedla společnost TNS pro všechny ukrajinské televize.

19:19

Volební komise v Kyjevě se rozhodla prodloužit hlasování i po 19:00 SELČ, kdy se podle původního harmonogramu měly volební místnosti zavřít. Oznámila to agentura Unian. Důvodem jsou dlouhé fronty u volebních okrsků.

Foto: Reuters
19:14

Podle odhadů deníku Ukrajinska Pravda, který prováděl své exit polly po celé zemi, Petro Porošenko zřejmě vyhraje už dnes v prvním kole. Získá 51 až 56 procent odevzdaných hlasů, tvrdí webový deník. Porošenko před hlasováním tvrdil, že kvůli stabilitě je třeba zvolit hlavu státu už v prvním kole.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters
18:54

Několik stovek proruských radikálů demonstrovalo v Doněcku a Charkově na východě Ukrajiny proti pořádání prvního kola prezidentských voleb.

Podle televize Espreso se na centrálním charkovském náměstí Svobody shromáždilo několik set lidí, na doněckém Leninově náměstí jich podle ruských médií údajně bylo kolem pěti tisíc.

Část z nich se vydala k rezidenci oligarchy Rinata Achmetova, do níž se - bezúspěšně - pokusila proniknout. Demonstrace se obešly bez násilností.

Foto: Aktuálně.cz
18:40

Z Dněpropetrovska média hlásí útok separatistů na sídlo oblastního gubernátora. Mezi zasahujícími policisty je údajně dvacet zraněných, pokus o obsazení objektu podle agentury Unian ztroskotal. Zadrženo bylo 37 ozbrojených útočníků.

18:35

Co přesně se v Novoajdaru stalo? Verze jsou zatím dvě:

Podle tamních proruských aktivistů ze samozvané Luhanské lidové republiky se vraždy dopustili příslušníci praporu Dněpr, který je součástí dobrovolnické Národní gardy podřízené ukrajinské vládě.

Ukrajinská televize Espreso naopak tvrdí, že se Novoajdar stal terčem soustředěného útoku separatistů, kteří obsadili čtyři místní volební okrsky.

Proti útočníkům podle ní zasáhli vojáci a proruští radikálové na ně začali "bezhlavě střílet". Při přestřelce zahynulo několik civilistů, mnoho lidí je údajně zraněno.

18:30

Prudká přestřelka se strhla u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska.

Podle ruské agentury RIA Novosti tam ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých zatím není znám.

17:52

Účast v dnešním prvním kole voleb zatím dosáhla více než 40 procent. V Doněcké oblasti hlasovala desetina voličů, v Luhanské 18 procent, oznámila v Kyjevě ukrajinská ústřední volební komise.

Proruští radikálové volby zablokovali hlavně na severu Doněcké a na jihu Luhanské oblasti, nejvyšší volební účast je podle komise v Lvově.

Zcela zablokovány jsou volby ve třiceti okresech Doněcké oblasti. Hlasovat nemohou ani voliči v řadě velkých měst včetně Doněcka, Kramatorska, Slavjanska, Horlivky, Jenakijeva, Charcyzka nebo Artemivska.

Foto: Reuters
17:32

"Přál bych si, aby volby přinesly naší zemi pořádek a aby Ukrajina dostala legitimní vládu, kterou budou uznávat na mezinárodní úrovní a s níž budou jednat světoví lídři," řekl Aktuálně.cz Ukrajinec Andrij z Oděsy.

"Přál bych si, abychom se po volbách dostali z krize, ve které se Ukrajina nachází půl roku. Volby jsou důležité také proto, aby se obnovily přátelské vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Doufám, že konflikt mezi našimi zeměmi brzy skončí."

17:23

A ještě pro úplnost kandidátka s politickým programem Julije Tymošenkové (na snímku).

