reklama
 
 

Polský prezident Duda bude řešit spornou reformu se špičkami justice. Zemí hýbou masové protesty

24. 7. 2017
Poláci plní ulice kvůli reformě justice. Bojí se, že budou žít v autoritářském režimu. | Video: Reuters |  01:18
S předsedkyní nejvyššího soudu a předsedou soudcovské rady v pondělí bude jednat polský prezident Andrzej Duda. Sejde se s nimi kvůli sporné reformě nejvyššího soudu, kterou protlačila parlamentem vláda Práva a spravedlnosti. Kvůli zákonu protestují desetitisíce Poláků a zemi hrozí i Evropská komise. Opozice a demonstranti požadují, aby Duda novelu vetoval. Kritici navrhovaných změn včetně Evropské unie se obávají, že přijetím zákona v Polsku prakticky skončí dělba moci, která je jednou ze základních podmínek demokracie, a že se polské soudy dostanou do vleku exekutivy.

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda se v pondělí kvůli kontroverzním návrhům zákonů vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), které mají reformovat polský soudní systém, sejde s předsedkyní nejvyššího soudu a předsedou soudcovské rady. Opozice i desítky tisíc demonstrantů požadují, aby Duda zákony schválené Sejmem i Senátem vetoval.

Aby normy reformující nejvyšší soud a soudcovskou radu vstoupily v platnost, chybí již jen podpis prezidenta, který je přitom bývalým členem vládní strany PiS. V minulosti už Duda podepsal například sporný zákon o reformě ústavního soudu.

Minulý týden Duda překvapivě pohrozil, že bude soudní reformu vetovat, pokud se nezmění a nebude přijata jím navržená změna zákona o soudcovské radě.

Na schůzce chce dát Duda předsedkyni nejvyššího soudu Malgorzatě Gersdorfové a předsedovi národní soudcovské rady Dariuszovi Zawistowskému možnost přednést své argumenty, uvedla prezidentská kancelář.

Kritici navrhovaných změn včetně Evropské unie se obávají, že přijetím zákona v Polsku prakticky skončí dělba moci, která je jednou ze základních podmínek demokracie, a že se polské soudy dostanou do vleku exekutivy. Brusel pohrozil, že by mohl kvůli sporným normám zahájit řízení o odebrání hlasovacích práv Polsku.

Polská krize už přerůstá přes hlavu i Evropské unii, ale Právo a spravedlnost jen plní svůj volební program, polské soudnictví reformu potřebovalo. | Video: dvtv |  14:01

autor: ČTK | 24. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama