Reportáž: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2014 6:13
Reportér Aktuálně.cz přejel vlakem z východu na západ Ukrajiny. Rázem se ocitl v úplně odlišném světě. Kyjev vidí všechno jinak.
Foto: Aktuálně.cz

Kyjev/Doněck – Jedna země, dva různé světy. To je současná Ukrajina.

Na východě v Doněcku a okolí pobíhají muži v maskáčích a s kuklami na hlavách (ve Slavjansku navíc se zbraněmi v rukou), nad nimi vlají sovětské a ruské vlajky a všude visí nápisy proti Kyjevu, fašistům, Evropské unii a USA.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Slovo banderovec je tu nadávka a jméno Stěpana Bandery se vyslovuje s nejhlubším odporem.

Příslušníci speciálních jednotek Berkut jsou oslavováni.

Po cestě nočním rychlíkem Donbas z Doněcka do Kyjeva člověk vystoupí ráno na zcela odlišné Ukrajině. V centru metropole jsou vlajky Ukrajiny a Evropské unie, plakáty zesměšňující Putina a kritizující Rusko. Na Majdanu je velký portrét Stěpana Bandery jako ukrajinského národního hrdiny.

Nad náměstím visí fotografie více než stovky lidí zabitých při masakru v polovině března. Tady jsou berkutovci vrazi.

Vypalené sídlo revolucionářů z Majdanu.
Vypalené sídlo revolucionářů z Majdanu. | Foto: Martin Novák

Ačkoliv většina Ukrajinců na západě i na východě říká, že si nepřeje rozpad země, rozděleni se zdají být jako nikdy dříve.

Na hlavní kyjevské třídě Chresčatyk má svůj agitační stánek s přihláškami ke členství organizace Pravý sektor. Radikální ukrajinští nacionalisté, kteří jsou na ruském východě považováni za zosobnění toho nejhoršího zla, které Kyjev a západ po svržení prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu opozice k moci představuje.

Odpůrci Kyjeva obviňují ze zabití tří lidí při nedělním útoku ve Slavjansku právě Pravý sektor.

Volodomyr z Pravého sektoru. Pro mnoho lidí na východě Ukrajiny představuje tato organizace nejhorší zlo.
Volodomyr z Pravého sektoru. Pro mnoho lidí na východě Ukrajiny představuje tato organizace nejhorší zlo. | Foto: Martin Novák

"Nejsme žádní zabijáci, to je ruská propaganda. Hájíme zájmy Ukrajiny, a když bude třeba, tak i se zbraní v ruce. Bráníme ale, co je naše, nikomu nic nebereme," říká aktivista Pravého sektoru Volodymyr.

Hnutí v novinách, které nabízí zadarmo, kritizuje novou vládu za slabost. Měla by prý zasáhnout rázně proti separatistům a proruským ozbrojencům na východě.

Reportér Aktuálně.cz živě z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny

Reportér Martin Novák vyrazil na východ Ukrajiny. Po spuštění protiteroristické operace ve Slavjansku odpovídal čtenářům Aktuálně.cz přímo z místa v online rozhovoru.

Lídr Pravého sektoru Dmytro Jaroš oznámil vytvoření speciálních oddílů, které mají "operovat" v Donbasu a dalších oblastech, kde s podporou Ruska část místních obyvatel vyhlásila samostatné republiky (podle ukrajinské kontrarozvědky jsou mezi ozbrojenými povstalci občané Ukrajiny i Ruska).

"Máme asi sedm stovek členů," říká další aktivista Ivan Vasylevič, který pochází z Užhorodu a tři roky pracoval v České republice.

Na východě v Doněcku a Luhansku to vidí kritici Kyjeva úplně jinak. "Vytvářejí tam takzvanou Národní gardu, kde jsou desetitisíce lidí. Prakticky je to totéž co Pravý sektor," říká Sergej ve vlaku z Doněcku do Kyjeva.

Jede tam pracovat, ale na Majdan se prý podívat nepůjde. "Nevěřím už žádnému ukrajinskému politikovi, a jestli se země rozdělí, tak hlavně kvůli tlaku zvenku a různým radikálním idiotům. Většina lidí to nechce, ale z Ukrajiny se stal cirkus, kde jejích 46 milionů obyvatel vystupuje zadarmo jako šašci," říká.

Obležená budova gubernátora v Doněcku.
Obležená budova gubernátora v Doněcku. | Foto: Martin Novák

Jestli něco Ukrajince spojuje, pak je to ekonomická mizérie a nadávání na to, kam to společně po třiadvaceti letech dotáhli.

Ukrajinská měna hřivna padá, zvyšuje se inflace, objeví se první známky problémů spojených s nestabilní politickou situací. Například některé chemičky, patřící v Rakousku zatčenému oligarchovi a Janukovyčově spojenci Dmytro Firtašovi, zastavují provoz. Přichází strach z nezaměstnanosti.

Volodymyr Vjatrovyč: V Rusku v roce 1917 to dopadlo špatně.
Volodymyr Vjatrovyč: V Rusku v roce 1917 to dopadlo špatně. | Foto: Martin Novák

"Ekonomické důsledky toho, co se děje v posledním půlroce, se teprve projeví. Za projevy nespokojenosti a separatismu na východě stojí Rusko a jeho zájmy, ale přiživuje to i nespokojenost lidí s platy a cenami. Ukrajina klesla kvůli korupci, rozkrádání a chybám tak hluboko, že bez velké pomoci ostatních nemáme šanci se z tohoto marasmu dostat.

Obávám se, že může nastat něco podobného jako v Rusku v roce 1917. Únorová revoluce svrhla cara a byla vedena hlavně politickými požadavky. Pak přišla bolševická říjnová revoluce, vedená hlavně sociálními požadavky. A byla to katastrofa," řekl Aktuálně.cz historik Volodymyr Vjatrovyč, ředitel Institutu národní paměti.

Národní garda vybírá peníze na svoji výzbroj.
Národní garda vybírá peníze na svoji výzbroj. | Foto: Martin Novák

Podle něj kritická ekonomická situace posiluje v některých lidech nostalgii po sovětských časech, čehož Rusko využívá v podněcování separatistů a nespokojenců na východě země.

Ukrajinci byli vždy mistři v nadávání na poměry a korupci, ale teď to nabírá ještě větší obrátky. I přes spokojenost s tím, že Janukovyč a jeho klika jsou pryč.

Každý se neustále ptá, jaký je v České republice průměrný plat, jaké jsou úroky z půjček, co kolik stojí. Pak to srovnává s Ukrajinou a končí to nadávkami, povzdechnutím nebo mávnutím rukou.

"Do Evropské unie chci, ale nejsme na to připravení. Musíme projít reformou a zase to zaplatíme my, obyčejní lidé. Přitom nevím, jako udělat, abychom vyšli s ještě méně penězi," říká paní na Besarabském tržišti v centru Kyjeva, kde trhovci nabízejí vše od masa a ryb až po květiny.

Ti, kteří mají na rozdávání, se skládají na vytvoření Národní gardy a na jídlo pro armádu. Krabice, do které každý může hodit bankovky, jsou i přímo na Majdanu.

Jiní promýšlejí všechny možnosti, jak alespoň víc vydělat. Taxikář Petro si zoufá nad tím, jak se těžko živí v současné době rodina s dvěma dětmi. "Asi nejlepší způsob, jak přijít k penězům, je vzít si půjčku a pak se zastřelit," směje se hořce.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy