Kyjev/Doněck – Jedna země, dva různé světy. To je současná Ukrajina.
Na východě v Doněcku a okolí pobíhají muži v maskáčích a s kuklami na hlavách (ve Slavjansku navíc se zbraněmi v rukou), nad nimi vlají sovětské a ruské vlajky a všude visí nápisy proti Kyjevu, fašistům, Evropské unii a USA.
Novinářská cena 2014
Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.
HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!
Slovo banderovec je tu nadávka a jméno Stěpana Bandery se vyslovuje s nejhlubším odporem.
Příslušníci speciálních jednotek Berkut jsou oslavováni.
Po cestě nočním rychlíkem Donbas z Doněcka do Kyjeva člověk vystoupí ráno na zcela odlišné Ukrajině. V centru metropole jsou vlajky Ukrajiny a Evropské unie, plakáty zesměšňující Putina a kritizující Rusko. Na Majdanu je velký portrét Stěpana Bandery jako ukrajinského národního hrdiny.
Nad náměstím visí fotografie více než stovky lidí zabitých při masakru v polovině března. Tady jsou berkutovci vrazi.
Ačkoliv většina Ukrajinců na západě i na východě říká, že si nepřeje rozpad země, rozděleni se zdají být jako nikdy dříve.
Na hlavní kyjevské třídě Chresčatyk má svůj agitační stánek s přihláškami ke členství organizace Pravý sektor. Radikální ukrajinští nacionalisté, kteří jsou na ruském východě považováni za zosobnění toho nejhoršího zla, které Kyjev a západ po svržení prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu opozice k moci představuje.
Odpůrci Kyjeva obviňují ze zabití tří lidí při nedělním útoku ve Slavjansku právě Pravý sektor.
"Nejsme žádní zabijáci, to je ruská propaganda. Hájíme zájmy Ukrajiny, a když bude třeba, tak i se zbraní v ruce. Bráníme ale, co je naše, nikomu nic nebereme," říká aktivista Pravého sektoru Volodymyr.
Hnutí v novinách, které nabízí zadarmo, kritizuje novou vládu za slabost. Měla by prý zasáhnout rázně proti separatistům a proruským ozbrojencům na východě.
Reportér Aktuálně.cz živě z Ukrajiny
Reportér Martin Novák vyrazil na východ Ukrajiny. Po spuštění protiteroristické operace ve Slavjansku odpovídal čtenářům Aktuálně.cz přímo z místa v online rozhovoru.
Lídr Pravého sektoru Dmytro Jaroš oznámil vytvoření speciálních oddílů, které mají "operovat" v Donbasu a dalších oblastech, kde s podporou Ruska část místních obyvatel vyhlásila samostatné republiky (podle ukrajinské kontrarozvědky jsou mezi ozbrojenými povstalci občané Ukrajiny i Ruska).
"Máme asi sedm stovek členů," říká další aktivista Ivan Vasylevič, který pochází z Užhorodu a tři roky pracoval v České republice.
Na východě v Doněcku a Luhansku to vidí kritici Kyjeva úplně jinak. "Vytvářejí tam takzvanou Národní gardu, kde jsou desetitisíce lidí. Prakticky je to totéž co Pravý sektor," říká Sergej ve vlaku z Doněcku do Kyjeva.
Jede tam pracovat, ale na Majdan se prý podívat nepůjde. "Nevěřím už žádnému ukrajinskému politikovi, a jestli se země rozdělí, tak hlavně kvůli tlaku zvenku a různým radikálním idiotům. Většina lidí to nechce, ale z Ukrajiny se stal cirkus, kde jejích 46 milionů obyvatel vystupuje zadarmo jako šašci," říká.
Jestli něco Ukrajince spojuje, pak je to ekonomická mizérie a nadávání na to, kam to společně po třiadvaceti letech dotáhli.
Ukrajinská měna hřivna padá, zvyšuje se inflace, objeví se první známky problémů spojených s nestabilní politickou situací. Například některé chemičky, patřící v Rakousku zatčenému oligarchovi a Janukovyčově spojenci Dmytro Firtašovi, zastavují provoz. Přichází strach z nezaměstnanosti.
"Ekonomické důsledky toho, co se děje v posledním půlroce, se teprve projeví. Za projevy nespokojenosti a separatismu na východě stojí Rusko a jeho zájmy, ale přiživuje to i nespokojenost lidí s platy a cenami. Ukrajina klesla kvůli korupci, rozkrádání a chybám tak hluboko, že bez velké pomoci ostatních nemáme šanci se z tohoto marasmu dostat.
Obávám se, že může nastat něco podobného jako v Rusku v roce 1917. Únorová revoluce svrhla cara a byla vedena hlavně politickými požadavky. Pak přišla bolševická říjnová revoluce, vedená hlavně sociálními požadavky. A byla to katastrofa," řekl Aktuálně.cz historik Volodymyr Vjatrovyč, ředitel Institutu národní paměti.
Podle něj kritická ekonomická situace posiluje v některých lidech nostalgii po sovětských časech, čehož Rusko využívá v podněcování separatistů a nespokojenců na východě země.
Ukrajinci byli vždy mistři v nadávání na poměry a korupci, ale teď to nabírá ještě větší obrátky. I přes spokojenost s tím, že Janukovyč a jeho klika jsou pryč.
Každý se neustále ptá, jaký je v České republice průměrný plat, jaké jsou úroky z půjček, co kolik stojí. Pak to srovnává s Ukrajinou a končí to nadávkami, povzdechnutím nebo mávnutím rukou.
"Do Evropské unie chci, ale nejsme na to připravení. Musíme projít reformou a zase to zaplatíme my, obyčejní lidé. Přitom nevím, jako udělat, abychom vyšli s ještě méně penězi," říká paní na Besarabském tržišti v centru Kyjeva, kde trhovci nabízejí vše od masa a ryb až po květiny.
Ti, kteří mají na rozdávání, se skládají na vytvoření Národní gardy a na jídlo pro armádu. Krabice, do které každý může hodit bankovky, jsou i přímo na Majdanu.
Jiní promýšlejí všechny možnosti, jak alespoň víc vydělat. Taxikář Petro si zoufá nad tím, jak se těžko živí v současné době rodina s dvěma dětmi. "Asi nejlepší způsob, jak přijít k penězům, je vzít si půjčku a pak se zastřelit," směje se hořce.