Kandidátka s programem Julije Tymošenkové
Kandidátka s programem Julije Tymošenkové | Foto: Jiří Just
17:20

Julia Tymošenková byla před prezidentskou volbou konfrontována s úplně jinou Ukrajinou, než s jakou se loučila před svým uvězněním. Od té doby se hodně změnilo. Voliči už nevěří v silného lídra, který všechno spasí. Více v textu Tymošenková prezidentkou? Těžko, kouzlo se rozplynulo.

17:14

Zajímavost z Moskvy: Podívejte se, jak vypadá kandidátka s politickým programem Petra Porošenka (na snímku).

Foto: Jiří Just
17:00

Ruská armáda zahájila stahování svých vojsk od hranic s Ukrajinou. Oznámil to generál ukrajinské pohraniční služby Viktor Myšakovskyj. "Odchod ruských vojsk od hranic začal," řekl novinářům v Doněcku.

"Informace získané leteckým pozorováním nicméně ukazují, že základní ruské vojenské tábory podél hranic zůstávají na místě. Nedotčen zůstává komunikační systém a základní funkce nezbytné k udržování vojsk," dodal ukrajinský generál.

Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014)
Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
16:45

Ruský premiér Dmitrij Medveděv je na Krymu. V den prvního kola ukrajinských prezidentských voleb jeho návštěvu Kyjev považuje za "otevřenou provokaci".

Medveděvova cesta je "v rozporu s deklarovaným ruským zájmem o to, aby volby na Ukrajině proběhly v klidu a pokojně".

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí jde o hrubé porušení ukrajinské svrchovanosti a norem mezinárodního práva. "Vyzýváme znovu ruskou stranu, aby respektovala územní celistvost Ukrajiny a odvolala nezákonné rozhodnutí o anexi," stojí v ukrajinské nótě.

Foto: Reuters
16:40

O okolnostech Rocchelliho a Mironovovy smrti nejsou známy žádné podrobnosti. Jasno do incidentu nevnesl ani fotograf zraněný střepinami do obou nohou.

Povstalci tvrdí, že novináři se stali oběťmi ostřelování ze strany vládních vojsk. Podle ukrajinských médií ale v době incidentu v blízkosti žádné armádní jednotky nebyly.

16:20

Ukrajinské i italské ministerstvo zahraničí potvrdily smrt italského žurnalisty, který spolu se svým ruským tlumočníkem zahynul v sobotu u východoukrajinského Slavjanska.

Podle Říma třicetiletý Andrea Rocchelli zahynul při minometném ostřelování. Spolu s ním zemřel jeho tlumočník Andrej Mironov, zraněn byl francouzský fotograf William Roguelon.

Foto: Reuters
16:16

Ke 14:00 SELČ odvolilo na Ukrajině kolem 39 procent oprávněných voličů. Oznámila to ústřední volební komise.

Na východě země vhodila do uren hlasovací lístky desetina voličů.

Celkové počty hlasujících jsou podle volební komise zatím mírně nižší ve srovnání s posledními prezidentskými volbami v roce 2010, které vyhrál mezitím sesazený Viktor Janukovyč.

16:15

Jiří Just píše z Moskvy: "Takto to vypadá před ukrajinskou ambasádou. Platí tu zvýšená bezpečnostní opatření."

Zesílená ochranka v okolí ukrajinského velvyslanectví v Moskvě
Zesílená ochranka v okolí ukrajinského velvyslanectví v Moskvě | Foto: Jiří Just
16:13

"V mé volební místnosti hlasovalo málo lidí. Nebyla tu žádná fronta. Všichni voliči byli pozitivně naladěni. Někteří přišli v lidových krojích. S bezpečností je u nás všechno v pořádku," popsala situaci v Charkově pro Aktuálně.cz Jekatěrina Černičenková.

15:58

Jak se Ukrajinci z Česka chystali na volby? Přečtěte si text Volby jsou pro Ukrajince nadějí, v Praze čekají hojnou účast.

15:55

Stovky Ukrajinců trpělivě čekají ve frontě před ambasádou v Praze-Bubenči, kde se od dnešního rána volí ukrajinský prezident. Hlas mohou do 20:00 odevzdat i na konzulátu v Brně.

