Polský prezident Duda se postavil kontroverzní reformě justice, dva zákony vetuje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2017 11:05
Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že vetuje návrhy zákonů o nejvyšším soudu a o nejvyšší radě soudnictví. Vyslyšel tak žádosti opozice i demonstrantů, kteří v minulých dnech vyšli kvůli reformě do polských ulic. "Návrhy zákonů musí být upraveny tak, aby byly přijatelné pro každého,” vysvětlil své rozhodnutí Duda. Podle agentury Reuters jde o nečekaný krok, Duda byl dříve členem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).
Poláci plní ulice kvůli reformě justice. Bojí se, že budou žít v autoritářském režimu. | Video: Reuters

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a o soudní radě. Ty navzdory kritice opozice i Evropské komise prosadila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Prezident svůj krok oznámil v pondělí před televizními kamerami, krátce před schůzkou s předsedkyní nejvyššího soudu.

Proti novým zákonům v Polsku demonstrovaly v posledních dnech tisíce lidí.

"V programu PiS nebylo zmínky o kontrole nad nejvyšším soudem ani o tom, že generální prokurátor bude rozhodovat o tom, kdo bude soudcem a kdo ne," řekl Duda, který přitom sám z PiS vzešel.

Generálním prokurátorem je v Polsku z titulu své funkce ministr spravedlnosti.

Prezident rovněž řekl, že polská justice potřebuje nápravu a že je velmi špatné, pokud se soudci považují za nejdůležitější kastu. Změny je ale nutné uskutečňovat tak, aby nenastal rozkol ve společnosti a aby se lidé nebáli svého státu, řekl.

Oba zákony je podle něj nutné upravit tak, aby se staly přijatelnými. "Doufám, že se zákony podaří připravit během dvou měsíců," řekl.

V reakci na oznámení veta ihned posílila polská měna zlotý vůči euru. 

PiS má v obou komorách polského parlamentu většinu. Strana tvrdila, že polská justice potřebuje očistu, jakou od pádu komunismu nezažila, a že má soudní reforma lidem vrátit spravedlnost.

Kritici ale poukazovali na to, že sporné zákony zajistí parlamentní většině a vládě premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zruší dělbu moci, která je základem demokracie. To by podle nich umožnilo předsedovi PiS Jaroslawu Kaczyńskému nastolit v Polsku autoritářský režim.

 

Právě se děje

Další zprávy