Zájem "českých" Ukrajinců o prezidentské volby výrazně kontrastuje s prázdnotou, kterou v pátek a sobotu v Česku zely místnosti určené pro volby do Evropského parlamentu.

Pražská ulice Charlese de Gaulla, v níž sídlí velvyslanectví Ukrajiny, je zcela zaplněna lidmi, jejich zástup se táhne až za roh. Stovky mladých i starších voličů vytrvale stojí v teplém počasí na slunci, někteří se stíní alespoň deštníky.

A woman wearing a national flower crown looks back as she attends a pro-Ukrainian rally in Luhansk, eastern Ukraine April 15, 2014.
A woman wearing a national flower crown looks back as she attends a pro-Ukrainian rally in Luhansk, eastern Ukraine April 15, 2014. | Foto: Reuters
15:18

Několik desítek lidí v kuklách a se samopaly se v Doněcku vydalo k sídlu miliardáře Rinata Achmetova, který se otevřeně staví proti proruským radikálům.

K jeho rezidenci Lux se podle agentury Unian sjíždějí v osobních autech ozbrojenci v neprůstřelných vestách.

Více o roli nejbohatšího muže Ukrajiny Achmetova ČTĚTE ZDE.

15:15

Jiří Just z Moskvy: "V Rusku je pro Ukrajince otevřeno šest volebních místností. K urnám na ukrajinské velvyslanectví v Moskvě přišlo do 16 hodin moskevského času 667 voličů. Tradiční volební účast bývá podle předsedy volební komise na ambasádě Viktora Hiržova 2000 až 3000 lidí. Nejvíc voličů přišlo před deseti lety po oranžové revoluci, když voliči vybírali mezi Viktorem Janukovyčem a Viktorem Juščenkem."

Jiří Just
Foto:
15:05

V milionovém Doněcku se shromáždilo přes 2500 lidí, kteří protestují proti prezidentským volbám. Dav nadšeně pozdravil jednotku ozbrojených protiukrajinských povstalců.

Volební místnosti se ve městě vůbec neotevřely. Zájemci o hlasování marně hledají místo, kde by mohli odevzdat svůj hlas.

Janukovyčova příznivkyně v Doněcku.
Janukovyčova příznivkyně v Doněcku. | Foto: Reuters
15:00

Podle aktuální zprávy agentury Interfax-Ukrajina funguje na východě v Doněcké oblasti jen 500 z celkem 2430 volebních místností. Za čtyři hodiny od začátku hlasování v nich podle předsedy Výboru voličů Ukrajiny odvolilo necelých pět procent osob zapsaných na voličských seznamech.

Foto: Reuters
14:52

Jiří Just z Moskvy: "Před ukrajinským velvyslanectvím, kde se hlasuje o novém prezidentovi, jsou mimořádná bezpečnostní opatření. Policejní pohotovostní jednotka OMON přehradila celou ulici. Voliči musí projít bezpečnostním rámem, K žádným incidentům ale zatím nedošlo."

14:35

Aktuálně.cz má zpravodaje Jiřího Justa na ukrajinské ambasádě v Moskvě. "Ukrajinci v Moskvě hlasují aktivně. Alespoň soudě podle volebních uren, které již překypují volebními lístky," hlásí.

Jiří Just
Foto:
13:15

Slavjansk prezidenta nevolí, ozbrojenci to znemožnili.

Části města jsou v ruinách. Podívejte se, jak vypadá po týdenních bojích.

13:13

Nehlasuje se ve městě Horlivka, žádné informace o hlasování nejsou z Kramatorska a Slavjanska, hlavních bašt východoukrajinských povstalců.

Podle serveru Novosti Donbassa je ale nad očekávání příznivá situace v důležitém přístavním městě Mariupolu, kde údajně funguje 202 z 216 volebních okrsků.

13:05

Ukrajinský politik a bývalý profesionální boxer Vitalij Kličko doufá, že prezidentské volby skončí prvním kolem. Případné druhé kolo by zemi jen dál destabilizovalo a stálo příliš peněz, což si Ukrajina nemůže dovolit, varoval.

"Doufám, že budeme moci udělat konečnou čáru za prezidentskými volbami a začít s reformami," řekl.

Foto: Reuters
12:38

Špatný mír je lepší než válka, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz velvyslanec Ukrajiny Borys Zajčuk. I když jsou na východě země volební místnosti nepřístupné, diplomat zůstává optimistou.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Foto: Reuters
12:30

Ještě k Doněcku: V milionovém městě se volební místnosti vůbec neotevřely. V jednom z doněckých průmyslových obvodů volební komise ráno zkusila začít pracovat, během deseti minut ale její kanceláře zavřeli maskovaní ozbrojenci.

Žádná hlasovací místnost nebyla otevřena v doněckých školách, prostory pro volby nejsou podle novinářů většinou ani označeny. Volební komise v Doněcké a Luhanské oblasti si stěžují, že nemají k dispozici voličské seznamy ani hlasovací lístky.

12:09

Odvoleno máš již také favorit voleb oligarcha Petro Porošenko, premiér Arsenij Jaceňuk (na snímku) nebo Vitalij Kličko.

Foto: Reuters
12:00

Na webu gubernátora Doněcké oblasti se uvádí, že ve správním středisku Doněcku se hlasování de facto nekoná. Ve venkovských okrscích regionu je situace údajně o něco lepší.

Podle neoficiálních informací je v Doněcké oblasti otevřena zhruba třetina volebních místností, podle ukrajinských volebních komisařů v oblasti dokonce dopoledne fungovalo jen 426 z celkového počtu 2430 volebních okrsků.

Doněck. Ozbrojenci, kteří chtějí připojit k Rusku.
Doněck. Ozbrojenci, kteří chtějí připojit k Rusku. | Foto: Reuters
11:50

V některých městech se hlasování nekoná vůbec, členové mnoha volebních komisí se svých funkcí vzdávají, ostatní jen obtížně překonávají organizační problémy, píše ČTK.

V centrálních a západních regionech Ukrajiny probíhají volby bez incidentů, mimořádný zájem je prý o hlasování v Kyjevě. O násilných útocích se zraněnými či mrtvými zatím zprávy nejsou.

Foto: Reuters
11:40

Kdo má ve volbách jaké šance? Co říkaly předvolební průzkumy? V textu na Aktuálně.cz to shrnuje Alexandra Malachovská.

Petro Porošenko během předvolební kampaně v Oděse.
Petro Porošenko během předvolební kampaně v Oděse. | Foto: Reuters
10:25

Tymošenková podle agentury DPA odvolila ve svém rodném Dněpropetrovsku. "Odevzdala jsem hlas pro svobodu a demokracii na Ukrajině," řekla.

Foto: Reuters
09:14

První fotografie z volebních místností jsme vložili do speciální galerie. Podívat se na ně můžete zde.

08:35

Volila už také kandidátka na prezidentku, bývalá premiérka Julija Tymošenková. Do volební místnosti přišla i se svým manželem Oleksandrem.

07:38

Podle ukrajinské vlády i vedení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě bojkot hlasování na východě země platnost volebního aktu neovlivní. Rusko - navzdory výhradám - hodlá výsledky respektovat.

07:13

V Doněcké a Luhanské oblasti proruští radikálové mobilizovali všechny síly, aby hlasování ztroskotalo. Víc než polovinu volebních místností násilně obsadili, členy volebních komisí vypudili a voličské seznamy zabavili nebo zničili.

Východ Ukrajiny v důsledku "atmosféry teroru" opustila i velká většina evropských pozorovatelů.

07:00

Na Ukrajině se právě otevřely volební místnosti.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 5. 2014 22:20
 

Právě se děje

před 34 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy